Apple’dan iOS Kullanıcılarını Üzecek Haber!

Apple, Haziran ayında düzenleyeceği Dünya Geliştirici Konferansı’nda (WWDC 2019) işletim sistemleri iOS, macOS, watchOS ve tvOS’un yeni sürümlerini duyuracak. Cupertino merkezli teknoloji devinin aldığı son karar ise pek çok iOS kullanıcısını üzecek gibi duruyor.

Apple, iOS Güncelleme Desteği Süresini Kısaltıyor!

iOS 12 duyurulurken bu işletim sistemi sürümünü alacak en eski telefon olarak iPhone 5S gösterilmişti. 2013 yılında tanıtılan akıllı telefon bazı özellikleri kırpılmış olsa da 6 yıldır düzenli olarak güncelleme alırken, markadan güncelleme desteği ile ilgili şok bir karar geldi.

Apple’a donanım tedariği sağlayan bir iş ortağından gelen bilgiye göre, bu yıl duyurulacak iOS 13 güncellemesini yalnızca iPhone 7 ve üstü cihazlar alabilecek. Bu da aralarında iPhone SE, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus gibi güçlü telefonların iOS 12’de kalacağı anlamına geliyor. Tablet tarafında ise iPad Pro (2016) ve iPad Mini serisi güncelleme desteğinden mahrum kalacak.

Apple’ın bu yeni politikası akıllara yeni iPhone’ların düşük satış rakamlarını getiriyor. Apple, 2016 ve önceki yıllarda tanıtılan modellere dair güncelleme desteğini keserek kullanıcılarını yeni cihazlara yönlendirmek istemiş olabilir. Yine de böyle bir hamlenin mevcut kullanıcılar tarafından büyük tepki çekeceği kesin gibi. Bakalım WWDC 2019’daki duyuruya kadar Apple geri adım atacak mı?

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin