Arama Motoru Yandex, İlk Akıllı Telefonunu Duyurdu!

Arama Motoru Yandex, İlk Akıllı Telefonunu Duyurdu!

Ülkemizde de aktif olarak faaliyet gösteren Rus arama motoru Yandex, ilk akıllı telefonu olan Yandex.Phone’u duyurdu. Özellikleri ve fiyatıyla başarılı görünen Yandex.Phone ile ilgili detaylar haberimizde!

Yandex Akıllı Telefon İşine Girdi: İşte Yandex.Phone!

Yandex.Phone, teknik özellikleri ile Google Pixel serisine rakip olamasa da orta sınıf için oldukça iddialı özellikler barındırıyor. 5.65 inç boyutunda Full HD+ ekrana sahip olan cihaz, 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 630 işlemciden güç alıyor. 4 GB RAM ve 64 GB depolama ile gelen telefon, kamera tarafında ise 4K video kaydedebilen 16+5 megapiksel arka ve 5 megapiksel flaşlı ön kameraya sahip. Cihazda 3050 mAh kapasiteli bir bataryanın yanı sıra parmak izi okuyucu ve NFC’nin de mevcut olduğunu belirtelim.

Yandex, ilk akıllı telefonunda rakibi Google’ın Android 8.1 Oreo işletim sistemini kullanmış. Ancak Yandex.Phone’un bir Android telefon olduğunu anlamak epey zor. Çünkü Yandex Launcher adı verilen arayüzde varsayılan arama motoru başta olmak üzere pek çok uygulama Rus arama motoruna göre ayarlanmış. Google’ın temel uygulamaları ise alışık olmadık şekilde ikinci planda tutulmuş. Ayrıca cihazda Yandex’in geliştirdiği Alice adlı yerel bir sanal asistan da bulunuyor.

Arama motorunun Moskova’daki merkezinde bugün satışa çıkan Yandex.Phone’un fiyatı 17.990 ruble, yani 270 dolar olarak belirlenmiş. Telefonun Türkiye gibi Yandex’in bulunduğu diğer pazarlarda satışa sunulup sunulmayacağı ise açıklanmadı.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.