ASELSAN Grafen Tabanlı OLED Ekran Üretti!

ASELSAN Grafen Tabanlı OLED Ekran Üretti!

AR-GE çalışmaları ile ülkemizin teknoloji üretimine öncülük yapan ASELSAN, grafen tabanlı OLED ekran teknolojisini test ettiğini duyurdu. GOLED adlı ekran teknoloji ile ilgili detaylar haberimizde!

ASELSAN’dan Yerli Ekran Atılımı: GOLED Panel!

ELMAS projesi kapsamında Sabancı Üniversitesi ile ortak çalışmanın ürünü olan GOLED ekran, arka planda plazma ışığa ihtiyaç duymaksızın görüntüyü doğrudan iletiyor. Bu da giyilebilir cihazlar gibi esnek ekrana ihtiyaç duyulan teknolojilerde büyük bir avantaj sağlıyor. Işık geçirgenliği standart OLED ekrana göre çok daha fazla olan GOLED’in günümüzdekinden çok daha yüksek çözünürlüklere ulaşabileceği bildiriliyor.

Şuan tek renkli prototipler üzerinde test edilen GOLED ekran, seri üretime geçilmesi durumunda ilk olarak yerli askeri araçlarda kullanılacak. Çalışmaların ileri seviyelere ulaşması durumunda ise başta katlanır akıllı telefonlar olmak üzere pek çok yerde grafen tabanlı OLED ekran teknolojisini görebiliriz.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.