AMD İşlemcilerde Stok Soğutucu Nasıl Sökülmeli?

184

AMD’nin işlemcileri bildiğiniz gibi Intel işlemcilere oranla daha büyük bir yapıda geliyor. Uzunca bir süredir benzer yapıda olan bu işlemcilerin yüzey alanı büyük olduğu için üzerindeki soğutuculara yapışması gibi sorunlar olabiliyordu. Özellikle stok soğutucularla yaşanan işlemcinin soğutucuya yapışma sorunu bu aralar amatör kullanıcıların sıkça karşılaştığı bir sorun oldu. Yapışma sorununun çözümü ise gerçekten basit!

Stok Fana Yapışan İşlemci Sorunu

Donanım Arşivi Forum, Donanım Arşivi Dostlar Grubu ve diğer farklı platformlarda AMD işlemcilerin soğutuculara yapışması sorununa çok kez rastlanmakta. Yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi bu konuda tecrübesi olmayan bazı kullanıcılar işlemci soğutucusunu değiştirmek isterken ya da farklı bir iş için bu soğutucuyu sökmeye çalıştığı zaman oldukça şaşırtıcı bir tabloyla karşı karşıya gelebiliyor. Bunun sebebi AMD işlemcilerin üzerindeki ısı dağıtıcı plakanın oldukça büyük bir yapıda olması, yani soğutuculara yapışması daha kolay oluyor, özellikle termal macun katıysa bu sorun çok daha fazla oluyor.

Yapışan İşlemci Sorununun Çözümü

Basit bir çözümü ise soğutucuyu ters çevirin. İşlemci pinleri yukarıya doğru bakacaktır. Görselde gördüğünüz gibi köşelerden işlemciyi nazikçe tutunuz, fakat burada dikkatli olun pinlere elinizi değmemeye özen gösterin, yoksa işlemciniz KULLANILAMAZ HALE GELEBİLİR! Köşelerden tuttuktan sonra işlemciye yavaşça sağ-sol hareketler yaptırın. Ufaktan gevşediğini fark edeceksiniz. Bundan sonra işlemciyi kenara doğru ittirerek çıkartabilirsiniz.

AMD işlemcim soğutucuya yapıştı, fakat ileride bunun olmaması için neler yapmam gerek diyorsanız soğutucuyu sökerken devamlı sağ sol hamleler yapın. Bu ufak hamleler sayesinde işlemciyle soğutucunuzun arasındaki bağ gevşeyecektir ve çok daha kolay bir şekilde çıkartılacaktır.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin