4K Ekranlı Sony Xperia 1 Tanıtıldı, İşte Özellikleri!

4K Ekranlı Sony Xperia 1 Tanıtıldı, İşte Özellikleri!

Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi (MWC 2019), bu yıl da pek çok markanın gövde gösterisine sahne oluyor. Uzun süredir mobil tarafta yüzü gülmeyen Sony, fuarda duyurduğu Xperia 1 adlı modeliyle yeni bir sayfa açmayı hedefliyor!

Sony Denemeye Devam Ediyor: Xperia 1 Duyuruldu!

MWC 2019’da sahne alan Sony Xperia 1, markanın yeniden şekillenen mobil biriminin ilk üyesi olmuş. Bundan sonra Xperia serisini kullanıcı geri bildirimlerine göre oluşturacağını belirten Japon üretici, 1 adıyla da geçmişteki başarısızlıkları unutturmayı planlıyor.

Günümüzdeki akıllı telefon kullanıcılarının multimedya ve oyun deneyimi konusundaki isteklerini gören Sony, yeni modelinde ekrana yoğunlaşmış. 6.5 inç boyutunda bir 4K OLED ekrana yer veren marka, 21:9 ekran oranını CinemaWide olarak tanımlıyor. Ayrıca Sony bu sinematik formatı en iyi şekilde değerlendirmek için Netflix ile özel bir optimizasyon çalışması yapmış.

Gücünü Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisinden alan Sony Xperia 1, 6 GB RAM ve 64/128 GB depolama seçenekleri ile geliyor. Kamera tarafında ise beklenildiği üzere üçlü bir arka dizilime yer verilmiş. Her biri 12 megapiksel çözünürlükteki 3 arka kamera kullanan telefon, f/1.6 diyafram açıklıklı ana kamerasının yanı sıra diğer kameralarda telefoto ve ultra geniş açı çekim özellikleri sunuyor.

Arka kameradaki 5 yönlü OIS ve EIS’i birleştiren Optical SteadyShot ve Eye AF göz takipli otofokus özelliklerinin yanı sıra video tarafındaki Cinema Pro özelliği de ilgi çekici. 4K çözünürlükte 24 FPS video kaydı yapabilen cihaz, ek bir çalışmaya gerek kalmadan sinematik çekim yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak 4K çözünürlükte maksimum 30 FPS video kaydına destek vermesi biraz düşündürücü. Cihazda son olarak 8 megapiksellik bir ön kameraya yer verildiğini belirtelim.

3300 mAh kapasiteli bataryaya sahip olan Sony Xperia 1, kutusundan Android 9.0 Pie sürümüyle çıkacak. IP68 sertifikası, Corning Gorilla Glass 6, 18W hızlı şarj, Dolby Atmos destekli stereo hoparlör gibi özellikleri bulunan cihazın fiyatı ise açıklanmadı.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.