Aliexpress’ten Aldığımız İkinci El GTX 750 Ti Ekran Kartını Test Ediyoruz

ALIEXPRESS’TEN İKİNCİ EL GTX 750 Tİ ALINIR MI?

Selamlar Dostlarım bu yazımda Aliexpress’ten 4 dolar indirim koduyla 270 TL’ye aldığım ikinci el Asus GTX 750 Ti‘ın testlerini yapacağız ve alışveriş boyunca başımdan geçenleri bir bir size aktaracağım bu sayede alışveriş korkusu olanlara bir nebze de olsa sürecin ne kadar kolay işlediğini aktaracağım.

Yaşadığım deneyim ve test sonuçlarına geçmeden önce Aliexpress’te bulduğum fiyat avantajı olan ikinci el ve sıfır ekran kartlarının linklerini vereyim.

+ İKİNCİ EL EKRAN KARTLARI;

+ Asus GTX 750 Ti 2GB Tek Fan: http://ali.ski/BpCIo
+ Asus GTX 750 Ti 2GB Çift Fan : http://ali.ski/8C2Nsm
+ Zotac GTX 750 Ti 2GB Tek Fan: http://ali.ski/io2om
+ Zotac GTX 750 Ti 2GB Çift Fan: http://ali.ski/vC5WQ
+ Gigabyte GTX 750 Ti 2GB Çift Fan: http://ali.ski/XTNLap

+ Asus GTX 760 2GB Çift Fan: http://ali.ski/chbQ0
+ Gigabyte GTX 760 2GB Çift Fan: http://ali.ski/U2UDTV

+ Asus GTX 950 2GB Çift Fan: http://ali.ski/uqju6
+ Gigabyte GTX 950 2GB Tek Fan:
http://ali.ski/zEjta
+ Gigabyte GTX 950 2GB Çift Fan: http://ali.ski/_c0pCl
+ Zotac GTX 950 2GB Çift Fan: http://ali.ski/GPCtAR

+ SIFIR EKRAN KARTLARI;

+ Veineda GTX 750 Ti 2GB Çift Fanlı: http://ali.ski/NCaQ9
+ XFY GTX 750 Ti 2GB Çift Fanlı: http://ali.ski/Hj6-K7

KARTIN GENEL DURUMU

Metrelerce havalı poşete sarılan ekran kartını statik poşetinden çıkardığımızda karşımıza temizlenmiş şekilde çıkıyor. Fanlarında, soğutucu blokta toz ciddi anlamda çok az bulunuyor. Fakat ekran kartı ciddi anlamda sigara kokuyordu, muhtemelen internet kafe gibi bir yerde kullanılmış bu kart.

Ekran kartını test sistemimize takıp sürücülerini kurduktan sonra ilk iş olarak GPU-Z adlı programı açıp bazı değerleri kontrol ediyoruz. Ekran kartında VRAM olarak Samsung marka GDDR5 bellekler kullanılmış, Samsung’un bu konuda en iyilerden biri olduğunu düşünürsek bu gerçekten iyi bir tercih. Diğer bütün değerlerin de standart bir 750 Ti ile eşleştiğini görünce kartın orijinal olduğunu anladık zaten.

EKRAN KARTININ OYUN TESTLERİ

VRAM kullanımı ile ekran kartları testleri için oldukça uygun bir oyun olan Rainbow Six Siege ile yapıyoruz oyun testlerini. 1080P çözünürlükte ve orta grafik ayarlarında ortalama olarak 55-65 FPS civarlarında değerler alıyoruz, sadece 270 liraya alınan bir ekran kartında bu değerler gerçekten çok iyi.

Sıcaklık değerleri ise ikinci el bir ekran kartı için gerçekten çok iyi. Macun yenilemesi yapılmış mı bilmiyoruz fakat ekran kartı 60 derece civarlarında çalışıyor ve oldukça sessiz kalabiliyor.

SONUÇ

4 dolarlık kupon ile 270 TL gibi oldukça uygun bir fiyata aldığımız ekran kartı çeşitli gümrük incelemelerinden sonra sadece 5 TL inceleme ücreti ile bize teslim edildi. Ekran kartı ikinci el olmasına rağmen temizlenerek yollanmış bu bizce güzel bir artı. Yaptığımız testlerde ise ekran kartında herhangi bir VRAM arızası gibi arızalara rastlamadık, zaten ekran kartında sorun olduğu takdirde Dispute açarak paranızı rahatlıkla geri almanız mümkün.