AMD RYZEN 5 1600 12 NM İŞLEMCİ İNCELEMESİ

Bildiğiniz üzere AMD’nin Ryzen 5 1600 işlemcisiyle bazı sistemler topladık. Bu işlemci özellikle orta seviye bütçeye sahip sistemler için gerçekten çok üst seviye bir performans sunabiliyordu. Fakat bir süre önce normali 14 NM olan bu işlemcinin 12 NM üretim teknolojisine sahip yeni versiyonunu piyasaya sürdüğünü fark ettik. Bu yeni işlemcinin sunduğu performans sizi çok şaşırtacak!

RYZEN 5 1600 12 NM İŞLEMCİ NEDİR?

Bildiğiniz gibi Ryzen 5 1600 işlemciler normalde ilk nesil Zen mimarisine sahip işlemcilerdi. Bu işlemciler çoklu çekirdekte gerçekten çok iyi işlere imza atabilirken tekli çekirdekte ise rakiplerinden biraz geride kalabiliyordu. Bu durum Zen+ mimarisi ile bir miktar düzeltilerek rakiplerine yakın bir duruma getirildi ve daha iyi frekans değerleri elde edilebildi.

Şimdi elimizde bulunan Ryzen 5 1600 12 NM işlemci ise ilk nesil Zen mimarisinden çıkmış ve daha çok Zen+ mimarisinin özelliklerini barındıran farklı bir işlemci olmuş. Fakat bu işlemci hakkında AMD’nin kullanıcılara sunduğu herhangi bir bilgi bulunmamakta. Bu işlemci AMD’nin sitesinde hâlâ 14 NM olarak görünmekte ve 12 NM olan versiyon hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakta.

BU İŞLEMCİLER ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Görsel temsilidir!

Yukarıda da anlattığımız gibi en büyük fark üretim teknolojisinde olan nanometre değişimi oluyor. 14 NM değerinden 12 NM değerine düşüş sayesinde işlemcinin performansı daha üst noktalara taşınabiliyor. Bu farklar özellikle daha yüksek frekans değerlerine çıkmakta büyük bir önem taşıyor. Üstelik performans artışına rağmen işlemcinin TDP değerinde büyük bir artık olmuyor.

Performansı etkileyen en büyük unsurlardan biri mimarisel farklara bağlı frekans artışı. Bu frekans artışı sayesinde daha yüksek GHz değerlerine ulaşan işlemcilerin tekli çekirdek performansı ciddi anlamda artabiliyor. Oluşan bu fark sayesinde oyunlarda alacağınız FPS değerleri de yükselmekte. Zaten bu farkları yaptığımız testlerde de görmeniz mümkün olacak.

Net bir şekilde farklara bakacak olursak 14 NM olan Ryzen 5 1600 işlemcinin frekans değerinin 12 NM olana göre ciddi anlamda daha düşük kaldığını görmek mümkün. Özellikle bütün çekirdekler 14 NM olanda 3.3 GHz civarlarında seyrederken 12 NM olan işlemcide ise bu değer 3.7 GHz gibi değerlere çıkabilmekte. Bu da doğrudan oluşan devasa bir performans farkına yol açıyor.

BU İŞLEMCİLERİ NASIL AYIRT EDECEĞİZ?

AMD’nin bu konuda herhangi bir bilgisi bulunmamakta maalesef. Fakat genel olarak edindiğimiz bilgilere göre 12 NM olan işlemcilerin soğutucusu Wraith Spire yerine Wraith Stealth olarak tercih ediliyor. Aslına bakılırsa soğutucu olarak bir düşüş var çünkü 12 NM sayesinde bu işlemci 14 NM olan kardeşine oranla çok daha verimli çalışabildiği için daha az ısınmakta.

Ayırt etmenizi kolaylaştıran en büyük fark işlemci kutularındaki model kodlarında oluşmakta. 12 NM olan işlemcilerin genellikle Çin’de bulunan fabrikada üretildiği gözlemlenmekte, ve bu işlemcilerin kodları “AF” olarak geçmektedir. Tabii ki bu tespitler %100 kesinlikte değildir! Zaten CPU-Z programına baktığımızda işlemci kodunun aslında Pinnacle Ridge (Zen+) ve NM değerinin ise 12 NM olarak işlendiğini görüyoruz.

Zen+ mimarisi bildiğiniz gibi Zen mimarisinin biraz daha geliştirilmiş ve düzenlenmiş bir haliydi. Fakat Zen+ ile birlikte XFR 2 ve Precision Boost 2 gibi bazı teknolojilerde hayatımıza girdi. 14 NM 1600 işlemcide bu teknolojilerin ilk versiyonu bulunmakta.Fakat 12 NM olanlarda deneyimlerimize göre bu teknolojilerin ikinci versiyonu bulunmakta. Çünkü bu teknolojiler işlemcinin frekansını yükseltmek adına oluşturulan teknolojiler ve bu işlemci yüksek frekanslara çıkıp o değerlerde sorunsuzca kalabiliyor!

İŞLEMCİNİN PERFORMANS TESTLERİ

4.2 GHz değerlerine kadar varan frekansları MD1 sistemimizde kullanılan Asus B450M-Dragon model anakartta sorunsuzca almayı başardık. Anakartta mosfet soğutucusu bulunmamasına rağmen böylesine yüksek bir overclock potansiyeli sunması gerçekten çok iyi olmuş! Sistemde değiştirdiğimiz kısım ise soğutucuyu Wraith Prism yapmamız oldu, çünkü böylesine yüksek bir overclock deneyiminde iyi bir soğutucu gerekmekte!

ÇOKLU VE TEKLİ GÖREVLERDE İŞLEMCİLERİN PERFORMANSI

İlk testimizi işlemcinin saf gücünü ölçen CineBench R20 yazılımı ile yapıyoruz. Çoklu çekirdekte 12 NM olan işlemcimiz stock hızlarda 2767 gibi yüksek bir puan alabiliyor. 14 NM olan kardeşi ise 2508 puanda kalmış.

İşlemciyi 4 GHz frekansına çıkarttığımızda bu değer 3085, 4.2 GHz frekansında ise 3244 puanına yükseliyor! Yukarıda da görebileceğiniz gibi bu işlemci 4.2 GHz değerinde, 2600X ve 1600X işlemcilerini geçiyor, hatta Ryzen 7 1700 işlemcisini bile geçebiliyor. Çoklu çekirdekteki bu artış gerçekten muazzam!

Aynı yazılımın tekli çekirdek performansını test eden bölümüne geldiğimiz zaman ise stock hızlarda 380 gibi bir puan görüyoruz, kardeşi R5 1600 14 NM ise sadece 346 puanda kalabilmiş! İşlemciyi 4.2 GHz değerine çıkarttığımız zaman ise 432 puan alabiliyor bu puanla birlikte 1600x, 1700x, 2600x gibi işlemcileri rahatlıkla geride bırakabiliyor. Fakat Zen 2 mimarisini barındıran işlemcilerle ise aralarında belirgin bir fark bulunmakta.

CANLI OYUN TESTLERİ SONRASI EDİNDİĞİMİZ ORTALAMALAR

Kullandığımız ekran kartı Asus GeForce RTX2080Ti ROG Matrix P11G peki neden? Globalde de olduğu gibi işlemcilerin performanslarını ölçümlemek için o işlemcilere olabildiğince darboğaz yapacak ekran kartı tercih ederek o ekran kartını besleyen işlemciler bu şekilde performans noktasında rakiplerinden sıyrılır eğer işlemci testlerinde oyun performansını ölçümlüyorsanız yapacağınız en büyük hata tüm işlemcilerin besleyebileceği düşük bir kart kullanmak olur, onun için burada işlemcilere darboğaz yapacak Asus GeForce RTX2080Ti ROG Matrix P11G ekran kartını kullandık.

Peki bu frekans artışının oyunlara olan katkısı ne derseniz fark gerçekten çok iyi. Farkı anlatmak adına Ryzen 5 1600 14 NM işlemciyi %100 olarak kabul ediyoruz öncelikle. 12 NM olan işlemci ise %8 gibi bir fark açmakta.

Fakat işlemciye yaptığımız 4.2 GHz değerindeki hız aşırtma ile Ryzen 5 1600 14 NM ile aralarında %20 gibi çok yüksek bir fark oluşmakta. Ryzen 5 2600 ile bu fark %11 seviyelerine düşüyor. Stock halde değerlendirdiğimiz zaman ise Ryzen 5 2600 ile aralarında sadece %1 gibi dikkate alınmayacak bir fark bulunmakta.

SONUÇ

Ryzen 5 1600 12 NM işlemci

AMD zaten var olan bir işlemciyi revize ederek Ryzen 5 1600 12 NM gibi fiyat performans açısından çok üst seviye bir işlemci sunmuş. Düşen NM değeri ile birlikte artan frekans değeri ve daha verimli bir mimari ile bu işlemci hem tekli hem çoklu çekirdekte kendisinden çok daha pahalı işlemcilere rahatlıkla kafa tutabilir hale gelmiş! Bu arada söylemeden geçmeyelim eğer çok şanslıysanız bu işlemcinin 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip 14NM bir versiyonuna da denk gelme ihtimaliniz var!

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

12 YORUMLAR

  1. Amd Ryzen 5 1600 12nm ile i7 2600k ‘yı kafa kafaya alsak. blustacks gibi emülatorlerde veya sanallaştırma teknolojisi gereken durumlarda hangisinin performansı daha iyi olur ?

  2. Tereddüt Ettiğim Tek Nokta; Mimari AutoCAD Projeleri Çizerken Sorun Yaşamamak İsteyişim. Teşekkür Ederim İlginiz İçin, Süpersiniz

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin