ASELSAN Grafen Tabanlı OLED Ekran Üretti!

AR-GE çalışmaları ile ülkemizin teknoloji üretimine öncülük yapan ASELSAN, grafen tabanlı OLED ekran teknolojisini test ettiğini duyurdu. GOLED adlı ekran teknoloji ile ilgili detaylar haberimizde!

ASELSAN’dan Yerli Ekran Atılımı: GOLED Panel!

ELMAS projesi kapsamında Sabancı Üniversitesi ile ortak çalışmanın ürünü olan GOLED ekran, arka planda plazma ışığa ihtiyaç duymaksızın görüntüyü doğrudan iletiyor. Bu da giyilebilir cihazlar gibi esnek ekrana ihtiyaç duyulan teknolojilerde büyük bir avantaj sağlıyor. Işık geçirgenliği standart OLED ekrana göre çok daha fazla olan GOLED’in günümüzdekinden çok daha yüksek çözünürlüklere ulaşabileceği bildiriliyor.

Şuan tek renkli prototipler üzerinde test edilen GOLED ekran, seri üretime geçilmesi durumunda ilk olarak yerli askeri araçlarda kullanılacak. Çalışmaların ileri seviyelere ulaşması durumunda ise başta katlanır akıllı telefonlar olmak üzere pek çok yerde grafen tabanlı OLED ekran teknolojisini görebiliriz.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin