Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

Eskiden sabit internetlerde kota konuşuyorduk, fakat günümüzde mobil kullanım arttığı için tekrardan internet sınırlamaları, kotalar gündeme gelmeye başladı. Haliyle insanlar mobil veri kullanırken Youtube videoları ne kadar internet harcar? Bunu merak ediyor, çünkü bildiğiniz gibi ülkemizde mobil veri paketleri pek ucuz sayılmaz. Haliyle insanlar internet paketlerini verimli kullanmak durumunda kalıyor.

Sırasıyla değineceğimiz video kaliteleri ise şu şekilde:

  • 1080P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Yer?
  • 720P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Yer?
  • 480P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Yer?
  • 360P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube videoları ne kadar internet harcar konusu aslında ucu açık bir konu. Youtube videolarının harcadığı internet videonun kalitesine, formatına, içeriğine ve uzunluğuna göre değişecektir. 1 saat Youtube videosu ne kadar internet harcar sorusuyla 1 dakikalık Youtube videosu ne kadar internet harcar sorusu arasında tahmin edebileceğiniz gibi devasa farklar söz konusu. Bu yüzden internet tüketimini videoların kalitesine, çözünürlüğüne göre ayırmak çok daha mantıklı olacaktır.

1080P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

Youtube’da 4K, hatta 8K videolar bile var. Fakat günümüzdeki akıllı telefonların ekranı genellikle 1080P yani Full HD olduğu için ilk olarak bu çözünürlükte başlamak istedik.  İyi kalitede bir video izlemek istediğiniz zaman dakikada ortalama 50-60 MB civarlarında bir veri tükettiği söyleniyor, saatte ise ortalamada 3,5 GB gibi bir veri tüketimi demek oluyor bu.

720P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

Eskiden 720P çözünürlük gerçekten yeterli görülüyorken günümüzde ise pabucunun dama atıldığını görmekteyiz. 720P kalitedeki Youtube videosunun dakikada ortalama 30 MB gibi bir veri tükettiği belirtilmiş, saatte ise ortalamada 2 GB gibi bir veri tüketimi söz konusu.

480P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

Günümüz için artık yetersiz kabul edilen 480P’de ise veri tasarrufu gerçekten yüksek. 480P Youtube videolarının dakikada kullandığı ortalama internet 10 MB olarak belirtilmiş, yani saatte 550 MB gibi düşük bir veri tüketimine yol açıyor.

360P Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

360P çözünürlük günümüz için kabul edilebilir bir çözünürlük değil açıkçası. 1080P ekranların, hatta 4K ekranların yaygınlaştığı bu dönemde gerçekten düşük bir görüntü kalitesi sunuyor. 360P Youtube videolarının dakikada harcadığı internet ise sadece 6 MB civarlarında, saatte ise 350 MB seviyelerinde.


 

Bugün sizler için Youtube videoları ne kadar internet harcar?, dakikada kaç MB, saatte kaç MB internet yer gibi soruların cevabını sunduk. Tabii burada videonun içeriği ve bitrate değeri gibi şeylerin etkisi büyük. Fakat Android Authority sitesinin yaptığı testlerde ortalamada böyle bir sonuç çıktığı belirtilmiş.

Bir diğer rehberimiz: https://donanimarsivi.com/netflix-ne-kadar-internet-yer/

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...