AMD Navi ve Xbox Series X GPU Kaynak Kodları Çalındı

AMD geçtiğimiz gün kendi websitesinde kaynak kodlarının çalındığını iddia eden bir kişi ile iletişimde geçtiklerine dair bir açıklama yaptı. Torrentfreak adlı bir site ise kaynak kodlarını çaldığını iddia eden şahıs ile iletişime geçip bir münazara gerçekleştirdiklerini iddia etti.

Xbox Series X’in GPU’sunun da bulunduğu Navi 10, Navi 21, and Arden GPUlarının kaynak kodlarını çaldığını iddia eden şahıs, kaynak kodlarını 100 milyon dolar karşılığında satacağını duyurdu. 4chan adlı sitede bilgi sızıntılarından birazını paylaşan şahıs, eğer bir alıcı bulamaz ve sızıntılar elinde kalır ise her şeyi herkese açık bir şekilde paylaşacağını iddia ediyor.

Bu durumun rekabeti bozduğunu ve şirkete zarar verdiğini belirten AMD ise bu duruma karşı yasal yollara başvurup, bu konuya karşı adım attıklarını söylüyor. AMD’nin basın açıklaması ise şu şekilde:

”AMD’de veri güvenliği ve fikri mülkiyetimizin korunması bir önceliktir. Aralık 2019’da yakın zamanda yayınlanan ve gelecekte yayınlayacağımız ürünlerimizin test dosyalarının bir kısmını internette sızdıran kişi olduğunu iddia eden bir kişi ile iletişime geçtik.

Dosyalardan bazıları yayınlandı, ancak şu an kaldırıldı. Failin elinde herkese açık hale getirilmemiş ek dosyaları olduğunun farkında olsak da, çalınan grafik IP’sinin grafik ürünlerimizin rekabet gücünün ve güvenliğinin ana kaynağı olmadığına inanıyoruz. Başka bir AMD IP’sine sahip olan birinin de olmadığına inanıyoruz.

Devam eden cezai soruşturmanın bir parçası olarak kolluk kuvvetleri ve diğer uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

AMD, DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) aracılığı ile Github’da paylaşılan kaynak kodlarının hızlıca silinmesini sağladı. Ancak hala 4chan adlı sitede bu sızıntılardan bazılarının bulunduğu iddia ediliyor. Eğer alıcı bulmaz ise kaynak kodlarının hepsini sızdıracağını söyleyen kimliği belli olmayan hacker’ın ne kadar ciddi olduğunu ilerleyen günlerde göreceğiz.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin