AOC IPASON A24720V All In One İncelemesi

AOC IPASON A24720V All In One İncelemesi

Bugün Donanım Arşivi ofisinde Gearbest’den aldığımız yani Çin’den gelen oldukça güzel bir cihaz var. Uzun zamandır Donanım Arşivi olarak All In One bir bilgisayar incelememiştik. Gearbest’den baktık ve güzel bir All In One bulunca kaçırmadık. Üstelik teknik özelliklerinin bu kadar iyi olması bizlerin hemen siparişi vermesini sağladı.

Bugün detaylı olarak inceleyeceğimiz All In One bilgisayar AOC’nın IPASON A24720V ismine sahip cihazı. Teknik özellikleri ile bizleri kendisine büyüleyen Ipason A24720V bakalım bizlere neler sunuyor.

Teknik Özellikler

Teknik özellik kısmında karşımızda oldukça güzel bir All In One bilgisayar olduğunu az önce belirtmiştim. Geniş upgrade imkanları ile gelen AOC Ipason A24720V‘nin teknik özelliklerine bir bir bakalım ve bu özellikler ile bizlere nasıl performans sunuyor ki işin en önemli noktası da orası.

İşlemci – Intel Core i5-7500 

İşlemci tarafında oldukça güçlü bir işlemci bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. All In One bilgisayarımızın içerisinde harici bir ekran kartı bulunmuyor ama grafik biri olarak i5-7500’ın bünyesinde bulunan HD 630’u kullanıyoruz.

Intel HD Graphics 630
Base 3.4 GHz | Turbo 3.8 GHz
4 Çekirdek
4 Thread
6 MB Önbellek
14 nm Üretim Teknolojisi

Bellek – 8GB DDR4L

1x 8GB DDR4L
2133 MHz Çalışma Frekansı
64GB RAM’e Kadar Destek Sunuyor

Depolama – 240GB SSD

Depolama olarak AOC Ipason A24720V bünyesinde sadece SSD bulunuyor. Sistem içerisinde harici bir HDD bulunmuyor. Yani sistem karşımıza 240GB‘lık bir depolama alanı ile geliyor. Dilerseniz harici bir 2.5″ ‘lik HDD sıkıştırmanız mümkün.

Ekran – 23.6″ FullHD

AOC Ipason A24720V’nin ekranına baktığımızda TN panele sahip yaklaşık 24″ boyutunda olan FullHD bir ekran karşımızda. Burada IPS bir ekran olmasını isterdik lakin TN ile idare etmek zorundayız. Ekranın Mat olmadığını yani parlak olduğunu da belirtmekte fayda var.

Giriş ve Çıkışlar

4x USB 3.0
2x USB 2.0
1x VGA (Görüntü Girişi)
1x HDMI (Görüntü Girişi)
1x RJ45
2x Audio Jak
1x DC Jak (Enerji)

RJ45 Internet portunun dışında büynesinde 802.11b/g/n wireless internet bulunduruyor.
Cihazın içerisinde Windows 10 yüklü geliyor lakin Çin sürümü olduğunu belirtelim. Yani aldığınız taktirde format atmanızda fayda var.

Tasarım

Tasarımsal olarak AOC Ipason A24720V‘yi değerlendirmek gerekirse öncelikle ekranına bakıyoruz ve parlak FullHD ekranı bizlere güzel bir görüntü sunuyor. Bunun yanı sıra 23.6″ büyüklüğünde olan ekranın çerçeveleri oldukça ince. Bu inceliğe sahip olması bizi fazlasıyla memnun etti.

AOC Ipason A24720V’nin metal ayaklarına baktığımızda ince çerçevenin verdiği şıklığı bozmayacak şekilde metalik renkte ve değiş güzel bir ayak yapısı ile geliyor. Bu ayak yapısınında oldukça güzel olduğunu belirtelim lakin ayak yapısından kaynaklı kabloları toplayabileceğimiz bir kısım bulunmuyor.

Cihaza yan taraftan baktığımızda ise buradan da oldukça ince gözüküyor. Açıkçası AOC burada güzel bir işçilik çıkarmış. Bir çok parçayı içerisine başarılı bir şekilde sığdırmış.

Ipason A24720V‘nin arkasına baktığımızda plastik bir yapı bulunuyor. Bu plastik yapının çok sağlam olmadığını söyleyebilirim. Yani arka tarafta bulunan bu plastik kapak darbelere karşı pek güven sunmuyor. Isınan havanın dışarıya atılması için kenarlarda havalandırma boşlukları oluşturulmuş.

Cihazın iç tasarımına baktığımızda, AOC’nin seçim yaptığı bileşenler oldukça güzel. Sistemin içerisinde bulunan anakartın bir bilgisayar anakartından hiçbir farkı yok. Dilerseniz i5-7500‘ü çıkartıp başka bir işlemci takabilirsiniz. Bunun yanı sıra kolayca RAM arttırımı ya da depolama arttırımı yapabilirsiniz.

Soğutma sistemine baktığımızda ise işlemci üzerinde büyük bir soğutucu metal bulunuyor ve yanında bir adet soğutucu fan bulunuyor. Cihaz sıcaklığı oyun sırasında maksimum 67°C’ye ulaştı.

Performans

AOC Ipason A24720V ile gündelik işlerinizi kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Internette sörf yapmak, Microsoft’un Office uygulamalarını kullanmak gibi konularda performansı gayet güzel. Bunun haricinde Ipason A24720V’nin Render performansı da oldukça iyi.

Böyle bir All In One bilgisayar aldığınızda dilerseniz oyun da oynayabiliyorsunuz. E-Spor oyunlarında oldukça güzel FPS değerleri sunduğunu söylemekte fayda var. Rainbow Six Sieage’de Low ayarlarda 720p çözünürlükte ortalama olarak 35 FPS sundu ve sıcaklık değeri ise maksimum 67°C’idi. Bu değerler gerçekten All In One bilgisayarlar için iyi bir değer.

Sonuç

Genel olarak AOC Ipason A24720V‘yi değerlendirmek gerekirse tasarımsal olarak güzel olan cihaz malzeme kalitesi açısından fena değil lakin arka tarafta bulunan plastiğin biraz zayıf olduğunu söyleyebilirim. Cihazın teknik özelliklerine genel olarak baktığımızda bizleri memnun ediyor. Cihazın performansına baktığımızda ise E-Spor oyunlarını rahatlıkla oynayabiliyoruz. Film ve dizi keyfi için ise orta seviyede performans sunan bir hoparlör bulunduruyor.

07.03.2018 tarihinde cihazı 3.600TL’ye Gearbest’de bulabiliyorsunuz.

İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.