Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

AMD, Zen 4 Mimarisi Hakkında Yeni Detaylar Paylaştı!

AMD’nin Zen 4 mimarisi aslında aceleye getirilmeyen, üzerinde bolca vakit harcanan bir mimari oldu. Çünkü Intel tarafı DDR5 platformuna sahip 12. nesil işlemcilerini AMD’ye göre çok daha önce duyurdu. Bunun yanı sıra hibrit çekirdek yapısını da görmüştük. AMD tarafı ise buna yanıt vermekte acele etmedi ve yeni mimarisini tam olarak tamamlamayı hedefledi. Bugün ise Computex 2022 fuarında yeni Ryzen işlemciler hakkında güzel bazı bilgiler sunuldu.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler

AMD’nin Computex 2022 fuarı oldukça hareketli geçti. Tabii ki en dikkat çeken kısım ise AMD’nin Zen 4 mimarili Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcileriydi. Bu işlemciler için henüz resmi olarak tanıtıldı diyemeyiz fakat bazı güzel detayların paylaşıldığını görüyoruz. Örneğin 24 hatta varan PCIe 5.0 hattının destekleneceği bilgisi, evet PCI Express 5.0 teknolojisi de artık hayatımıza girmeye başladı. Çok daha yüksek hızlarda SSD’ler görmeye başladık zaten. Bunun yanı sıra yine en güncel USB standartları da sunulacak.

Bunun yanı sıra yeni çipsetler hakkında da bazı bilgiler veriliyor. Şu an için en tepe seviyede X670E çipsetini görüyoruz, tepe seviye hız aşırtma sunması hedeflenmiş. X670 çipsetinde de yine üst seviye hız aşırtma söz konusu. Şu anlık tanıtılan en düşük çipset ise B650 oluyor. PCIe 5.0 tarafında M.2 SSD desteği sunabiliyor bu çipset, şu an için PCI Express X16 yuvası desteği görünmemekte.

Bunun yanı sıra X670E çipsetine sahip bazı tepe seviye anakartların görselleri de paylaşıldı. Bunlar tepe seviye modeller olduğu için tasarım tarafında fark edebileceğiniz üzere hepsi oldukça şık modeller. Önemli detaylar ise henüz netleşmiş değil.

Şu an için detaylı performans testleri yayınlanmadı. Fakat yayınlanan Blender testinde AMD’nin Ryzen 7000 serisi modeli belirtilmeyen bir işlemcisinin Intel Core i9-12900K modeline %31’e kadar fark attığı gösterildi. Fakat bu Ryzen işlemci tepe seviye mi yoksa değil mi henüz bilinmiyor. Yani bu tarafta büyük sürprizler olabilir.

Gelelim en önemli detaya, AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin 2022 yılının sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği planlanıyor. Yani AMD’nin Zen 4 mimarisi hakkındaki planlarının herhangi bir aksamaya uğramadığını görüyoruz.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...