Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası Nasıl Çözülür?

Semafor zaman aşımı süresi doldu özellikle dosya boyutları çok büyük olduğunda, dosyaları bir ağ üzerinden aktarırken 0x80070079 koduyla hata oluşabilir. Bilgisayarınız ve taşınabilir sürücüler arasında dosya aktarırken de olabilir. Sorun olasılığı dosya boyutuyla doğru orantılıdır ancak bazen küçük dosyaları aktarırken de sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu rehberimizde 0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hatanın ana nedeni, Windows’un ağ bağlantısını yeniden denememesi ve zaman aşımına uğramasıdır. Ağ sorununun nedeni, zayıf sinyaller veya yavaş kablolu bağlantılar veya hatalı bir ağ bağdaştırıcı sürücüsü olabilir. Dosyaları bir ağ üzerinden aktarırken sorun oluştuğunda bu durum söz konusudur.

Sorun, taşınabilir bir aygıttan veya bir taşınabilir aygıta dosya aktarılırken de ortaya çıkabilir; bu durumda hatanın nedeni dosya sistemi veya uyumsuz bağlantı noktası sürümleri olabilir veya yalnızca taşınabilir sürücünüzdeki dosya aktarım sınırı olabilir.

  • Antivirüs programının kaldırılması
  • Modemin yeniden başlatılması
  • IP ve DNS adreslerinin yenilenmesi
  • DNS ayarlarının değiştirilmesi
  • İnternet ayarlarının sıfırlanması
  • Ağ sürücülerinin güncellenmesi
  • Ağ sürücülerinin kaldırılarak tekrar kurulması
  • USB Belleğin Biçimlendirilmesi

Antivirüs Programının Kaldırılması

Bazı antivirüs programları zararlı gördüğü için internet erişimine izin vermeyebilir. Hemen hemen her antivirüs programında geçici olarak devre dışı bırakma özelliği mevcuttur. Antivirüs programı geçici olarak devre dışı bırakıldıktan sonra internet bağlantısının tekrar denenmesi 0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatasının önüne geçecektir. Eğer çok daha güçlü bir antivirüs programı kullanılıyorsa antivirüs programı kaldırılarak bilgisayar yeniden başlatılır ve tekrar programın çalıştırılması denenir.

1. Adım : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Denetim Masası yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına control panel yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Denetim Masası açılır.

2. Adım : Denetim Masasında Program Ekle / Kaldır’a tıklanır.

3. Adım : Açılan Program Ekle / Kaldır penceresinde antivirüs programı seçilerek sağ tıklanır ve Kaldır butonuna tıklanır.

Modemin Yeniden Başlatılması

Modemin doğru çalışıyor olduğuna emin olunması gerekmektedir. Öncelikle modemin üzerinde bulunan ışıkların yandığına emin olunur. Modemin ışıkları yanıyorsa ancak hala bilgisayar internete bağlanamıyor sorunu devam ediyorsa modem oluşabilecek basit teknik sorunlar nedeni ile düzgün bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu gibi basit sorunların çözülmesi için modemin kapatılarak tekrar açılması gerekmektedir. Çoğu modem modelinde kabloların takılı olduğu kısımda veya sağ yan kısımda modem açma / kapama ve yeniden başlatma tuşları bulunmaktadır. Bu tuşa basılarak öncelikle modem kapatılır. 30 saniye beklendikten sonra modem tekrar açılır ve tüm ışıklarının yandığına emin olunduktan sonra tekrar kablosuz bağlantı denenir.

Masaüstü bilgisayar kablolu internet bağlantı problemi yaşayan kişiler bu aşamada modeme ve bilgisayara bağlantı sağlayan ethernet kablolarının doğru takılı olduğundan ve kablonun çalışıyor olduğundan emin olmalıdır.

Modeminizde basit hataların dışında diğer başka hatalar olduğunu düşünüyorsanız modem arayüzü ile kontrolü sağlayabilirsiniz. Modem arayüzüne erişmeye başlamadan önce bilgisayarınızda kullandığınız bir antivirüs programı varsa bunu geçici olarak devre dışı bırakınız. Modem arayüzünü tarayıcınız üzerinden erişebilirsiniz. Modemin marka ve modeline göre değişkenlik gösterse de çoğunlukla modem arayüzüne adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak erişebilirsiniz. Bu bilgi bir çok marka tarafından modemin arkasındaki etikette bildiriliyor olsa da kendi modem markanızın internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Modem arayüzüne eriştikten sonra internet servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak internet bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Bu sayfada bir sorun ile karşılaşırsanız internet servis sağlayıcısı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

IP ve DNS Adreslerinin Yenilenmesi

DNS önbelleğinde bulunan verilerin fazla olması da bağlantının sağlanmasını zorlaştırarak bu hatanın alınmasına sebep olabilmektedir. Komut İstemi ve Windows Powershell kullanılarak girilecek komutlar ile DNS önbelleği temizlenmesi gerçekleştirilebilir.

Adım 1 : İşlemlerin Komut İstemi ile yapılması isteniyorsa sol altta bulunan Başlat menüsüne tıklanarak arama sekmesine Komut İstemi yazılır veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır penceresinde kısmına cmd yazılarak Tamam butonuna basılır ve Komut İstemi açılır. İşlemler Windows Powershell üzerinden yapılmak isteniyorsa sol altta bulunan Başlat menüsüne tıklanarak arama sekmesine Powershell yazılır veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır penceresinde kısmına powershell yazılarak Tamam butonuna basılır ve Windows Powershell açılır. Sonraki adımda yapılacak işlemler Komut İstemi ve Windows Powershell için aynıdır.

Adım 2 : ipconfig /flushdns yazılarak Enter butonuna basılır.

Adım 3 : ipconfig /registerdns yazılarak Enter butonuna basılır.

Adım 4 : ipconfig /release yazılarak Enter butonuna basılır.

Adım 5 : ipconfig /renew yazılarak Enter butonuna basılır.

Adım 6 : Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra internet bağlantısı sağlanacaktır.

İnternet Ayarlarının Sıfırlanması

En bilinen 0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası çözümü yöntemlerinden biri de İnternet ayarlarının sıfırlanmasıdır. Bu işlem modemin yeniden başlatılmasından biraz daha uzun sürüyor olsa da bir çok kullanıcı alınan tüm internet bağlantısı hatalarında bu çözümü uygulamaktadır ve bu adım çoğu zaman alınan hatanın giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Adım 1 : Klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak Çalıştır açılır.

Adım 2 : Açılan Çalıştır penceresinde kısmına ncpa.cpl yazılarak Tamam butonuna basılır.

Adım 3 : Açılan Ağ ve İnternet Ayarları penceresinde ilgili adaptör bulunarak sağ tıklanır ve Devre Dışı Bırak butonuna tıklanır.

Adım 4 : Adaptörün devre dışı bırakılmasının ardından biraz beklendikten sonra tekrar sağ tıklanır ve Etkinleştir butonuna basılır. Bu işlem ile internet ayarları sıfırlanmış olacaktır.

Ağ Sürücülerinin Güncellenmesi

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.


Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Bağdaştırıcıları sekmesi genişletilir.
Adım 3 : Ağ sürücüsüne sağ tıklanarak Sürücüyü güncelleştir butonuna basılır.
Adım 4 : Açılan Sürücü Güncelleştirme penceresinde Sürücüyü Otomatik Olarak Ara sekmesine tıklanarak sürücü güncelleştirme işlemi başlatılır.

Ağ Sürücülerinin Kaldırılarak Tekrar Kurulması

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.


Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Bağdaştırıcıları sekmesi genişletilir.
Adım 3 : Ağ sürücüsüne sağ tıklanarak Cihazı kaldır butonuna basılır.
Adım 4 : Üreticinin resmi sitesinden ilgili sürücü indirilir.
Adım 5 : Ağ sürücüsünün kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirildikten sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

USB Belleğin Biçimlendirilmesi

En basit ve eğer ilgili aygıtla ilgili bir problem yoksa en kesin çözümlerden olan bu işlem 0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çözmektedir. Bu işlemler sırasında veri kaybı yaşanabileceği için USB bellek, hafıza kartı ve hard diskte bulunan dosya ve klasörlerin öncesinde yedeklenmesi gerekmektedir.

1. Adım : Başlat menüsünde arama sekmesine Bu Bilgisayar ve çıkan Bu Bilgisayar butonuna basılır.

2. Adım : Açılan Bu Bilgisayar sekmesinde Cihazlar ve Sürücüler altından ilgili cihaz bulunur ve sağ tıklanarak Biçimlendir butonuna basılır.

3. Adım : Açılan Biçimlendir: penceresinde istenilen seçimler yapılarak Başlat butonuna tıklanır.


Bu rehberimizde sizlere 0x80070079 Semafor Zaman Aşımı Süresi Doldu Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını derledik. Bu konuda takıldığınız, sormak istediğiniz şeyleri sitemize yorum yazarak sorabileceğini unutmayınız.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...