Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Çözümü Nedir?

Windows kullanıcılarının sık karşılaştığı bu hata bazı oyunların veya programların yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Bu rehberimizde Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Çözümü Nedir? sorusunun yanıtını sizler için düzenledik.

Özellikle sesli görüşme özelliği bulunan Skype ve mimari bir program olan Autocad yüklenmesi sırasında karşılaşılan api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası bazı oyunların yüklenmesi sırasında da meydana gelebilir. ‘Program, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlayamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.’ mesajı ile karşılaşılan bu hata eğer çok şanslı değilseniz program kurulumu yeniden başlatıldığında ortadan kalkmayacaktır.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası bir çok farklı nedenden oluşabilir ve bu nedenlere bağlı olarak çözüm adımları değişebilir. Öncelikle çözüm adımlarının incelenmesi ve ardından bilgisayarınızda hangisinden kaynaklı bir hata olabileceğinin tahminin yapılması ve buna göre çözüm adımlarının denenmesi size sadece bu hata sırasında değil karşılaşılan tüm hataların çözümünde yardımcı olacaktır.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Dosyası Nedir?

İlk karşılaşıldığında api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası biraz korkutucu gelse de aslında çok basit adımlar ile bu hata mesajı ortadan kaldırılabilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta anlatılan çözüm adımlarının eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve bu adımlar sırasında bilgisayara zarar verebilecek başka işlemlerin yapılmamasıdır.

Windows Güncelleştirmelerinin Tamamlanması

Microsoft işletim sistemi kullanıcılarının daha rahat bir şekilde işlemlerini sürdürebilmesi için belirli aralıklar ile işletim sistemlerine güncelleştirmeler göndermektedir. Güncelleştirmelerin kapatıldığı ve uzun süre güncelleştirme alınmadığı durumlarda yüklenmek istenen programın güncel olmayan Windows sürümü ile uyumlu olmaması api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası alınmasına yol açabilir. Ufak bir kaç adımla güncelleştirmeler gerçekleştirilmelidir. Güncelleştirmelerin tamamlanmasının ardından bilgisayarın yeniden başlatılması gerekmektedir.

1. Adım : Sol altta bulunan Başlat menüsünün arama sekmesine Ayarlar yazılarak veya klavyede Windows ve I tuşlarına aynı anda basılarak Ayarlar uygulaması açılır.

2. Adım : Ayarlar uygulamasında Güncelleştirme ve Güvenlik menüsü bulunarak tıklanır.

3. Adım : Açılan Güncelleştirme ve Güvenlik penceresinde sol menüden Windows Update butonuna basılır.

4. Adım : Windows Güncelleştirmeleri penceresinde Güncelleştirmeleri denetle butonuna basılır.

5. Adım : Windows güncelleştirmelerin denetlenmesinin ardından yüklenecek olan güncelleştirmelerin bir listesini gösterecektir. En altta bulunan Güncelleştir butonuna basılır ve yüklenmesi beklenir. Bu aşamada bilgisayarınız yeniden başlatmayı uygun görmediği sürece yeniden başlatma işlemi gerçekleştirilmemelidir.

Virüs Taraması Yapılması

Bilgisayara yüklenmiş olan kötü amaçlı bir yazılım bilgisayarınızın Kayıt Defteri ayarlarını değiştirerek bu dosyaları erişimi kısıtlamış, bu dosyaları bozmuş ve hatta bu dosyaların silinmesini sağlamış olabilir. api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası bilgisayara bulaşmış olan bir virüsten kaynaklı olabilir. Bu durumda siz gerekli işlemleri yaparak hatayı kaldırmış olsanız bile bilgisayara bulaşmış olan virüs tekrar bu dosyalara zarar vererek aynı hata ile karşılaşılmasına sebep olabilir. Bu hata ile tekrar karşılaşılmaması için detaylı bir virüs taraması yapılması gerekmektedir. Kullandığınız bir antivirüs programı varsa bu program ile virüs taraması yapılmalıdır. Eğer kullanılan bir antivirüs programı yoksa Microsoft’un sunduğu Windows Defender ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Daha önce yayınlanmış olan Windows Defender ile Virüs Taraması Nasıl Yapılır? rehberi ile bu işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Microsoft Visual C++ Redistributable Paketlerinin Güncellenmesi

Bu işlemi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgisayarınızda bulunan tüm Microsoft Visual C++ Redistributable paketlerini kaldırma işlemidir.

1. Adım : Öncelikle Denetim Masası -> Program Ekle/Kaldır kısmına gidilir ve listelenen programlar arasından Microsoft Visual C++ Redistributable olanların hepsini teker teker kaldırılır.


2. Adım : Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıp Microsoft’un kendi sitesini üzerinden indirip yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Dosyasının Geri Dönüşüm Kutusunda Olup Olmadığının Kontrol Edilmesi

Bilgisayara daha önceden yüklenmiş olan 3. parti veya zararlı bir yazılım api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasının silinmesine neden olabilir. Geri dönüşüm kutusunda bu dosya aranmalıdır. Dosya geri yüklenip bilgisayar yeniden başlatıldığında api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası kaybolacaktır.

1. Adım : Masaüstünde bulunan Geri Dönüşüm Kutusu açılır.
2. Adım : Sağ üstte bulunan arama çubuğundan api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyası aranır.

3. Adım : Eğer dosya bulunuyorsa dosyanın üzerine sağ tıklanır ve Geri Yükle butonuna basılır.

4. Adım : Dosya olması gereken konuma döndüğünde bilgisayar yeniden başlatılır.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Dosyasının Elle İndirilmesi

Diğer çözümlerin işe yaramadığı ve bozuk veya kaybolmuş api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasının geri getirilemediği durumlarda bu dosyanın ayrıca indirilerek gerekli dosyaya kopyalanması işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında en dikkat edilmesi gereken nokta bilgisayarın Windows’un hangi sürümünü kullandığıdır. İndirilmesi gereken dosya ve dosyanın atılması gereken konum işletim sistemi sürümüne göre farklılık göstermektedir. Öncelikle işletim sistemi sürümü öğrenilmelidir.

1. Adım : Sol altta bulunan Başlat menüsünde Bu Bilgisayar aratılarak Bu Bilgisayar butonuna tıklanır.

2. Adım : Açılan bu Bu Bilgisayar penceresinde sağ tıklanarak Özellikler butonuna tıklanır.

3. Adım : Sistem Özellikleri penceresinde Sistem Türü‘nün yanında bulunan açıklama bilgisayarın 32 bit yada 64 bit olduğunu gösterecektir.

Bilgisayarın 32 bit mi 64 bit mi olduğu öğrenildikten sonra dosya ilgili konuma atılmalıdır.

1. Adım : DLL dosyalarının bulunduğu site üzerinden api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyası indirilir.

2. Adım : api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyası kopyalanır ve Windows’un 32 bit sürümünü kullananlar için bu dosya  C:\Windows\System32 klasörüne taşınır. Windows’un 64 bit sürümünü kullanın için bu dosya  C:\Windows\SysWOW64 klasörüne taşınır.

3. Adım : Dosyaların tekrar okunması için bilgisayar yeniden başlatılır.

4. Adım : Başlat menüsüne Komut İstemi yazılır ve Komut İstemi’ne sağ tıklanarak Yönetici Olarak Çalıştır butonuna tıklanır.

5. Adım : Komut İstemi ekranına regsvr32 api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll komutu girilir ve Enter’a basılır.

Bu rehberimizde bazı program ve uygulamaların yüklenmesi sırasında hataya sebep olan Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Çözümü Nedir? sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık. Düşünce ve önerileriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Apple, az önce yaptığı canlı tanıtım etkinliğiyle birlikte birçok yeni cihazını tanıttı. Bunlar arasında en merak edilenler tabii ki yeni iPhone 13 serisi akıllı...

Teknoloji Haberleri

Kripto para madenciliğinin iyice popüler bir hal alması, güncel çip krizi falan derken ekran kartlarına erişmen çok zor bir hal almaya başladı. Bütün bunlar...

Teknoloji Haberleri

Bugün AMD, Radeon oyuncularının AMD destekli sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayan yeni özellikler ve genişletilmiş destek getiren Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürümünü yayınladı....