Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Teknoloji Haberleri

AMD, Zen 4 Mimarisi Hakkında Yeni Detaylar Paylaştı!

AMD’nin Zen 4 mimarisi aslında aceleye getirilmeyen, üzerinde bolca vakit harcanan bir mimari oldu. Çünkü Intel tarafı DDR5 platformuna sahip 12. nesil işlemcilerini AMD’ye göre çok daha önce duyurdu. Bunun yanı sıra hibrit çekirdek yapısını da görmüştük. AMD tarafı ise buna yanıt vermekte acele etmedi ve yeni mimarisini tam olarak tamamlamayı hedefledi. Bugün ise Computex 2022 fuarında yeni Ryzen işlemciler hakkında güzel bazı bilgiler sunuldu.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler

AMD’nin Computex 2022 fuarı oldukça hareketli geçti. Tabii ki en dikkat çeken kısım ise AMD’nin Zen 4 mimarili Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcileriydi. Bu işlemciler için henüz resmi olarak tanıtıldı diyemeyiz fakat bazı güzel detayların paylaşıldığını görüyoruz. Örneğin 24 hatta varan PCIe 5.0 hattının destekleneceği bilgisi, evet PCI Express 5.0 teknolojisi de artık hayatımıza girmeye başladı. Çok daha yüksek hızlarda SSD’ler görmeye başladık zaten. Bunun yanı sıra yine en güncel USB standartları da sunulacak.

Bunun yanı sıra yeni çipsetler hakkında da bazı bilgiler veriliyor. Şu an için en tepe seviyede X670E çipsetini görüyoruz, tepe seviye hız aşırtma sunması hedeflenmiş. X670 çipsetinde de yine üst seviye hız aşırtma söz konusu. Şu anlık tanıtılan en düşük çipset ise B650 oluyor. PCIe 5.0 tarafında M.2 SSD desteği sunabiliyor bu çipset, şu an için PCI Express X16 yuvası desteği görünmemekte.

Bunun yanı sıra X670E çipsetine sahip bazı tepe seviye anakartların görselleri de paylaşıldı. Bunlar tepe seviye modeller olduğu için tasarım tarafında fark edebileceğiniz üzere hepsi oldukça şık modeller. Önemli detaylar ise henüz netleşmiş değil.

Şu an için detaylı performans testleri yayınlanmadı. Fakat yayınlanan Blender testinde AMD’nin Ryzen 7000 serisi modeli belirtilmeyen bir işlemcisinin Intel Core i9-12900K modeline %31’e kadar fark attığı gösterildi. Fakat bu Ryzen işlemci tepe seviye mi yoksa değil mi henüz bilinmiyor. Yani bu tarafta büyük sürprizler olabilir.

Gelelim en önemli detaya, AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin 2022 yılının sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği planlanıyor. Yani AMD’nin Zen 4 mimarisi hakkındaki planlarının herhangi bir aksamaya uğramadığını görüyoruz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

İlk olarak 2010 yılında ekranlarda karşımıza çıkan Behzat Ç. dizisi, yayınlanan 3 sezonun ardından ekranlara veda etmişti. Bu ayrılık dizinin hayranlarını üzse de aradan...

Oyun Haberleri

Geçtiğimiz haftalarda PC ve Mobil platformlara çıkış yapan ve geldiği gibi birçok kitleyi ekran başına kilitlemeyi başaran Diablo Immortal tarafından elde edilen gelirler açıklandı....

Teknoloji Haberleri

Harici ekran kartı dendiği zaman akla ilk gelen firmalar tabii ki Nvidia GeForce ve AMD Radeon tarafıydı. Fakat Intel tarafı son yıllarda harici ekran...

Teknoloji Haberleri

Nvidia GeForce RTX 4000 serisi ekran kartları hakkında şu sıralar çok fazla bilgi çıkıyor. Fakat bazı yeni bilgiler eski bilgilerle uyuşmuyor ve ortaya karışık...