Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Liste

2022 EFI/UEFI Boot Manager Tavsiyeleri

Bu makalemizde sizler için kaliteli bootloaderları derledik. Hepsinin önce çıkan özelliklerini, görünümlerini vs. yazdık. Hangisi kullanım amacınıza yönelik ise onu kurabilirsiniz.

 

1.OpenCore

1. sıramızda Hackintosh kurulumlarının yeni gözdesi OpenCore Bootloader var. Clover EFI Bootloader’ın eksiklerini kapatmıştır. Tasarımı ise Apple Boot Camp’den alınmıştır. Yalnızca X64 (AMD64) ve x86 (i386) mimarisine uygundur. EFI MIXED MODE desteklenmez.

2. Clover EFI Bootloader

2. sıramızda yine Hackintosh kurulumlarında kullanılan Clover EFI Bootloader yer almakta. 2. sırada olma sebebi ise OpenCore’un yerini almasıdır. Yani yine Hackintosh kurulumlarında kullanılmaktadır. Ek olarak legacy olarakta kullanılabilmektedir (Clover Bootloader versiyonu ile).

3. rEFInd Boot Manager

3.sırada Clover’a benzeyen rEFınd Boot Manager var. Benzeme sebebleri 2’sininde rEFIt tabanlı olmasından kaynaklanmaktadır. EFI MIXED-MODE desteklemez. Oldukça basit bir tasarıma ve kullanıma sahiptir. Ayrıca AMD64 (X64) I386 (X86) ve Aarch64 (ARM64) mimarilerine uygundur.

4.rEFIt Boot Manager

4. sıramızda rEFInd Boot Manager ve Clover Bootloader’ın temelini oluşturan rEFIt var. 3’ü birbirine bu yüzden benzemektedir. AMD64 (X64) ve I386 (X86) mimarilerini desteklemektedir.

5.GNU GRUB Bootloader

5. sıramızda çoğu GNU/Linux dağıtımında kullanılan GRUB Bootloader var. GNU/Linux için en ideal Bootloader’lardan biridir. EFI MIXED-MODE destekler. Görünümü DOS şeklindedir. Kullanımı çok kolay değildir. AMD64 (X64) I386 (X86) Aarch64 (ARM64) Aarch (ARM) mimarileri için hem EFI/UEFI hem Legacy olarak kullanılabilir (GRUB 2.x destekler EFI/UEFI’yi).

6. ELILO Bootloader

6. sıramızda asıl amacı GNU/Linux dağıtımlarında kullanmak için tasarlanan ELILO Bootloader var. Kullanımı kolaydır. DOS görünüme sahiptir. İşlevi azdır.

 

 

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...