Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Paramount Pictures
Paramount Pictures

Sinema Haberleri

Paramount Pictures ve Skydance Media Birleşiyor

Son yıllarda dev medya şirketleri satın alınması veya farklı dev şirketlerle birleşerek, yeni şirketlerin meydana gelmesiyle beraber sinema sektörü devasa değişimler yaşıyor. Hollywood’un en köklü film stüdyolarından birisi olan WarnerMedya ve Disocvery Inc.‘nin birleşmesi ayrıca, Amazon ve MGM Studios birleşmesiyle beraber sektörde birleşme ve el değiştirme haberlerini daha sık duymaya başladık.

Son dönemde ise Hollywood’un en köklü stüdyolarından birisi olan ve 100 yıllık bir tarihe sahip olan Paramount Pictures, satın alma haberleri ile gündemde adından çokça söz ettirmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda stüdyonun, Warner Bros. Discovery veya Sony Pictures Entertainment ve Apollo Global Management ayrıca, Skydance Media ile birleşme konusunda görüştükleri yakın kaynaklar tarafından aktarılmıştı.

En sonunda geçtiğimiz günlerde aylar süren görüşmeler sonuçlandı ve Paramount Global CEO‘su Bob Bakish ve Paramount Global‘in sahibi Shari Redstone, bağımsız bir stüdyo olan Skydance Media ile birleşme kararı aldı.

Paramount Pictures ve Skydance Media Tek Çatıda Birleşiyor

Paramount Pictures

Hollywood’un en köklü stüdyolarından birisi olan ve 100 yıllık bir tarihe sahip olan, 1936 senesinde Shari Redstone’un ailesi tarafından kurulan zincir sinema salonları ile başlayan Redstone Medya İmparatorluğu, sektördeki değişimlere ayak uydurmak ve daha güçlü bir biçimde yola devam edebilmek adına David Ellison tarafından kurulan Skydance Media ile birleşme kararı aldı.

Taraflar arasında yapılan anlaşma ile beraber David Ellison tarafından kurulan Skydance Media ve hissedarları; Redstone Ailesi’nin Paramount Pictures üzerinde ki hisselerini elinde tutan National Amusements’ı 2,4 milyar dolar nakit karşılığında satın alacak. Satın alım gerçekleştiksen sonra ise; Skydance Media ile Paramount Pictures birleşecek. Gerçekleşen bu birleşme sonucunda, hissedarlara 4,5 milyar dolar nakit veya hisse senedi teklif edilecek. Ayrıca, stüdyonun bilançosuna ek olarak 1,5 milyar dolar katkı sağlayarak şirketi mali açıdan rahatlatılacak.

İki şirketin birleşmesi sonucunda Shari Redstone ve ailesi, şirketin yönetimindeki gücünü tamamen David Ellison‘a devredecek. David Ellison, yeni Paramount‘un yönetim kurulu başkanı ve CEO’su görevlerini üstlenecek. Eski NBCUniversal CEO’su Jeff Shell ise, şirketin yeni başkanı olarak görev yapacak.

Yaşanacak bu değişimin akabinde, Paramount Pictures‘in göz bebeği olan Paramount+‘ın nasıl hayatta kalacağı ve nasıl bir değişim yaşayacağı büyük merak konusu. Son olarak, değişimin ardından şirketin ismi Paramount Pictures olarak kalmaya devam edecek.

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz günlerde AMD Ryzen 9 9900X model işlemcinin Geekbench performans testi ortaya çıkmıştı. Şimdi ise daha genele hitap edecek olan AMD Ryzen 5 9600X...