820 Dolar Bütçe İle Sistem Toplama Rehberi -DA Sistem 2-

5499

820 DOLAR BÜTÇE İLE SİSTEM TOPLAMA REHBERİ -DA SİSTEM 2-

Doların artması, korona virüs pandemisi nedeniyle stokların azalmasıyla birlikte bir süredir sistem toplama rehberi yapamıyorduk. El Capitan, DA-Sistem 1 gibi sistemler yaptığımız andan itibaren çok tutan başarılı sistemler olmuştu. Şimdi ise 2 ay aradan sonra yine fiyat/performans oranı çok yüksek bir sistemle karşınızdayız, DA-Sistem 2 ile birlikte R5 3600 gibi 6 çekirdek 12 izlekli güçlü bir Ryzen işlemcinin yanı sıra Asus TUF RX 5600XT EVO model ekran kartını kullandık, yenilenen soğutma tasarımıyla birlikte bu ekran kartının performansı sizleri çok şaşırtacak!

Dilerseniz BURAYA tıklayarak sistemin hazır olarak toplanmış haline ulaşabilirsiniz.

Anakart

Fiyat performans oranını yüksek kaliteli bileşenlerle sunmayı hedefleyen sistemimizin anakartı Asus’un Prime B450M-K modeli oluyor. Bu anakart güncel B450 çipsetini baz alıyor, 4400 MHz gibi yüksek bellek frekanslarını destekliyor bunun yanı sıra üzerinde Pci Express M.2 SSD slotu bulunuyor. B450 çipset anakartların yeni işlemcileri bile destekleyeceğini düşünürsek ilerleyen zamanlarda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır!

Teknik Detaylar

 • Soket: AMD AM4
 • Çipset: AMD B450
 • İşlemci Desteği: Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, AM4 APU, AM4 Athlon
 • Bellek Desteği: DDR4 2133 – 4400 MHz Arası
 • Maksimum Bellek: 64 GB, Toplam 2 Slot, Çift Kanal
 • Depolama: 4 x Sata 3.0, M.2 PCIe SSD
 • Genişleme Yuvaları: PCI Express 3.0 X16, 2 x PCI Express 1x
 • Arka Usb Portları: 4 x USB 3.1, 2 x USB 3.1 (Gen2)
 • Görüntü Çıkışları: 1 x VGA, 1 x DVI-D
 • Ses: Realtek ALC887 7.1 Kanal HD Codec
 • Boyut: Micro ATX

İşlemci

Gelelim sistemlerdeki en önemli kısımlardan biri olan işlemci seçimine. Buradaki tercihimiz AMD’nin yeni Zen 2 mimarisine sahip Ryzen 5 3600 işlemcisi oldu. Bu işlemci önceki mimariyi kullanan Ryzen 5 2600’e oranla ciddi anlamda daha iyi bir oyun performansı sunabiliyor. 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip bu işlemcinin render performansı da oldukça iyi düzeyde. Zaten bildiğiniz gibi aynı işlemciyi El Capitan sistemimizde kullanmıştık, performansını az çok biliyorsunuz yani…

 • Soket: AMD AM4
 • Çekirdek: 6
 • İzlek: 12
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.6 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 4.2 GHZ
 • Toplam L3 Önbellek: 32 MB
 • Toplam L2 Önbellek: 3 MB
 • Toplam L1 Önbellek: 384 KB
 • Gpu Modeli: Bulunmuyor
 • TDP: 65W
 • Üretim Teknolojisi: 7 NM
 • Soğutucu: Wraith Stealth

Ekran Kartı

Sistemimizde Radeon RX 5600XT ekran kartı kullandık. Fakat model olarak Asus’un yenilenmiş TUF EVO serisini kullandık. Bu ekran kartı yenilenmiş 3 adet fan tasarımıyla birlikte oldukça şık bir görüntüye sahip. Ortadaki fan ise diğerlerine oranla daha küçük tutulmuş, bu sayede kartın boyutu biraz daha ufaltılmış.

Bu ekran kartı yenilenmiş seri olduğu için artık belleklerin üzerine termal pedler yerleştirilmiş. Bu sayede bellek sıcaklıkları iyice düşürülerek daha kararlı bir performans hedeflenmiş. Zaten bu bellekler oldukça büyük olan soğutucu bloğa temas ederek çok verimli bir şekilde soğutulmakta. Bunun yanı sıra arka plakanın altında da termal pedler görüyoruz, yani soğutma konusunda büyük geliştirmeler yapılmış EVO kartlarda!

Teknik Detaylar

 • GPU: Navi 10 XLE
 • Mimari: RDNA 1.0
 • Shader Unit: 2304
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1615 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1770 MHz
 • Bellek Frekansı: 14000 MHz GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 6 GB
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0
 • Çoklu Ekran Kartı Desteği: AMD Crossfire
 • Üretim Teknolojisi: 7nm
 • Desteklenen Teknolojiler: AMD Freesync 2.0 HDR, Radeon VR Ready, DX 12, Vulkan
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 150W

Bellekler

Bütçemiz artık orta seviyelerde olduğu için 16 GB bellek kullanımı şart oldu. Çünkü artık günümüzün oyunlarında 8 GB sınır olarak sayılmakta, 16 GB bellek sistemi bir hayli rahatlatıyor üstelik çift kanal olmuş oluyor. Bellek tercihimiz ise Corsair Vengeance LPX 3000 MHz modeli oldu. Bu bellekler siyah soğutucusuyla birlikte artık kendisini kanıtlamış bir seri. Üstelik voltaj vermeden 3400 MHz değerine overclock edilebildiğini bile gördük!

Depolama

Bu bütçedeki sistemlerde genellikle 2.5 inç SSD ya da 1 TB HDD kullanılmasına rağmen bir öyle bir tercihte bulunmadık. Toshiba RC500 model 500 GB Pci Express M.2 SSD‘ye yer verdik sistemimizde. Bu SSD saniyede 1.7 GB seviyelerine varan okuma, 1.6 GB seviyelerine varan yazma hızları sunabilmekte. Kapasitesi ise günümüz için oldukça yeterli, eğer bütün oyunları stoklamıyorsanız tabii 🙂

Kasa

Sistemimizin kasa tercihi size bir hayli tanıdık gelecektir. Bu kasa fiyat/performans oranı çok yüksek olduğu için bu bütçedeki sistemlerimizin çoğunda Corsair Delta RGB modelini kullandık. Önünde 3 adet oldukça pahalı, adreslenebilir RGB fanlar bulunuyor, anakartta ARGB desteği olmamasına rağmen üzerindeki kontrolcüyle birlikte fanları kontrol edebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra toz filtreleri, PSU cover ve kaliteli temperli camıyla öne çıkan bir kasa.

Güç Kaynağı

Sistemimizdeki güç kaynağı ise bu kasayla birlikte gelen VS550 modeli oluyor. Bu model 550W gücü 80+ verimlilikle birlikte sunan fiyat/performans oranı yüksek bir model. Üstelik RX 5600XT gibi bir ekran kartını rahatlıkla besleyebilecek düzeyde bir güç sağlamakta, yani ileride upgrade imkanınız var.

Sistemin Performans Testleri

DA Sistem 2’nin ilk oyun testine yeni oyunlardan biri olan Valorant ile başlıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında yaptığımız testlerde 190 FPS ile 300 FPS arasında çok yüksek bir performans aldık, hatta FPS o kadar yüksektiki GPU kullanımı %100’e çıkmaya gerek bile duymadı!

İkinci oyun testimizi ise PUBG ile yapıyoruz. Yine 1080P çözünürlükte ve oyunun sunduğu en yüksek grafik ayarlarında 90 ile 130 FPS arasında bir performans elde ettik. Siz dilerseniz bazı ayarları düşürerek 144 FPS alabilirsiniz, yani 144 Hz bir monitörle oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşamanız mümkün.

Diğer bir oyun testimiz ise Counter Strike: Global Offensive ile oluyor, artık bu klasikleşen bir test oldu. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında yapılan testlerde FPS değerleri çok değişkendi. Fakat ortalama olarak 250 FPS gibi bir değer aldık desek herhalde yanlış olmayacaktır.

Sistemi en çok zorlayabilecek oyun testlerinden biri olan Battlefield 5‘in 64 oyunculu multiplayer testine geçiyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 90-120 FPS arasında iyi sonuçlar almayı başardık. Ekran kartı sıcaklığımız 55 derecelerdeydi, GDDR6 bellekler 66-67 derecedeydi, yani ekran kartı soğutması gerçekten çok iyi! İşlemci sıcaklığımız ise 75 derecelere kadar vardı. Eğer render yapmayacaksanız stock soğutucu sizin için yeterli olacaktır.

Son oyun testimizi ise Fortnite ile yaptık. Tıpkı diğer testlerde olduğu gibi yine 1080P çözünürlükte ve destansı grafik ayarlarında 90-120 FPS arasında değerler aldık, biraz ayar kısarak bu değeri 144 FPS’e sabitlemek mümkün. Buradaki sıcaklık değerleri ise Battlefield 5 oyununa oranla bir tık daha yükseldi, zaten görsellerde kullanımları görmeniz mümkün.

Sonuç

DA-Sistem 2’nin bütün parçaları gördük, tanıdık. AMD Ryzen R5 3600 işlemci hem oyun hem de render konusunda çok başarılı bir işlemci. Asus TUF RX 5600XT EVO model ekran kartımız ise yenilenen yapısıyla birlikte çok iyi bir soğutma performansı sunarak bizleri bir hayli şaşırtan bir model olmayı başardı!

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

27 YORUMLAR

 1. ryzen islemcinin stok soğutucusu anakartın soldaki ram slotunu kapatıyor. zaten 2 slot var biri iptal… bunu neden söylemiyorsunuz?? Corsair Vengeance kullanmanızı şimdi anladım. Corsair Vengeance kullanmak yerine büyük bir soğutucusu olan ram kulansaydınız zaten bu sistemi o anakartla toplayamazdınız ve videoyu da çekmemiş olurdunuz… cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım…

   • yermek için yazmadım bu yorumu. sizin bizi, böyle bilmediğimiz konularda uyarmanızı bekliyoruz. soldaki dediğim 2 adet ram slotunun işlemci fanına yakın olanını diyorum. hele bir de kule tipi sogutucu taksak ram slotunun üstüne gelecek ve soğutucusu yüksek olan ram takamayacağız. ins. anlatabilmişimdir meramımı

    • Soğutucuda AMD yazan kısım sola gelmelidir. Anakartların standart bir tasarımı var onda, bunda şöyledir diye bir şey söz konusu değil.

 2. ABİ BİRŞEY SORACAĞIM CEVAPLARSAN ÇOOK MUTLU OLURUM .
  İTOPYA DA RX5700XT ESKİ VERSİYON SATILIYOR İTOPYA BİZ BUNLARI TOPLATTIRDIK DEDİ SORDUGUMDA . BEN 5700 XT ALDIGIMDA OC VERSİYON GOSTERİLİYOR ALMAK İSTERSEM EVO VERSİYON MU TAKILIYOR KAFAM BİRAZ KARIŞTI AÇIKÇASI YANİ ISINMA SORUNUYLA KARSILASIRMIYIM ÇÜNKÜ 5600 XT EVO VERSİYON HANGİSİ DAHA MANTILKI OLUR.

 3. Merhabalar ben bu sistemi dün aldım perfomansı gayet iyiydi sabah kalktım cs ye girdim ve fps değerlerenin 120 140 fps olduğunu gördüm bunun nedeni nedir ? normalde ortalama 250 fps demişsiniz ama ben 120 140 fps arası alıyorum ilgilenirseniz sevinirim .

 4. Sistemi aldım oyunlarda FPS olarak bir sıkıntı yok fakat CPU sıcaklığı çok yüksek normal çalışırken 50-55 aralığını seyrederken warzone oyununda 80-85 lere kadar çıktı bunu nasıl halledebilir işlemci çok ısınıyo lütfen yardımcı olun

 5. Mehmet abim iyi günler bu sistemin aynısını satın aldım fortnitede fps drop yaşıyorum ve dün benim bilgisayarım mavi ekran verdi, bios ekranı geldi derken şu anlık sorun kalmadı. Bugün de gta 5 te bilgisayar kendini kapattı. Bunun nedeni ne olabilir? Teşekkürler.

 6. Ben bu sistemi aldım ama rgb yöbetemiyorum
  Hiçbir uygulama çalışmıyor aura yok diyor ve çözüm bulamadım ayrıca bazı oyunlarda 1 saniyelik donma olayı yaşanıyor acaba bir fikri ve rbg konusunda yardım edebilecek varmı?

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin