Hemen hemen hepimiz en az bir kere evlerimizin, iş yerlerimizin veya otomobillerimizin anahtarlarını kaybetmişizdir ya da kaybetme riski ile karşı karşıya kalmışızdır. İşte o talihsiz insanlardan biri de Amerikalı Arnie DD. Artık küçük çaplı kalp krizleri yüzünden kalbiyle bozuşmak istemeyen bu yazılım mühendisi genç arkadaşımız, Tesla otomobilinin açılmasını sağlayan karttaki çipi koluna yerleştirdi.

Tabii ki bu işlem birçok sağlık sorunları meydana getirebilirdi fakat Arnie DD; çipin etrafını biyopolimer ile kapladığını, böylelikle sağlık sorunlarının en az düzeye indiğini vurguladı. Ayrıca arabanın açılıp açılmayacağını da merak edenlere hemen söyleyelim: Arnie, arabanın kilidinin açıldığını fakat kolunu inanılmaz derecede arabaya yaklaştırması gerektiğini söyledi.

Amie, iki anahtar daha sipariş ettiğini ve Tesla servis teknisyenlerinin evine geleceğini ve teknisyenlerle birlikte çiplerin çalışma durumunu test edeceklerini söyledi.

Elbette Tesla araçları ile harikalar başarmış tek kişi Arnie değil, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda önemli bir atılım da güvenlik araştırmacısı Truman Kain’den gelmişti.

Kain; Tesla Model 3 aracını plakaları ve karşılaştıkları yüzleri tespit edebilen, izleyebilen ve depolayabilen bir gözlem robotuna çevirmişti.

PEKİ BU İŞLEMİ NASIL YAPMIŞTI?

Kain, sistemin çalışması için kontrol panelinde bir USB porta sahip olan Tesla aracının kontrol paneline USB portu sayesinde sızmış ve yazılımla araçtaki bütün dahili kameraları sadece gözlem ve belirleme için kullanılmasını sağlamıştı.

Her teknolojinin olduğu gibi tabii ki onun da zararlı yönleri yok değil. Bankaların iş giriş ve çıkış saatleri de olmak üzere bütün soygun planlarını kolaylaştırırken, erkeklerin/kadınların evlerinden giriş-çıkış saatleri öğrenilerek çirkin amaçlar için kullanılması da ihtimaller dahilinde.

Çocukluğundan beri yazarlığa ilgisi olan Tunay Kır, şu anda aktif eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesinde devam ediyor. Politika, tarih ve oyun aşığı. Çocukların daha iyi bir dünyada yaşaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin