Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Acer Nitro 5 AN517-42 İncelemesi

Acer Nitro 5 AN517-42 incelemesinde bu oyuncu dizüstü bilgisayarı hakkında özellikle merak ettiğiniz sorulara cevaplar bulacağız. Çünkü bu cihazda bulunan GeForce RTX 3070 Ti 8 GB model ekran kartı saf güç olarak günümüzün RTX 4070 ekran kartıyla denk bir performans sergiliyor. Fakat daha uygun fiyatlı olduğu için bu cihaz öne çıkmayı başarıyor. 

Diğer öne çıkan kısım ise 17.3 inç ekran boyutuyla geliyor olması. Bu ekran boyutu eğer taşıma sorununuz yoksa kesinlikle çok daha keyifli. 17.3 inç cihazlar ise 15.6 inç cihazlara göre biraz daha pahalı olabiliyorlar üstelik. Büyük boyutun avantajı ise büyük kasayla birlikte daha büyük bir soğutucu blok kullanabilmeleri, bunun da etkilerini performans testlerinde göreceksiniz.

Acer Nitro 5 AN517-42 Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

Acer Nitro 5 AN517-42 modeli yenilenmiş bir kasayla geliyor. Bu kasa tasarımı önceki nesil Nitro 5 tasarımlarına göre çok daha şık görünüyor. Günümüzün tasarım standartlarına çok daha fazla uyum sağlamışlar. Bu cihazın gövdesi komple plastik bir malzemeden imal edilmiş. Rengi ise obsidyen siyahı olarak geçmekte. Cihazın kasasının plastik olması sizi yanıltmasın kalite hissiyatı iyi durumda. Bu 17.3 inç bir cihaz olduğu için plastik kasasına rağmen 3 KG gibi bir ağırlığa sahip, biraz ağır bir cihaz yani.

Cihazın üst kapağı da obsidyen siyah denen renge sahip. Plastik malzemeden imal edilen bu kapağın tasarımı genel anlamda sade olmuş. Kırmızı renkteki ufak çizgiler ve Acer logosu haricinde dikkat çeken bir kısım yok.

Cihazın alt kasası da plastik bir malzemeye sahip. Dört tarafında oldukça büyük kauçuk tabanlar bulunuyor, bunlar hep cihazı hava alması için yükseltiyor hem de kaymasını engelliyor. Havalandırma ızgaraları ise oldukça geniş görebileceğiniz üzere, 2 adet fan soğuk havayı buradan rahatlıkla çekiyor. Hoparlör delikleri ise alt sağ-sol tarafa konumlandırılmış.

Cihazın plastik malzemeden imal edilmiş klavye yatağı genel anlamda kaliteli bir hissiyata sahip. İlginç sesler çıkmıyor ve esneme payı çok fazla değil. Klavye deneyimi ise genel anlamda başarılı. Cihaz 17.3 inç olduğu için numpad tuşları bulunuyor ve tuşlar arasındaki boşluklar geniş olacak şekilde ayarlandığı için yazı yazmak keyifli. RGB aydınlatmayı ise Acer’ın Nitro Sense adı verilen yazılımıyla birlikte ayarlayabiliyorsunuz. 

Cihazın sol tarafına baktığımızda en solda; Kensington kilidi, havalandırma ızgaraları, gigabit ethernet yuvası, USB 4.0 yuvası, ve 3.5MM kombo jak girişi bulunuyor. Cihazın burası bir hayli sade çünkü arka tarafında da çıkışlar var.

Cihazın sağ tarafında en sağda havalandırma ızgaraları, 2 adet USB 3.2 yuvası ve en solda bildirim ışıkları bulunuyor. 

Cihazın güç girişi arka tarafa konumlandırılmış bu gerçekten güzel bir hamle. Çünkü yandan geçen kablolar kirlilik yaratırken arkadan geçen kablolar görünmüyor daha temiz bir görüntü oluşturuyor. Hemen yanında DisplayPort destekli USB 3.2 Type-C yuvası da bulunuyor. Yanındaki HDMI yuvası ise 2.1 standartını destekliyor bu da güncel bir sürüm. En sağda ve solda ise havalandırma ızgaraları bulunuyor, toplam 4 yerden sıcak hava tahliyesi var.

Acer Nitro 5 AN517-42 NH.QGLEY.002 Teknik Detaylar

 • İşlemci: AMD Ryzen 7 6800H (Boost 4.7 Ghz, 8 Çekirdek 16 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3070 Ti 8 GB GDDR6, 150W Boost, MUX Switch (Sadece Harici)
 • Ekran: 17.3 İnç Full HD (1920 x 1080) 144 Hz, IPS Panel, 3 MS
 • Bellek: 1 x 16 GB 4800 MHz DDR5
 • Depolama: 512 GB PCI Express 4.0 M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: Gigabit Ethernet
 • Kablosuz: Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.1
 • Klavye: RGB
 • Kamera: Belirtilmemiş
 • Ses: Stereo Hoparlörler
 • Adaptör: 330W
 • Batarya: 90 Whr
 • Boyutlar: 400.5 x 294.5 x 27.9 mm
 • Ağırlık: 3 KG

Mux Switch Özelliği

Acer Nitro 5 AN517-42 NH.QGLEY.002 modelinde tahmin edebileceğiniz üzere sıkça aranan MUX Switch özelliğini de es geçmemişler. Dahili ve harici ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz oyunlarda harici ekran kartını kullansanız bile görüntü çıkışı esnasında bu veriler dahili grafik biriminden de geçiyordu. Bu yüzden performans kayıpları maalesef yaşanabiliyordu, özellikle harici monitör bağladığınız zaman yaşanan stabilite bozulmaları ve performans kaybı gibi olumsuz şeyler olabiliyordu. 

MUX Switch sayesinde istediğiniz zaman dahili veya harici ekran kartını devre dışı bırakıp görüntünün tek bir kaynaktan iletilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu da bazı senaryolarda performans artışı demek. Ayrıca batarya ömrüne de ufak bir katkısı bulunuyor diyebiliriz.

İç Tasarım ve Teknik Detaylar

Laptopun içini açtığımızda ise dikkat çekici bazı detaylar var. Cihazın soğutma çözümü oldukça büyük. Bakır ısı borularıyla desteklenmiş ve 2 adet büyük boyuttaki fanlarla havalandırma sağlanmış. Ayrıca VRM gibi bileşenler soğutmaya dahil edilmiş. 

RAM olarak cihazda 1 adet 16 GB 4800 MHz DDR5 RAM bulunuyor, bu hem iyi hem kötü bir şey. Bir adet slot boş demek bu da RAM yükseltme için güzel. Fakat tek kanal bellek bu cihazın performansını ciddi anlamda aşağıya çekiyor. Ayrıca RAM yuvasında ufak bile olsa bir soğutma olduğunu söyleyelim bu da olumlu.

Diğer olumlu detay ise toplamda 2 adet M.2 SSD yuvası bulunması. Bir adet yuva boşta. Ayrıca arka kapağın hemen altında termal padle desteklenmiş ufak bir soğutucu daha bulunuyor. Günümüzdeki SSD’lerin bayağı ısındığını düşünecek olursak bu da iyi düşünülmüş detaylardan biri.

Ekran

Cihazda ekran olarak 1080P 144 Hz IPS bir panel tercih edilmiş. 3 MS tepki süresiyle gelen bu panel 17.3 inç boyutuyla oyunlarda iyi bir deneyim sağlıyor. Hatta 165 Hz panel bile tercih edilebilirmiş çünkü özellikle espor oyunlarında bu değerler rahatlıkla görülebilir. Ekranın genel renk kalitesi, bakış açıları da gayet yeterli düzeyde. 

Batarya

90 WHR batarya böylesine güçlü bir cihaz için iyi bir tercih olmuş. Çünkü artan performansla birlikte cihazların batarya ömrü bayağı bir düşebiliyor. Bu cihaz ise gündelik kullanımda, internette gezinti, video izleme gibi karma işlerde 4 saati rahatlıkla çıkartabiliyor. Bir oyuncu dizüstü bilgisayarı için fena olmayan değerler.

Acer Nitro 5 AN517-42 NH.QGLEY.002 Performans Testleri

AMD Ryzen 7 6800H güncel bir CPU ve genel anlamda güçlü bir model. Cinebench R23 çoklu çekirdekten 14018, tekli çekirdekten ise 1520 gibi puanlar almayı başarıyor. 16 izlekli yapısı burada özellikle çoklu çekirdek performansı tarafında kendini öne çıkarmayı başarmış.

Cihazda bir adet 512 GB M.2 SSD bulunuyor. Yaptığımız CrystalDiskMark testinde %91 dolulukta olmasına rağmen 6.8 GB seviyelerine varan okuma, 4800 MB seviyelerine varan yazma hızı vermeyi başardı. Yani oldukça performanslı bir M.2 SSD tercih etmiş Acer burada. 

Cihazda fabrikasyon olarak 16 GB tek kanal RAM bulunduğunu söylemiştik. Biz test için yanına bir 16 GB DDR5 bellek daha aldık ve cihazı çift kanal yaptık. Yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere aralarında devasa bir performans farkı oluştu. Bu cihazı kesinlikle çift kanal bellekle kullanmanızı öneririz.

God of War testinde yüksek grafiklerde ve DLSS açıkken bu cihaz 120-130 FPS gibi yüksek değerlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Görebileceğiniz üzere işlemci 70, ekran kartı da 70 derecelerde seyrediyor. Bir dizüstü bilgisayar için gerçekten çok iyi sıcaklıklar bunlar.

The Last of Us Part 1 oldukça zorlu bir oyun çünkü optimizasyon tarafında başarısız kaldı. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 100-110 FPS gibi değerleri görüyoruz. Herhangi bir darboğaz bu oyunda söz konusu değil, sıcaklıklar yine gayet iyi düzeyde.

Red Dead Redemption 2 oyununda da yine oldukça yüksek bir performansla karşı karşıyayız. 1080P çözünürlükte 120-130 FPS’leri rahatlıkla görüyoruz. Üstelik ekran kartı 150W sınırına bir hayli yaklaşmasına rağmen yine serin kalmayı başarıyor.

Apex Legends oyununda 1080P çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda FPS değeri bir hayli arttığı için bazı sahnelerde %10 civarlarında darboğazın başladığını görüyoruz. Fakat bu herhangi bir takılma, donma yapacak düzeyden çook uzakta.

Valorant oyunu da FPS değerlerinin devamlı olarak değiştiği yapımlardan biri. Burada güçlü işlemciyle de birlikte 200 FPS’in üzerini rahatlıkla görüyoruz. Bu oyunda tabii sıcaklıklar iyice düşüyor. Otomatik fan devrinde bile cihaz sessiz ve serin kalabiliyor.

Sonuç

Acer Nitro 5 AN517-42 incelemesinin sonuna geliyoruz. Bu cihaz AMD Ryzen 7 6800H ve Nvidia GeForce RTX 3070 Ti 8 GB Mobile ekran kartıyla birlikte oldukça güçlü olmuş. Cihazın bir diğer avantajı ise 17.3 inç ekrana sahip olması, bu da oyun keyfini yukarılara taşıyan detaylardan biri tabii ki. Cihazı öne çıkaran detay ise fiyatı diyebiliriz. Çünkü saf güç olarak denk görülen RTX 4070 ekran kartlı cihazlara göre ciddi anlamda daha uygun bir fiyatlandırmayla geliyor.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

The Witcher serisinin dördüncü oyunu, heyecan verici bir gelişmeyle geri dönüyor. Oyun direktörü Sebastian Kalemb‘in açıklamalarına göre, Geralt of Rivia‘nın serideki rolü hala belirsizliğini...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun süredir beklenen Grand Theft Auto serisinin yeni oyunu GTA 6 için heyecan verici bir adım atıyor. 5 Aralık TSİ 17:00’de yayınlanacak...

Oyun Haberleri

Birçok oyunseverin heyecanla beklediği Grand Theft Auto VI‘nın ilk fragmanı, 5 Aralık Salı günü TSİ 17:00’da resmi olarak tanıtılacakken beklenmedik bir şekilde saatler önce...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun bir bekleyişin ardından sonunda Grand Theft Auto 6‘yı duyurdu. Sızıntılar nedeniyle duyuru hızlandırılsa da, heyecanlı hayranlar için fragmanın yayınlanması büyük bir...