Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

AMD Ryzen 3 4100 İncelemesi

AMD’nin Ryzen 5000 serisindeki başarısı gerçekten çok iyi. Fakat fiyatlar zaman geçtikçe iyice arttı ve fiyat avantajını yitirmeye başladı. Bunun üzerine AMD’nin çok sayıda ara model işlemci çıkartacağı haberleri ortaya çıkmıştı ve bu durum resmiyet kazandı.

Yeni tanıtılan işlemcilerden biri ise AMD Ryzen 3 4100 modeli. Modeline bakacak olursanız size umut veren bir model olarak göreceksiniz, fakat detaylı oyun testlerine geldiğimiz zaman bu işlemcinin performansının büyük ölçüde kırpıldığını görmekteyiz, bugünkü AMD Ryzen 3 4100 incelememizde buna değiniyor olacağız.

AMD Ryzen 3 4100 İşlemci

AMD Ryzen 3 4100 model işlemci özellikle düşük bütçeli kullanıcıları heyecanlandıran bir model oldu diyebiliriz. Çünkü AMD’nin güncel model diyebileceğimiz giriş seviyesi çok bir işlemcisi bulunmuyor. Önceki neslin işlemcilerini bulmak ise zor bir hal aldı. İnsanlar AMD Ryzen 3 4100 işlemcinin bu boşluğu dolduracağından ümitliydi fakat bu işlemcinin detaylarına indiğimizde kullanıcılarını pek memnun edemeyeceğini görüyoruz.

Modeline bakacak olursak AMD Ryzen 3 4100 model işlemcinin aslında AMD Ryzen 3 3100 model işlemcinin güncellenmiş ve daha güçlü hale getirilmiş bir versiyonu olması bekleniyor. Fakat yaptığımız oyun testlerinde bu durumun aslında tam tersi olduğunu görmekteyiz.

AMD Ryzen 3 4100 Teknik Detaylar

 • Soket: AMD AM4
 • Çekirdek: 4
 • İzlek: 8
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.8 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 4.0 GHZ
 • Toplam L3 Önbellek: 4 MB
 • Toplam L2 Önbellek: 2 MB
 • Toplam L1 Önbellek: 256 KB
 • Gpu Modeli: Bulunmuyor
 • TDP: 65W
 • Üretim Teknolojisi: 7 NM
 • Soğutucu: Wraith Stealth

AMD Ryzen 3 4100 model işlemci ilk bakışta pek kırpılmamış bir model gibi görünebilir, aynı çekirdek kurulumuna sahip hatta frekansı 100 MHz daha yüksek gördüğünüz gibi. Fakat detaylara inip önbelleklere baktığımız zaman şok eden değerler görüyoruz. Nispeten daha eski olan Ryzen 3 3100 modelinde bile 16 MB L3 önbelleğe yer verilirken AMD Ryzen 5 4100 modelinde ise sadece 4 MB L3 önbellek olduğunu görmekteyiz.

Önbellek tarafındaki bu kesinti gerçekten çok yüksek olmuş. Özellikle önbelleğe yüklenebilen oyunlarda bu işlemcinin performansı büyük oranda kısıtlanıyor, daha eski olan AMD Ryzen 3 3100 modelinden bile daha düşük bir performans sergileyebiliyor.

Test Sistemi

İşlemci giriş seviyesi bile olsa test etmek için üst seviye donanımlar kullanmak en doğru tercih olur. Bu yüzden MSI’ın MAG B550 Tomahawk model anakartını testlerde kullandık. Bu anakart Ryzen 3 4100’den çok daha güçlü işlemcileri bile rahatlıkla çalıştırabilecek performansta bir anakart. Yani performansı bize fazlasıyla yetecektir.

Ekran kartı tarafında ise MSI Radeon RX 6900 XT Gaming Z Trio model ekran kartını kullandık. Bu tepe seviye ekran kartı sayesinde bu işlemcinin darboğaz seviyesini oldukça net bir şekilde ölçümleyebileceğiz.

AMD Ryzen 3 4100 Performans Testleri

Karşılaştırmalı Oyun Testleri

AMD Ryzen 3 4100 işlemciyi önceki nesil AMD Ryzen 3 3100 model işlemciyle aynı şartlar altında karşılaştırdık. İlk testimizi Counter Strike Global Offensive’in atölyesinde bulunan benchmark haritasıyla yaptık. Birebir aynı grafik ayarlarında gördüğünüz gibi Ryzen 3 4100 modeli 365 FPS veriyorken yine aynı sahnede Ryzen 3 3100 modeli 445 FPS verebilmiş, daha yeni bir model olmasına rağmen Ryzen 3 4100 çok daha geride.

Yine işlemciye yüklenen bir diğer oyun olan Valorant oyununda da benzer bir durum yaşıyoruz. AMD Ryzen 3 4100 modeli aynı sahnede 145 FPS veriyorken daha eski olan Ryzen 3 3100 modeli ise 160 FPS verebilmiş. Önbellekteki devasa kesintinin dezavantajları bu oyunda da kendini göstermiş.

Red Dead Redemption 2 oyununa geldiğimizde de benzer durumun devam ettiğini görmekteyiz. Bu oyunda FPS değeri biraz daha düşük olduğu için aralarındaki fark biraz daha az görülüyor. Fakat buna rağmen Ryzen 3 4100 modelinin 90 FPS aldığı sahnede Ryzen 3 3100 modeli 98 FPS alarak yine daha önde götürüyor testleri.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege testine baktığımızda aynı durumun devam ettiğini görmekteyiz. Ryzen 3 4100 aynı sahnede 233 FPS alıyorken Ryzen 3 3100 modelinin 241 FPS aldığını görüyorsunuz, burada fark biraz daha kapanmış gibi görünüyor.

Benchmark Testleri

Peki bencmark yazılımlarında durum ne diyecek olursanız ilk testimizi Cinebench R23 ile yaptık. Yukarıdaki görsellerde de görebileceğiniz üzere neredeyse birebir aynı skorları veriyor Ryzen 3 4100 ve Ryzen 3 3100 modelleri. Bu testte önbelleğin pek bir etkisi yokmuş gibi görünüyor.

Blender’ın render testine geldiğimiz zaman ise AMD Ryzen 3 4100’ün AMD Ryzen 3 3100 ile çok benzer sonuçlara imza attığını görmekteyiz. Bu testte de önbellek farkı öne çıkamamış.

3DMark’ın Time Spy testine bakıyoruz, burada da genel sonuç neredeyse aynı. Fakat CPU Score tarafında AMD Ryzen 3 4100’ün biraz daha yüksek bir skor aldığını görmekteyiz.


 

Genel olarak performans testlerine baktığımızda özellikle bazı oyunlarda önbellek farkının büyük bir FPS düşüşüne yol açtığını görüyoruz. Önbelleğe önem veren oyunlarda AMD Ryzen 3 3100 modeli daha eski olmasına rağmen çok daha iyi bir performans sergilemiş. Sentetik testler ve render testlerinde ise iki işlemciye genel olarak denk bir performans veriyor diyebiliriz. Buradaki asıl sorun çok daha sonra piyasaya sürülen Ryzen 3 4100 modelinin nispeten daha eski Ryzen 3 3100 modelinin üzerine bir performans farkı koyamamış olması.

Sonuç

AMD Ryzen 3 4100 incelememizin sonunda geldik. AMD’nin Ryzen 3 4100 model işlemcisi ilk beklentilerde AMD Ryzen 3 3100 modelinden çok daha iyi bir performans sergileyebileceği yönündeydi. Fakat AMD’nin önbellek tarafında yaptığı anlamsız kesintinin sonucu çoğu oyunda daha düşük performansa yol açmış. Bu işlemci Ryzen 3 3100 modeline göre çok daha uygun fiyatlara bulunmadığı sürece ilk tercihiniz olmamalı.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...