ASELSAN, “1919” isimli ilk yerli cep telefonunu Türkiye sınırları içinde üretmeyi başarmıştı. 1998 yıllarında üretime sürülen bu cep telefonu, ABD’nin başlattığı ekonomik savaştan sonra ”yerli ve milli üretim” tekrardan gündeme geldi.

Necmettin Erbakan’ın önderliğinde, Refah-Yol Hükümeti döneminde yerli ve milli üretime önem verilmiş ve çok büyük icraatlar gerçekleşmişti. Bunlardan bir tanesi ise hiç tartışmasız ASELSAN’ın ürettiği 1919 isimli yerli ve milli cep telefonudur.

Taleplere Yetişilemedi

1998 yılında üretilen bu telefon, hem yerli ve milli olması, hem de fiyatının çok uygun olmasıyla büyük ilgi gördü. Hatta talebin çok fazla artmasıyla ASELSAN üretime yetişemedi.

ASELSAN, 1919 isimli telefon serisinin devam edilmesi çalışmalarına da başlamıştı. 1919 modelinin ardından 1920, daha sonra 1923 üretilmişti. Fakat kısa zaman sonra elde olmayan bazı sebeplerden dolayı üretimi durdurulup yasaklandı.

Peki Üretim Neden Durduruldu?

Üretilen bu yerli cep telefonu sevilmesine ve satışına rağmen, 28 Şubat döneminden sonra  ”çalıntı olduğu” gerekçesiyle  üretimi ”elde olmayan bazı sebeplerden dolayı”  denilerek üretim durduruldu.

ASELSAN’ da üretilen yerli telefonlarımızın projelerinin başına, yabancı bir elektronik şirketinden bir mühendis getirilmiş ve bu mühendis, daha önce çalıştığı şirketinde ürettiği cep telefonlarının bilgilerini, ASELSAN 1919 isimli yerli cep telefonumuzun projesinde kullanmak isteyince , telif hakları, patent olayları patlak verdi.

Eğer zamanında çok daha iyi koruna bilseydi böyle projeler, belkide şuan ülkemiz teknoloji ve telefon üreticisi anlamında zirvede olabilirdik. Yinede o zamanki Mühendis ve Çalışanlarına, Teşekkür ve Minnetimizi sunarız. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin