Android 11 Beta Sürümünün Öne Çıkan 5 Yeniliği!

Google’ın en yeni işletim sistemi sürümü Android 11, Beta sürümü ile geçtiğimiz günlerde geliştiricilere sunuldu. Beklenenden daha erken dağıtılan Beta sürümü sayesinde sürüm yenilikleri de ortaya çıktı!

Android 11 Geliyor: Ekran Kaydı, Konuşma Balonları ve Dahası!

Eğer bir Google Pixel serisi akıllı telefonunuz varsa, Android 11’in geliştirici sürümünü hemen deneyimleyebilirsiniz. Ancak diğer modellerde sürümü kullanabilmek için üreticinin dağıtım takvimini beklemek zorundasınız. Geliştirici yetkisine sahip Pixel kullanıcıları, en güncel Android sürümünü test etmeye başladı ve yeni özellikleri meraklıları ile paylaştı.

1- Ekran Kayıt Özelliği

Android işletim sisteminde sahip akıllı telefonlarda ekran kaydı, yalnızca ekstra uygulamalar yardımıyla alınabiliyordu. Android 11 sürümü ile bu işlem, işletim sisteminin bünyesinde yer alan bir özellik ile kolayca gerçekleşecek.

2- Gelişmiş Bildirim Paneli

Android’in son sürümünde bulunan bildirim paneli, şimdiye kadarki en gelişmiş yeteneklere sahip olacak. Bir mesaj geldiğinde ayrı bir sekme altında görebilir, isterseniz resimli mesajları bildirim alanından görüp görsel ve emoji kullanarak yanıtlayabileceksiniz.

3- Tam 5G Desteği

Günümüzdeki üst seviye telefonların pek çoğu, artık dahili olarak 5G data bağlantı desteği ile geliyor. Android 11 ile bu desteğin kapsamı genişletilerek daha stabil bir bağlantı kurulması sağlanacak. Ayrıca 5G’nin getirdiği bağlantısallık özellikleri de ilk defa bu sürümde görülecek.

4- Kişiselleştirilmiş Uygulama İzinleri

Android’in geçtiğimiz sürümlerinde uygulama izinleri yeniden ayarlanmış, kullanıcının kendi isteğine göre uygulama izinlerini yönetebilmesi sağlanmıştı. Yeni sürümde bu kapsam biraz daha genişletilecek. Şöyle ki; uygulamaya verdiğiniz izinleri sadece uygulama çalıştığında kullanmasını sağlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra uygulamanın kullanıcı tarafından verilen izinlerin de hangi şartlar altında kullanacağı ayarlanabilecek.

5- Sohbet Baloncuğu

Facebook Messenger’da bulunan sohbet baloncukları, telefonu kullanırken aynı zamanda mesajlaşmanızı da sağlıyor. Bu işlevsel özellik, Android 11 ile hemen hemen bütün mesajlaşma uygulamaları için kullanılabilecek. Örnek vermek gerekirse; Whatsapp’ta bir arkadaşınız ile mesajlaşırken aynı zamanda telefonunuzu kullanmaya devam edebileceksiniz.

Android 11 Geliştirici Sürümü Nasıl Yüklenir?

Android 11’i herkesten önce deneyebilmeniz için öncelikle Google Pixel 2 ve üzeri bir Pixel telefona sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında buradaki link aracılığıyla edinebileceğiniz önizleme sürümünü OTA yoluyla telefonunuza kurabilirsiniz.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin