419 Milyon Facebook Üyesinin Telefon Numarası Ele Geçirildi!

400 Milyon Facebook Üyesinin Telefon Numarası Ele Geçirildi!

Son dönemde veri güvenliği ile ilgili skandallarıyla gündeme gelen Facebook, yine benzer bir bilgi hırsızlığı suçlamasıyla karşı karşıya geldi. Tam 419 milyon kullanıcının telefon numarası dahil olmak üzere bazı kişisel bilgileri korsanlar tarafından ele geçirildi!

Yüz Milyonlarca Facebook Kullanıcısının Bilgileri Çalındı!

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, platforma ait kişisel güvenlik ihlalleri suçlamalarından dolayı yargılanıyor. Bunun etkisi geçmemişken şimdi de başka bir skandal patlak verdi. Sanyam Jain adlı siber güvenlik uzmanı, güvenlik koruması olmayan bir sunucuda Facebook üyelerinin datalarını bulduğunu açıkladı. Ortaya çıkan bilgilerde kullanıcının adı, soyadı, cinsiyeti, ülkesi ve telefon numara bilgileri yer alıyor.

Jain, bilgilere eriştiği an durumu sunucunun olduğu veri merkezine bildirdiğini ve söz konusu bilgilerin barındırıldığı sunucunun çevrimdışı hale getirildiğini belirtti. Toplam 1.3 GB boyutundaki kayıtlardan etkilenen kullanıcıların 133 milyonunun Amerika Birleşik Devletleri, 50 milyonunun Vietnam ve 18 milyonunun Birleşik Krallık vatandaşı olduğu ifade ediliyor. Aralarında ünlü kişilerin de yer aldığı kalan 200 milyondan fazla kullanıcı ise dünyanın dört bir yanında bulunuyor.

Olayla ilgili Facebook yetkilisi Jan Nancarrow ise küçük bir açıklama yapmakla yetindi. Kullanıcılarının bilgi güvenliğine önem verdiklerinin altı çizilen açıklamada söz konusu veritabanının oldukça eski olduğu belirtildi. Ancak yüz milyonlarca kullanıcının bilgilerinin nasıl çalındığına ve mağdur olan kullanıcı sayısına dair en ufak bir bilgi paylaşılmadı.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.