APACER AS340 PANTHER 480 GB SATA SSD İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde yurt dışında oldukça popüler markalardan biri olan Apacer’ın AS340 Panther model 480 GB kapasiteye sahip SSD’sini inceleyeceğiz. Apacer markası 1997 yılında kurulmuş fakat ülkemizde aktif olmamış oldukça köklü firmalardan biri. Buna ek olarak RAM gibi çeşitli donanımları da üretebiliyor. Elimizde bulunan SSD ise 3D Nand TLC yongalara sahip ve iyi hızlara sahip.

 

TASARIM

İlk olarak SSD’nin kutusuna bakıyoruz. Şeffaf ve plastik bir kutu görüyoruz, sağ üst kısımda SSD’nin kapasitesi belirtilmiş. Ayrıca kutunun köşelerinin sıkıca kapatıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Metal görünümlü plastik bir gövdeyle gelen SSD’nin tasarımı ise oldukça hoş. Altın renginde Panther yazısı ve logosu işlenen SSD, aynı zamanda model ismiyle uyumlu şekilde panter desenleriyle geliyor.

SSD’yi çevirip arkasına baktığımızda burada da metal görünümlü plastik gövdeyi görüyoruz. Burada bulunan etikette ise cihazın seri numarası, çeşitli sertifikalar ve alt kısımda bir QR kod bölümü görüyoruz.

TEKNİK DETAYLAR
Kapasite: 480 GB
Yonga Tipi:
TLC Tabanlı 3D Nand
Yonga Markası: Spectek (Micron)
Kontrolcü: Phison PS3111-S11
DRAM: Bulunmuyor
Okuma Hızı (Teorik): 550 MB
Yazma Hızı (Teorik): 520 MB
Çalışma Ömrü:
1.5 Milyon Saat

SSD’nin detaylarına inip kasasını sökerek içerisinde neler varmış ona bakıyoruz. İlk olarak kontrolcüye bir göz gezdirelim. Phison markasının PS3111-S11 model kontrolcüsünü görüyoruz. Bu modele baktığımızda 3D TLC yongaları kontrol edebilen ve yüksek verimliliği ile öne çıkan bir model olduğunu görüyoruz.

Cihazın yongaları ise oldukça tanıdık bir markadan geliyor aslında. Spectek markası Micron’un alt markalarından biri. Özellikle fiyat/performans odaklı modellerde karşımıza çıkan bu marka Micron kalitesine sahip olduğu için insana güven veriyor. Zaten 3D Nand TLC olmasından ötürü de ömrünün uzun olduğunu söylemek mümkün.

PERFORMANS TESTLERİ

Cihazın performans testlerine en ünlü disk benchmark programlarından biri olan CrystalDiskMark ile başlıyoruz. Teorik olarak firmanın sunduğu okuma ve yazma değerlerine rahatlıkla ulaşması güzel olmuş. Onun harici 4Kib testlerinde sunduğu değerler de ortalamanın biraz üzerinde.

Bir sonraki testimizi ise AS SSD Benchmark programı ile yapıyoruz. IOPS sonuçları olarak da sunulan değerlere rahatlıkla ulaştığını görmemiz güzel oldu. Genel skor olarak ise 1079 alabiliyor. Dilerseniz bu değerleri kendi SSD’nizle kıyaslayabilirsiniz.

Son performans testimizi ise ATTO Disk Benchmark programı ile yapıyoruz. Bu program diğerlerine oranla biraz daha detaylı bir test imkanı sunabiliyor. Bu testte de sunulan okuma-yazma değerlerine rahatlıkla ulaşıyor. Bu değerler gündelik bir kullanım için oldukça yeterli değerler.

Benchmark yazılımlarını bir kenara bırakıp gerçek bir kullanım testi yaptığımız zaman ise sonuçlar yine çok yakın. Saniyede 470 MB hızlarında uzun süre kalarak kopyalama işlemi gerçekleştirebildik.

SONUÇ

Şık tasarımı ile oldukça ilgi çekici görünen bir SSD vardı karşımızda. 3D Nand TLC yongaları ile sunduğu okuma-yazma değerleri de oldukça iyi düzeydeydi. 3D Nand teknolojisi sayesinde de uzun ömürlü olması uzun süreli kullanımlar açısından gerçekten etkili oluyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin