Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Amazon Japonya’dan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Amazon’un Japonya web sitesi şu sıralar gerçekten popüler oldu ve haliyle merak edilen bir konu haline geldi. Çünkü son zamanlarda ülkemize oranla daha uygun fiyatla bazı ürünler alabiliyorsunuz. Haliyle uygun fiyatları gören insanlar Amazon Japonya web sitesine ilgi duymaya başladı. Fakat Amazon’un Japonya web sitesi diğer Amazon sitelerine göre biraz daha farklı işleyebiliyor.

Amazon Japonya’dan nasıl alışveriş yapılır rehberimizde Amazon Japonya hakkında merak ettikleriniz, Amazon Japonya’da hesap açma gibi konulara değiniyor olacağız. Diğer merak edilen konulardan biri ise Amazon Japonya’daki vergilendirme ve gümrük işlemleri yönünde. Bu tarz konular hakkında da size güncel bilgiler sunuyor olacağız.

Amazon Japonya Nedir?

Amazon Japonya adından da anlayabileceğiniz üzere dünya devi olan Amazon’un Japonya üzerindeki web sitesi. Amazon markası dünyanın çoğu bölgesine gönderim yapan global bir marka olduğu için ve müşteri memnuniyeti açısından üst düzey olduğu için genel anlamda bütün dünyada beğeni kazandı. Zaten ülkemizde de Amazon Türkiye web sitesi bulunuyor ve aktif olarak hizmete devam ediyor. Yani Amazon Japonya da Amazon güvencesi altında bir alışveriş sitesidir.

Amazon Japonya’da Hesap Açmak

Amazon Japonya üzerinden hesap açmak aslında genel hatlarıyla diğer Amazon web sitelerine benzer. Fakat bazı durumlarda sorun çıkarttığı için önemli noktaları yok değil.

Amazon Japonya’da hesap oluşturmak için BURAYA tıklayarak Amazon Japonya web sitesine giriş yapın. Daha sonra sağ üstte kalan “Hello, Sign in” bölümüne imlecinizi getirin. Daha sonra yukarıdaki görselde işaretlediğimiz yerden “Start here” yazan butona tıklayıp hesap oluşturma bölümüne gidin.

Daha sonra karşınıza böyle bir ekran açılacaktır. Buraya üyelik için bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Buraya gireceğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Örnek bir formu yukarıda sizlere sunduk. Burada “Create your Amazon Account” yazan butona bastıktan sonra mail adresinize bir kod yollayacaktır.

 

Mail adresinize gelen kodu girdikten sonra yukarıdaki gibi bir uyarı alabilirsiniz, bu uyarı çıkarsa farklı bir şifreyle deneyin. Yine olmazsa Amazon’un diğer web sitelerinde kayıtlı olmayan aktif bir e-posta adresinizle kayıt olun. Ayrıca e-posta adresinizin doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Eğer bu uyarı gelmezse zaten sizi ana sayfaya yönlendiriyor ve üyelik açma işlemleriniz tamamlanmış oluyor. Artık alışverişe başlamaya bir adım daha yakınsınız.

Amazon Japonya Adres Ekleme

Ürün ararken hangi ürünlerin Türkiye’ye yollanıp yollanmadığını önceden görmek için hesabınıza bir adres tanımlamak büyük kolaylık sağlıyor. Ana sayfadan sağ üstteki Account kısmına tıklayın, daha sonra yukarıda da gösterdiğimiz üzere Your Account isimli yere tıklayın.

Daha sonra açılan sayfadan “Your adresses” yazan kısma tıklayın.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan Add Adress yazan kısma tıklayın.

Daha sonra adres bilgileriniz istenecektir. Buradaki bilgiler çok önemli, doğruluğundan emin olmanız gerekiyor. Yukarıda örnek bir adres bilgisini sizlere sunduk. Gördüğünüz gibi Türkçe karakterler kullanmadan adresinizi yazın. Daha sonra Add adress diyerek adres bilginizi kaydedin. Bu size kolaylık sağlayacak.

ÖNEMLİ NOT: Adres bilgilerinizi farklı dillere çevirmeyin, sadece “Ğ, Ü, Ş” gibi Türkçe karakterler kullanmamanızda fayda var.

Amazon Japonya’dan Ekran Kartı Satın Almak

Çoğu kişi Amazon Japonya üzerinden ekran kartı nasıl satın alınır bunu merak ediyor. Çünkü bazen ciddi anlamda uygun fiyata ekran kartı denk gelebiliyor. Haliyle insanlar bu fırsatlardan yararlanmak istiyor. Amazon Japonya’dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken şey para biriminin “Japon Yeni” olması. Haliyle kurlar ani olarak değişebildiği için bu kuru Google ya da farklı bir web sitesi üzerinden anlık olarak hesaplamanız gerekiyor.

 

Bu bilgileri öğrendikten sonra Amazon ana sayfasında en üstteki arama barından bulmak istediğiniz ekran kartı modelini arattırabilirsiniz. Arattırma yaparken çok detaylı sorgular kullanırsanız arama sonuçları değişebiliyor, bu yüzden kafanızda oluşan farklı 1-2 kombinasyonu da deneyebilirsiniz.

Enter tuşuna basıp arattırdığınız zaman karşınıza böyle onlarca sonuç çıkacaktır. Burada farklı markaların farklı modellerini görüyor olacaksınız. Bu tarafta tercih açıkçası sizin, Asus, MSI gibi markaların kartları haliyle diğer markalara göre biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat burada almak istediğiniz kartı seçtikten sonra yine dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Fiyatı size oldukça uygun bir model buldunuz ve sayfasına giriş yaptınız. Satın almaya kalktığınız zaman bazı modellerin ülkemize yollanmadığını görebilirsiniz. Bu durumda ilgili modeli almanız pek mümkün değildir. Haliyle başka modellere bakmanız gerekiyor.

Diğer modellere bakarken yukarıda örnek gösterdiğimiz gibi Türkiye’ye gönderimi olan modelleri tercih edin. Ayrıca yine yukarıda kırmızı kutu içerisine aldığımız yerde görebileceğiniz üzere satıcısı ve göndericisi Amazon.co.jp olan modellere bakınız. Diğer satıcılardan alışveriş yapmak gümrük ve olası sıkıntılarda sizi uğraştırabilir veya farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer model size uygun geldiyse “Buy Now” yazan turuncu butona basın.

Burada gördüğünüz gibi ekran kartının fiyatı 64 bin Japon yeni olarak belirtilmiş. Altında da kargo ücreti yazıyor. Fakat işler sadece burada bitmiyor.

Buy Now yazan butona tıkladıktan sonra karşınıza satın alma ekranı gelecektir. Kırmızıyla gösterdiğimiz “Add a credit or debit card” yazan kısma tıklayarak sisteme kredi kartınızı ekleyiniz. Ayrıca sonradan sıkıntı yaşamamak ve hesabınızın banlanmaması adına fatura ve adres bilgilerindekiyle uygun bir kredi kartı kullanmanızda büyük fayda var. İsimler farklı çıktığı zaman ödemeniz reddedilebiliyor, hatta hesabınıza erişim yasağı bile getirilebiliyor. O yüzden uyumlu olmasında özen gösterin.

Add your card butonuna bastıktan sonra sisteme kredi kartınız kaydedilecektir. Kaydedildikten sonra sağ üstteki turuncu “Continue” butonuna tıklayın.

Daha sonra sizden adres bilgisi istenecektir. Burada daha önceden eklediğimiz adres bilgisini göreceksiniz. “Use this adress” butonuna tıklayarak adresinizi bu sipariş için tanımlayın.

En önemli ekranlardan birisi aslında burası. Bütün siparişinizin özetini buradan göreceksiniz. En sağ tarafta siparişinizin gümrük vergileri dahil fiyatı görünecek. Gördüğünüz gibi bizim seçtiğimiz model toplamda 73 bin Japon yeni olarak faturalandırıldı. Bu fiyatın içerisinde kargo ve gümrük vergisi gibi bedeller dahildir ve bu bedeller kredi kartınızdan çekilecektir yani daha sonra ödeme yapmayacaksınız. Tahmini teslimat tarihi ise 24 Ocak 2022 olarak görünüyor, biz bu rehberi 7 Ocak 2021 tarihinde sizlere hazırlıyoruz. Bu teslimat tarihi duruma göre çok daha kısa veya biraz daha bile sürebilir.

73 bin Japon yeni rehberin hazırlandığı gün itibarıyla 8760 TL gibi bir fiyata gelmektedir. Buradaki diğer önemli bilgi ise sizin anlık olarak çevireceğiniz bu kur bankanızın kur sisteminde farklı olabilir. Yani sizin kartınızdan biraz daha az ya da biraz daha fazla TL çekilebilir. Bu bankaların kur sistemlerindeki değişimden dolayı kaynaklanmaktadır.

Bütün bilgilerinizin doğru olduğunu teyit ettikten sonra “Place your order” butonuna tıkladıktan sonra sipariş vermiş oluyorsunuz. Bundan sonrası ise meraklı bekleyişle geçiyor. Eğer bilgilerinizin doğruluğu teyit edilirse siparişiniz kargo için hazırlanmaya başlanıyor. Ayrıca Amazon ödemeyi bazen peşin almayabiliyor, kargolandıktan sonra kartınızdan ücret çekebilir bu duruma şaşırmayın.

Eğer hesabınız engellenirse Amazon Japonya sizden doğrulama için çeşitli belgeler isteyecektir. Bu belgeleri Amazon’a en doğru şekilde iletmeniz gerekmektedir. Fakat hesabınız engellenirse zaten ödediğiniz tutar size hızlıca iade ediliyor.

Amazon Japonya’da Kargo ve Gümrük İşlemleri

Amazon Japonya üzerinden aynı adres bilgileri ve kredi kartı bilgileriyle çok sayıda sipariş verirseniz bu durum dikkat çekebilir. Amazon Japonya tarafı hesabınızı incelemeye alabilir. Diğer önemli durum ise ülkemizdeki gümrükler tarafından bu durum ticaret olarak algılanabileceği için farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Amazon’un sistemlerinde kargo ve gümrük işlemleri aslında oldukça basit. Yukarıda da söylediğimiz gibi kargo ve gümrükte çıkacak olan vergiler sizden ödeme esnasında peşin olarak alındığı için sonradan uğraşmıyorsunuz. Hatta eğer gümrükte daha düşük bir ücret çıkarsa aradaki ücret farkı kredi kartınıza iade bile edilebiliyor. Ortalama kargo teslimat süreleri ise bazı durumlarda 1 hafta bile sürmeyebiliyor, bazen ise 2 haftaları bulabiliyor.

Amazon Japonya Ekran Kartı Garantisi

Amazon Japonya üzerinden ekran kartı satın aldığınız zaman aslında elinizde ürüne ait bir garanti olmuyor. Geçtiğimiz zamanlarda global garanti sunan bazı markalar vardı fakat ülkemizde şu an için bunu sunan marka kalmadı. Fakat sizin bu alışverişteki güvenceniz Amazon tarafında oluyor. Çünkü ekran kartını kargodan teslim aldığınız tarihten itibaren Amazon size 1 aylık kendi garantisini sunuyor. Ekran kartı bu süre içerisinde arızalanırsa, ya da direkt olarak arızalı çıkarsa iade, değişim talep edebiliyorsunuz. Yani ülkemizdeki gibi 2 yıl üretici garantisi bulunmuyor bu biraz eksi yönlerden biri diyebiliriz.

 


Amazon Japonya’dan nasıl alışveriş yapılır? Amazon Japonya’da nasıl hesap oluşturulur gibi sorulara yanıt bulduğumuz rehberimizin sonuna geldik. Aklınıza takılan kısımları yorum atarak sorabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

23 Yorumlar

23 yorum var

 1. Okan

  Oca 9, 2022 at 22:15

  Adres bölümünde Turkey seçeneğini bulamıyorum

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 9, 2022 at 22:16

   Söylediğimiz şekilde adres eklerseniz sorun yaşamazsınız.

 2. emre

  Oca 10, 2022 at 00:32

  Merhaba benim başıma şöyle bir olay geldi.
  sitenin şikayet kısmına yazdığımı aynen yapıştırıyorum.
  29 aralıkta kartımdan 7368 tl gibi bir tutar çekildi.bugün bir baktım ekstreye, 05 ocak’ta işlem 8800 küsür olarak görünüyor akıl alır gibi değil.

  Hi ,
  I placed my order on December 29. My credit card was charged. but you made a transaction on January 5th and you inflicted a monetary loss on me.
  is my loss;
  1,166.16 TL (turkish Liras)
  9718 japanese yen

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 10, 2022 at 14:18

   Evet bu konuda şikayetler yok, Amazon’dan ziyade bankaların ilginç kur farkı almasından kaynaklı diyor çoğu kişi.

 3. Ensar AK

  Oca 28, 2022 at 16:34

  merhaba adres bölümünde bina adını giremiyorum ingilizce harf kullanın diyor adresimde bir yanlışlık da yok aynen şu şekilde yazdım.
  Pasadede konutları, B block, no 15

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 28, 2022 at 16:37

   Block falan yazmayın. Virgül kullanmasanız da olur.

 4. Ensar AK

  Oca 28, 2022 at 16:49

  Pasadede konakları no28A kapı no15 nu şekilde yazsam sorun olur mu?

  • Mehmet Yılmaz

   Oca 28, 2022 at 17:48

   Size ürünü Türk kargocular getirecek 🙂 No 28A daire no 15 falan diye yazabilirsiniz dediğiniz gibi.

   • Eren

    Şub 5, 2022 at 22:13

    Vergi kısmı nasıl
    Oluyor gümrüğe takılmıyomu

    • Mehmet Yılmaz

     Şub 6, 2022 at 14:12

     Yazının tamamını okursanız her bilgiyi vermeye çalıştım.

 5. Yasin

  Şub 18, 2022 at 02:25

  Öncelikle ellerinize sağlık aradığım tüm soruların cevaplarını detaylı bir şekilde aldım teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim

  • Mehmet Yılmaz

   Şub 18, 2022 at 13:51

   Rica ederim 🙂

   • Merve

    May 10, 2022 at 13:25

    Yazınızı çok beğendim emeğinize saglik. Yalnız çok parca alırsanız ticari sayılabilir gümrükte takılabilir demek ne demek şirket adresimle alsam gene alamıyormuyum?

    • Mehmet Yılmaz

     May 10, 2022 at 14:04

     Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

     Evet şirketler ithalat yetkisine sahipse alım yapabiliyor olması lazım fakat o tarz konularda net bir bilgim yok maalesef. Muhasebecinizle konuşmanızı öneririm.

 6. Emre Kuru

  Mar 13, 2022 at 01:22

  Yazı harika olmuş. Ama aradığım ürünün amazon değil de başka satıcıda olması durumunu soracaktım. Bu durumda vergiler görünmüyor mu? Ne gibi sıkıntılar yaşanabilir? Sadece amazon.co.jp mi güvenli? Diğerlerinden alışveriş olur mu, olursa nasıl olur? Şimdiden teşekkürler

  • Mehmet Yılmaz

   Mar 13, 2022 at 14:42

   Teşekkürler güzel yorumun için. Satıcı başkaysa satın almanızı önermem. Gümrükte sorun vs çıkarsa çok uğraşırsınız.

   • Emre Kuru

    Mar 15, 2022 at 22:21

    İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim. Yazınız bana çok faydalı oldu. Belki de beni ipten almış bile olabilir. Yazılarınızın devamını dilerim

 7. Mahmut

  Ağu 28, 2022 at 00:14

  Bugun epey bir ürün kontrol ettim.Bir çok ekran kartı baktım.Hemen hepsi ülkemizdeki garantili ürünlerden pahalı oluyor.Sanırım bu da patladı.

 8. Tufan KAHRAMAN

  Mar 6, 2023 at 15:32

  Merhaba,

  2023 Mayıs ayı itibariyle 150 Euro üstü yurtdışı e-ticaret sitelerinden yapılan alınmlarda %30 vergi değilde farklı bir procedur uygulanıyor.
  Benim öğrenmek istediğim. Ben kargo dahil 20.000 yen’lik bir alışveriş yaptım. capraz kurdan 140 Euro gibi bişey oluyor. Bu şekilde kargo dahil mi hesaplayacagız. Kargo hariç mi. Birde Euroya ceviriken Yeni TL’ye cevirip sonra mı Yen’e ceviriyorlar o zaman 150 euro’yu gecebilir.

  • Mehmet Yılmaz

   Mar 6, 2023 at 17:08

   Vergilendirme kargo hariç diye hatırlıyorum ben, zaman içerisinde değişmediyse tabii.

 9. Tamer

  Haz 23, 2023 at 20:05

  Ben saat aldım bu site üzerinden 19.815 japon yeniydi ödeme siparisi verdim. Simdi faturaya bakınca yen işareti gitmiş tl isareti var. 19.815 liraya mı almış oldum anlamadım

  • Mehmet Yılmaz

   Haz 23, 2023 at 22:16

   Kartınızdan çekilen ücrete bakın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyunculara sunduğu ücretsiz oyunlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu hafta, nostaljik bir arcade oyun deneyimi sunan Arcade Paradise ve gerilim dolu atmosferiyle...

Oyun Haberleri

EA Sports, futbol tutkunlarının merakla beklediği FC 25’in resmi tanıtım fragmanını nihayet yayınladı. Bu yeni sürümde, Real Madrid ve İngiltere Milli Takımı’nın genç yıldızı...

Teknoloji Haberleri

El konsolları şu an için daha çok AMD’nin APU çözümlerinden yararlanıyor. Tabii ki Intel’in çözümleri de var fakat AMD’nin APU’ları kadar başarım gösteremiyorlar genelde....

Motorlu Taşıtlar

Xiaomi markası çok eski bir marka değil, hatta yeni bile sayılır. Fakat kısa sürede muazzam bir büyüme elde etti ve çok geniş bir ürün...