Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Asus DSL-AX82U İncelemesi

Bugünkü sizler için Asus DSL-AX82U modelinin incelemesini yapıyoruz. Bu modem/router ile birlikte artık Wi-Fi 6 desteği modemlere girmiş oluyor. Zaten dünyanın ilk Wi-Fi 6 destekli modemi olarak duyuruldu.

Bu modem çok yüksek performans odağıyla piyasaya sunulan bir cihaz. Fakat tek iddiası performansı değil, bu modem şık tasarımı ve Asus Aura Sync destekli RGB aydınlatmasıyla öne çıkıyor!

Asus DSL-AX82U Modem/Router

Asus DSL-AX82U model modem/router dünyanın Wi-Fi 6 destekleyen ilk modemi olmasıyla öne çıkan bir model. Önceden daha çok router cihazları bu desteği sunuyordu, haliyle Wi-Fi 6 kullanmak isteyenler birden fazla cihaz kullanmak zorunda kalıyordu, boştan yere fazladan cihaz çalıştırıyordunuz yani. Bu cihazla birlikte bu fazlalık artık sona erdirildi, hem internetinizi tek modem üzerinden alıyorsunuz hem de Wi-Fi 6 kullanabiliyorsunuz.

Asus DSL-AX82U modeli bir modem için fazlasıyla şık diyebileceğimiz bir tasarıma sahip aslında. Keskin hatlarıyla birlikte agresif bir tasarım diline sahip, aslında pek şaşırmamak lazım çünkü karşımızda üst seviye bir model bulunuyor. Ön tarafta gördüğünüz aydınlatma ise Asus Aura Sync desteğiyle öne çıkıyor, RGB şart değil tabii ki, fakat gerçekten şık göründüğünü söylememiz gerek.

Bu modem çok yüksek performans sunan bir model. Haliyle içerisinde güçlü yongalar kullanılması şart. Modem güçlendiği için haliyle sıcaklık değerlerinin de yükselebildiği oluyor. Bu yüzden hem cihaz içerisindeki yongalar bir soğutucu ile soğutuluyor hem de cihazın alt ve üst kısımlarında havalandırma olması adına bazı boşluklar oluşturulmuş. Bu özellikle uzun süreli kullanımlarda gerçekten faydalı bir hamle oluyor.

Cihazda gördüğünüz gibi toplam 4 adet büyükçe anten bulunuyor. Bu antenlerden 2 tanesi 2.4 GHz frekansını destekliyor, diğer 2 tanesi ise 5 GHz frekansında kullanılmak üzere tasarlanmış. Tabii kablosuz ağ üzerinden yüksek hızlara ulaşmak için güçlü antenler kullanmak şart. Çünkü 5400 MBPS gibi hızlardan bahsediliyor, bunlardan gerçekten çok yüksek hızlar!

Asus DSL-AX82U Modem/Router Teknik Detaylar

 • Wi-Fi 6 Desteği
 • 802.11ax 5GHZ (4808Mbps)
 • WPA3 Şifreleme
 • 2.4 GHz / 5 GHz Bağlantı Tipi
 • 4 Adet Gigabit LAN Bağlantısı
 • Asus RGB Desteği
 • AiMesh Desteği
 • Game Boost Özelliği
 • AiProtection Özelliği
 • Torrent İndirme Desteği
 • USB 3.0 Dosya Paylaşım Desteği
 • USB Modem Desteği

Asus markası modemlerine ve router modellerine devamlı olarak güncelleme veren bir firma. Bu yüzden bu modemi aldıktan sonra modemin yönetim panelinden bir yazılım güncellemesi denetlemesi yapmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu uyumluluk ve performansı geliştirebiliyor, önemi büyük.

Asus DSL-AX82U modemde Gameboost isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik sizin internetinizi online oyunlara göre optimize ediyor. Muhtemelen çeşitli öncelikler ayarlayarak bu işi gerçekleştiriyor, faydalı olabilecek bir şey açıkçası.

Asus AiMesh özelliği ise özellikle büyük evlerde, ofis ortamları gibi yerlerde gerçekten faydalı olabilecek bir özellik. Asus markasının farklı router modelleriyle bağlantı kurarak ağlar arasında kesintisiz geçiş ve geniş bir Wi-Fi kapsama alanı elde etmenize imkan tanıyor.

Bu modemle yaptığımız internet hız testinde sağlayıcının bize sunduğu hıza tam olarak erişmeyi başardık. Herhangi bir kayıpla karşılaşmamak gerçekten güzel. Zaten bu modeme 10 adet cihaz bağladık, buna rağmen herhangi bir darboğaz olmadı. Cihazın yüksek performanslı yongaları burada hayat kurtarıcı bir rol oynuyor. Güçsüz modemlere bu kadar cihaz bağlandıktan sonra yavaşlamalar olabiliyor çünkü.

Sonuç

Bugünkü incelememizin konuğu Asus DSL-AX82U modeliydi. Dünyanın ilk Wi-Fi 6 destekli modemi ünvanına sahip olan bu cihaz bize çok iyi bir deneyim yaşatmayı başardı. Yoğun kullanımlarda bile performansının düşmeden uzun süre kullanılması güzel bir detay. Ek olarak sunulan Gameboost gibi özellikler ise güzel düşünülmüş şeyler aslına bakılırsa.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta olduğu gibi bu hafta da oyunseverlere muhteşem bir sürprizle geldi. Bu haftanın gözdesi 140 TL değerindeki “Deliver Us Mars” adlı...

Teknoloji Haberleri

ASUS Republic of Gamers (ROG), ROG Matrix GeForce RTX™ 4090 modeliyle mevcut ekran kartları arasında kutudan çıkar çıkmaz en yüksek saat hızı performansını sunarak...

Telefon Haberleri

Samsung’un yeni orta segment akıllı telefonu Galaxy A35’in özellikleri sızdırıldı. Cihaz, damla çentik tasarımını bırakarak delikli tasarımı benimseyecek. Ayrıca 120hz yenileme hızına sahip 6.6...

Oyun Haberleri

GTA 5’in çıkışının üzerinden tam 10 yıl geçti ve Rockstar Games‘in GTA 6’yı tanıtmasına sayılı günler kaldı. Gelişmeler heyecanla beklenirken, Rockstar Games’in oyuncuları heyecanlandırmak...