Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

AMD FidelityFX Super Resolution İncelemesi

DLSS rakibi olan AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisi geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtıldı. Tanıtımla birlikte bu teknolojiyi kullanmanıza imkan tanıyacak olan yeni bir sürücü de yayınlandı. Üstelik geniş ekran kartı desteğiyle birlikte beğeni topladığını söyleyebiliriz. Bu teknoloji en üst seviyedeki RX 6900 XT ekran kartından tutun VEGA GPU’lu APU’larda bile bulunuyor.

Üst seviyedeki ekran kartlarıyla oyun oynamak bir dert değil. Fakat düşük bütçeli bir sisteme sahipseniz her FPS değeri sizin için önemlidir. Bu yüzden bu teknolojinin ilk testini ve incelemesini AMD VEGA GPU’ya sahip Ryzen 3 4300GE model APU ile yapıyoruz. Sonuçlar düşük bütçeli kullanıcıları gerçekten sevindirecek! AMD FidelityFX Super Resolution incelemesi ve performans testlerine geçelim.

AMD FidelityFX Super Resolution

AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisi resmi olarak tanıtıldıktan sonra kısa sürede gündem oldu tabii ki. Çünkü Nvidia’nın DLSS teknolojisi çıkalı biraz daha zaman geçti diyebiliriz. İnsanlar bir süredir AMD’nin cevabını bekliyordu. FSR teknolojisinin avantajları ve dezavantajları tabii ki var. En büyük avantajı ise açık kaynak kodlu olması. Yani oyun yapımcılarının bu teknolojiyi oyununa entegre etmesi çok daha kolay ve az maliyetli olacaktır.

Rakip taraftaki DLSS teknolojisi ise bir süredir hayatımızda bulunuyor. DLSS 2.2 bile konuşuluyor fakat AMD’nin FSR teknolojisi henüz çok yeni. Upscale teknolojisi yapay zekayla birlikte iyice ilerilere taşındı ve bu konuda daha büyük gelişmeler olması hiç şaşırtıcı olmayacaktır. AMD’nin bu teknolojiyi geliştirmesi rekabet açısından gerçekten çok iyi bir hamle oldu aslında.

AMD FidelityFX Super Resolution Detayları

 

AMD Fidelity FX Super Resolution Performans Testleri

 

AMD Ryzen 3 4300GE model APU’nun içerisindeki VEGA 6 GPU’su ile birlikte Godfall testini yaptık. 1080P çözünürlükte ve en düşük ayarlarda 46 FPS aldığımız sahnede FSR teknolojisini açıp performance ayarına getirdiğimizde bu değer 79 FPS’e fırladı, arada muazzam bir artış var. Yukarıdaki görselde size görüntü kalitesini kademeli olarak gösterdik, gördüğünüz gibi performans modunda görüntü kalitesi bir hayli bozuluyor.

 

Evil Genius 2 oyununa baktığımız zaman ise yine 1080P çözünürlükte ve en düşük grafik ayarlarındaydık. 31 FPS aldığımız sahnede FSR Performance modunda tam 66 FPS alınıyor, fark iki katından fazla bu muazzam bir artış. Fakat görebileceğiniz üzere kalitede büyük bozulmalar oluyor. Bu teknolojinin henüz ilk hali. İlerleyen zamanlarda geliştikçe görüntü kalitesi kaybının da azaltılacağını düşünüyoruz.


Buradaki asıl güzel nokta RX 400 ve Vega grafik birimli APU’ların bile FSR desteğine sahip olması. Böylelikle nispeten eski ekran kartı sahipleri bile FSR teknolojisi sayesinde yüksek FPS değerlerine ulaşabiliyor olacak. Fakat DLSS ise RTX 2060 ve üzeri ekran kartlarında aktif olarak kullanılıyor, hatta AMD tarafı FSR desteğini GTX 1000 ve GTX 1600 serisine bile getirerek çok iddialı bir hamle de yaptı.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Telefon Haberleri

Apple, az önce yaptığı canlı tanıtım etkinliğiyle birlikte birçok yeni cihazını tanıttı. Bunlar arasında en merak edilenler tabii ki yeni iPhone 13 serisi akıllı...

Teknoloji Haberleri

Kripto para madenciliğinin iyice popüler bir hal alması, güncel çip krizi falan derken ekran kartlarına erişmen çok zor bir hal almaya başladı. Bütün bunlar...

Teknoloji Haberleri

Bugün AMD, Radeon oyuncularının AMD destekli sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayan yeni özellikler ve genişletilmiş destek getiren Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürümünü yayınladı....