AOC ve Philips, Türkiye Monitör Pazarında Payını Artırdı

Pazar analiz şirketi Context’in en son rakamlarına göre Avrupa bölgesindeki monitör pazarı, 2019 yılının ikinci çeyreğinde %3.2 oranında büyüdü. Ekran uzmanı AOC ve MMD (Philips monitörleri marka lisans ortağı) birlikte bu rakamı ikiye katladılar. %6.7’lik artış elde ederek Avrupa’da üçüncü sıradaki pazar piyasası konumlarını (%14.1) tuttular. MMD, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10.8 hacim büyümesi ile bu büyümeye katkıda bulundu.

Büyük ekran ölçülerinde (68.6 cm – 27 inç ve daha üstü), bu iki marka birlikte %14 pazar payı ile ikinci sıradalar. Her ne kadar pazarın bu segmenti %29.2 büyümüş olsa da, her iki marka birlikte neredeyse segmentteki büyümenin iki katı kadar (% 57.7) büyüdü. MMD ve AOC ayrıca tek tek hacimler açısından da anlamlı bir büyüme kaydettiler, bu oranlar MMD için %53.3 ve AOC için ise %64. AOC ve MMD birlikte düşünüldüğünde Rusya, Benelüks ülkeleri, Ukrayna, Polonya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da birinci sırada geliyorlar. Tek başına MMD ise, 27 inç ve daha büyük ekran ölçülerinde Benelüks ülkeleri ve Ukrayna’da birinci konumda.

Genel olarak monitör piyasası ise büyümeye devam ediyor. Bu büyüme hem yüksek çözünürlüklü (QHD ve UHD), ultra geniş, kavisli ve büyük ölçülü monitörlerin beğenilmesi hem de daha fazla üretkenliği ve kullanım kolaylığını beraberinde getiren yenilikçi teknolojilerin sayesinde gerçekleşiyor. Bir başka kilit etken de sürekli büyüyen oyun sektörü.

Türkiye’de ise ekonomik zorluklara rağmen monitör pazarı %18.4 büyüdü. MMD markaları Türkiye pazarında %12.6 pazar payı ile ikinci sırada ve geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla pazar paylarını %24.7 yükseltti. AOC ise tekil olarak satış hacminde %32.5 büyüme kaydetti.

MMD – AOC İtalya ve Türkiye Satış Direktörü Berkay Doğan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’deki monitör piyasası, zor pazar koşullarına rağmen büyüme kaydetti. Her iki markadaki, özellikle de 27 inç ve üstü monitörlerdeki muhteşem ürün grubumuz sayesinde Türkiye’de müşterilerimiz bizlere böyle zamanlarda bile iyi stratejilerin kazanabileceğini gösterdiler.”

(Basın bülteninden derlenmiştir.)

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin