İnternet sitemizde AMD’nin Youtube kanalında paylaştığı üstü kapalı Radeon Kliplerinden sıkça bahsettik ve en nihayetinde AMD bu videoların sırrını E3 2015 Fuarında açıkladı cevap mı cevap AMD Radeon Fury-X

Fury-X nedir bize neler sunacak bunlardan biraz deyinelim Fury-X‘de AMD’nin Fiji mimarisi yani düşük güç tüketiminde yüksek performans bilindiği gibi NVIDIA GTX700 ve 900 serisindeki mimarisi nedeniyle AMD’yi zora sokmuştu Lakin AMD Fiji ile cevap verdi öyle ki AMD’nin en kemikli ekran kartının lansmanında 500Watt’lık bir PSU kullanıldı.

DM177m
Peki bu Fury-X bize neler sunuyor derseniz cevabımız yeni teknoloji AMD’nin yeni mimarisi kısa baskı devresi yerden tasarruf gibi sıralayabiliriz. Fury-X’de HBM teknoloji bellek kullanılmakta yani bellekler rastgele değilde GPU çevresinde üstüste sıralanıp, altında kontrolcü yer alacak tahmini olarak Fury-X’de 4GB veya maksimum 6GB gibi bir Vram kullanılacak kanısındayız. Mimari olarak Fiji mimarisi kullanılmakta buda düşük güç tüketüminde yüksek performans anlamına geliyor İşlemci birimlerine baktığımızda 4096 gibi devasa bir rakamla karşımıza çıkıyor. R9 290X‘de 1,5 Kat daha performanslı olacağı söylenen kartta 8,6 milyar transistör bulunduğunuda ekleyelim.

n
Kartta bulunan yeni Bellek teknoloji olan HBM ile artık çok minimal boyutlarda kartlar üretilebilecek buda şu anlama “yaşasın mini ITX sistemler”. Bu seri aslen Fury olarak Hava Soğutma ile karşımıza çıkarken isteyenler Fury-X olarak yekpare sıvı soğutma modelinide alabilecek.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin