Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

Android 13 Beta Programı Herkese Açıldı

Sırasıyla Şubat ve Mart aylarında yayınlanan iki Geliştirici Önizlemesinin ardından bugün Google, ilk Android 13 beta sürümünü herkese açık testler için kullanıma sundu. Her zaman olduğu gibi Android beta sürümlerinde, kurulumu ve kullanımı Geliştirici Önizleme sürümlerine nazaran çok daha kolay ve basit.

Bununla birlikte, bu yıl son final sürümü yayınlanmadan önce planlanan dört betadan ilki bu sürüm olduğu için hala birçok sorunla karşılaşmanız muhtemel.

Nasıl Kurulur?

Android 13 Beta 1’i denemekle ilgileniyorsanız ve desteklenen bir Google Pixel akıllı telefonunuz varsa, buradan Android Beta Programı web sitesine gidebilir ve cihazınızı kaydettirebilirsiniz.

Ardından, Android 13 Beta 1’i kablosuz yazılım güncellemesi olarak birkaç dakika içinde (birkaç saate kadar) almanız gerekir. Sonraki beta sürümleri de normal yazılım güncellemeleri gibi kablosuz olarak size gönderilecek ve aynı şey tamamen pişip fırından çıkmaya hazır olduğunda Android 13’ün son sürümü için de geçerli. Halihazırda Android 13’ün bir Geliştirici Önizlemesi derlemesini çalıştırıyorsanız, ilk betayı (ve sonrakileri) kablosuz olarak da alacaksınız.

Neler Yenilendi?

Android 13 Beta 1, medya dosyalarına daha ayrıntılı erişim ve gelişmiş ses yönlendirme API’leriyle beraber yeni izinlerle birlikte gelir. Telefonunuzdaki medyaya erişmek isteyen uygulamaların artık erişmek istedikleri dosya türüne özel üç farklı izni var – biri resimler ve fotoğraflar için, biri videolar için ve biri ses dosyaları için. Daha önce, bunların tümü tek bir medya erişimi iznine dönüştürülüyordu ve bu izin verilirse uygulamanın her tür medyaya erişmesine izin veriyordu. Artık, medya dosyaları için ayrıca bir izin isteniyor.

Yeni izinlerden birini verdiğinizde, söz konusu uygulama yalnızca ilgili medya dosyası türlerine okuma erişimine sahip olacak ve başka hiçbir şeye sahip olmayacak. Geliştiricilerin uygulamaları Android 13 için geliştirilmeye başlayınca, bu yeni izin sistemine uygulamalarını geçirmeleri gerekecek.

Anahtar üreten uygulamalar için daha iyi hata ayıklama özelliklerinin yanı sıra ses yönlendirmede de bazı küçük iyileştirmeler var, ancak bunlar muhtemelen öncelikle uygulama geliştiricilerin ilgisini çekecektir.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

3 Yorumlar

3 yorum var

 1. Mert

  Nis 28, 2022 at 06:24

  Hayret bildirşm iyileştirmesi yok muymuş, 7 yıldır resmen sadece bildirimler için sürüm çıkarıyorlar da.
  Belki android 12 ile mahvettikleri renkli medya bildirimlerini geri getirirler. Buyrun yenilik.

  • Mehmet Yılmaz

   Nis 28, 2022 at 13:42

   Bildirim iyileştirmesiz bir Android sürümü hayal gibiydi 🙂

  • Alperen Güner

   Nis 28, 2022 at 14:12

   Android 13 aslında 12’nin makyajlanmış hali gibi direkt olarak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...