AMD’den Sürpriz: Navi GPU’lu Radeon RX 5700 Ortaya Çıktı!

AMD, üçüncü nesil Ryzen işlemcileri Computex 2019 etkinliğinde duyurmuştu. Tayvan’da düzenlenen etkinlikte Navi GPU’ya sahip ilk ekran kartı olan Radeon RX 5700 de görücüye çıktı.

AMD Ryzen RX 5700 Oyun Testleri Şaşırtıyor!

Teknoloji dünyası, AMD’nin E3 2019’daki “The Next Horizon” etkinliğinde yeni Radeon RX 600 serisini duyurmasını bekliyordu. Ancak ABD merkezli şirket beklenenden hızlı davrandı ve yeni seriyi tahminlerden 2 ay önce duyurdu. Şirketin 50. yılı şerefine Radeon RX 5000 şeklinde adlandırılan yeni ekran kartı serisi, AMD’nin Navi GPU ve RDNA mimari kullandığı ilk modeli.

Radeon DNA (RDNA); AMD’nin yeni 7 nm üretim tekniğinde sahip olduğu avantajları tek çatı altında topluyor. Yüksek IPC verimliliği, düşük gecikme süresi, PCIe 4.0 ile yüksek bant genişliği ve düşük güç tüketimi bu avantajlar arasında yer alıyor. Öyle ki AMD sunumunda konuşan Lisa Su, Navi GPU sayesinde saat hızı bakımından %25 artış, tüketilen enerji başına ise %50 oranında tasarruf sağlandığını belirtti.

Kısa bilgilendirmede bir de sürpriz şekilde oyun karşılaştırmasına yer verildi. Referans olarak kullanılan Radeon RX 5700 ekran kartı, Strange Brigade adlı oyunda GeForce RTX 2070’in karşısına çıktı. RX 5700; rakibine kıyasla Full HD/2K çözünürlükte %9-12, 4K çözünürlükte ise tam %27 daha iyi performans sergiledi. Yine AMD’nin iddiasına göre genel performans değerlendirmesinde yeni ekran kartı, AMD’nin güçlü işlemcisine %10 oranında fark atıyor. Bunun yanı sıra Ray Tracing özelliği ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Ortaya konan rakamlar ve değerler özellikle oyun severlerin iştahını kabartacak düzeyde. Ancak serinin tüm detayları ve fiyat bilgisi için 7 Temmuz’daki resmi lansmanı beklememiz gerekiyor. Bakalım AMD, uzun süren bekleyişin ardından ekran kartı kullanıcılarının karşısına fiyat/performans düzeyi yüksek bir ürün grubu çıkarabilecek mi?

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin