Artık Resmileşti: Karşınızda Android 9.0 Pie!

Artık Resmileşti: Karşınızda Android 9.0 Pie!

Mayıs ayındaki Google I/O 2018 etkinliğinde beta sürümü duyurulan Android 9.0 P, artık final sürümü ile dağıtıma hazır. Adı Android 9.0 Pie olarak kesinleşen işletim sistemi sürümünün yenilikleri haberimizde!

Android’in Dokuzuncu Sürümüne Turta Dokunuşu!

Türkçe’de turta anlamına gelen Pie, kullanıcı tahminleri ve söylentiler arasında yer almayan bir tatlıydı. Google, Android’in yeni sürümüne turta adı vererek pek çok kişiyi bir nevi ters köşe yapmış oldu. Ancak Apple’ın, ortaya çıkan bu isim üzerine Apple Pie üzerinden bir gönderme yapabileceği ise neredeyse kesin gibi!

Yapay zeka ve makine öğrenimi temelli geliştirmelerin göze çarptığı Android 9.0 Pie, cihazları kullanıcıların günlük rutin kullanımlarına adapte ediyor. Buton dizilimde radikal bir adım atan Android, son kullanılan uygulamalar ile uygulama çekmecesini tek butonda toplamış. Orta butonu yukarıya çekince son uygulamaları getiren sürüm, tekrar aynı hareket uygulandığında ise uygulama çekmecesini getiriyor.

Adaptif ekran parlaklığı ve adaptif batarya tüketimi getiren 9.0 Pie, makine öğrenimi ile kullanım sıklığını analiz ederek %30’a kadar kullanım süresi artışı sağlıyor. Ayrıca arayüz genel olarak yenilenerek daha kullanıcı merkezli hale getirilmiş. Örneğin, sık görüştüğünüz kişiler sizi aradığında ve ulaşamadığında isteğiniz doğrultusunda otomatik olarak sesli mesaj iletebiliyor.

Şu anda Google Pixel 2, 2 XL ve Essential Phone modellerinin kullanımına sunulan Android 9.0 Pie, kademeli olarak pek çok yeni cihazda kullanılabilir durumda olacak. Beta sürecinde yer alan Sony Xperia XZ2, Nokia 7 Plus, Xiaomi Mi Mix 2S ile OnePlus 6 modelleri ise güncellemeyi ilk alacak cihazlar arasında ön plana çıkıyor. Ayrıca Android One programına dahil tüm Nokia telefonları ile General Mobile GM 6 / GM 8 modelleri de güncellemeye sahip olacak.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.