Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition Türkiye’de Satışa Sunuldu

ASUS, Noctua tutkunlarına ve mod yapımcılarına hitap eden ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition ekran kartlarının Türkiye’de satışa sunulduğunu duyurdu. Kullanıcıların sessizlik tutkusundan ilham alan ASUS, Noctua ile uzun süreli bir ortaklık başlattı. İki marka, Noctua fanlarının benzersiz özelliklerinden yararlanan özel bir ekran kartı geliştirdi.

ASUS ve Noctua Teknolojileri Bu Kartta Bir Araya Geliyor

ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition, sahip olduğu iki adet Noctua NF-A12x25 fan ile havayı 2,3 yuva yer kaplayan devasa soğutma bloğuna iletiyor. Bu soğutma bloğu ASUS’un tecrübeli termal ar-ge ekibi ve Noctua mühendislerinin ortak çalışmasıyla geliştirildi. Mühendisler birlikte çalışarak soğutma bloğundaki kanatçık yoğunluğunu ve ısı borusu dizilimini NF-A12x25’in hava akış karakteristiklerine göre optimize etti. İki adet 120 mm fana yer açarken gürültü seviyesini ve akustik etkiyi düşük tutmak ve yüksek soğutma performansını korumak için kartın toplam hacmi 4,3 yuva yer kaplayacak şekilde genişletildi.

Ortak çalışma sonucunda piyasada desibel başına en iyi termal performansı sunan ekran kartlarından biri ortaya çıktı. TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition gibi etkileyici bir kartla bile kıyaslandığında, Noctua Edition aynı güç sınırı, ortam sıcaklığı ve termal bağlantı sıcaklığında 10 dB daha düşük ses çıkarıyor. Sistemin gürültü seviyesine ve karakteristiğine her şeyden çok önem veren kullanıcılar farkı kesinlikle hissedecek.

GeForce RTX 3070 Noctua Edition eşsiz soğutma bloğu ve teknoloji harikası fanlarının yanı sıra ASUS ekran kartlarının tüm karakteristik özelliklerini de taşıyor. İki modlu BIOS anahtarı en uygun gürültü ve performans dengesini sunan Sessiz mod açık olarak geliyor. 0 dB modu ise düşük grafik yükü altındayken gürültü seviyesini en aza indiriyor. Özel Auto-Extreme üretim teknolojisiyle dahili bileşenlerin hassas ve temiz bir şekilde yerleştirilip lehimlenmesi sağlanıyor. Havalandırma açıklıkları bulunan arka plaka ise sıcak havayı kısa yoldan kasanın doğal hava akış yoluna iletiyor. 144 saatlik onay süreciyle de kartın kutudan çıkar çıkmaz uzun süre yüksek performans göstereceğinden emin olunuyor.

Gelişmiş Noctua Fan Teknolojisiyle NF-A12x25 Fan Herkes İçin İdeal

NF-A12x25 fan, 120 mm’lik yapıya sığdırdığı sayısız yenilikçi özellikle bir numaralı tercih oldu. Noctua’ya ait Sterrox® adlı sıvı kristal polimerden üretilen rotor son derece düşük bir termal genleşme katsayısına sahip. Bu sayede fan kanatları dış çerçeveden yalnızca 0,5 mm mesafede durabiliyor. Bu son derece dar aralık sayesinde NF-A12x25, kanat uçları ve dış çerçeve arasından hava sızıntısını azaltarak geri tepme basıncına karşı daha verimli çalışıyor. Metal destekli motor yuvası ve aks; rotor ile çerçeve arasındaki bu hassas aralığı destekliyor.

Ayrıca, Smooth Commutation Drive teknolojisine sahip PWM IC de düşük hızlarda fan gürültüsünü azaltıyor. Geri tepme basıncına karşı durumlarda bile rahatsız etmeyen özel ayarlanmış akustik profil, GPU soğutma bloğu kullanımı için ideal. Her bir rotorun ucunda bulunan akış hızlandırma kanalları hem verimliliği artırıyor gem de girdap gürültüsünü azaltıyor. Fan çerçevesinin iç yüzeyindeki mikro yapılar fan kanatlarının oluşturduğu gürültüyü azaltıyor. Yumuşak silikondan üretilen titreşim önleyici dolgular ekran kartındaki titreşimin kasaya geçmesini önlüyor. Bu gelişmiş özellikler sayesinde NF-A12x25 fanlar, piyasadaki en iyi 120 mm fan olarak basından yüzlerce ödüle layık görüldü.


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...