Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Paramount Pictures
Paramount Pictures

Sinema Haberleri

Sony Pictures, Paramount Pictures’i Satın Alabilir

Son yıllarda dev medya şirketleri satın alınması veya farklı dev şirketlerle birleşerek, yeni şirketlerin meydana gelmesiyle beraber sinema sektörü devasa değişimler yaşıyor. Hollywood’un en köklü film stüdyolarından birisi olan WarnerMedya ve Disocvery Inc.‘nin birleşmesi ayrıca, Amazon ve MGM Studios birleşmesiyle beraber sektörde birleşme ve el değiştirme haberlerini daha sık duymaya başladık.

Son dönemde ise Hollywood’un en köklü stüdyolarından birisi olan ve 100 yıllık bir tarihe sahip olan Paramount Pictures, satın alma haberleri ile gündemde adından çokça söz ettirmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda, Warner Bros. Discovery’nin Paramount Pictures ile birleşmek için harekete geçtiği iddia edilmişti.

Bu iddiaların akabinde ise, geçtiğimiz saatlerde Hollywood’un en köklü stüdyosu hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Sony Pictures, Gözünü Paramount Pictures’e Dikmiş Durumda

Paramount Pictures

Sektöre yakın kaynaklar tarafından ortaya atılan iddialara ve Reuters tarafından aktarılan detaylara göre; Paramount Global CEO‘su Bob Bakish ve Paramount Global‘in sahibi Shari Redstone, bağımsız bir stüdyo olan Skydance Media ile özel anlaşma görüşmelerini devam ettirirken, bazı yatırımcılar diğer tekliflerinde değerlendirilmesini istiyor.

Kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, Sony Pictures Entertainment ve Apollo Global Management’ın Hollywood’un en köklü stüdyosunu satın almak için ortak bir teklif sundular. Yapılan bu teklifin ardından ise, şirketin hisselerinin %10’dan daha fazla arttığı gözlemlenerek, borsanın bu satın alımı olumlu yorumladığı dikkat çekti.

Özel sermaye şirketi Apollo Global Management daha önce şirketi satın alabilmek için 26 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuş ve Paramount’un film stüdyosu için de 11 milyar dolarlık ayrı bir teklif yapmıştı. Sony Pictures Entertainment‘la yapılan ortak teklifteyse, Paramount Global hisseleri için ortak nakit akışı ve şirketin tamamen özel sektöre devredilmesi teklif edildi.

Eğer ki görüşmeler olumlu sonuçlanırsa; Sony Pictures Entertainment, Paramount‘un çoğunluk hissesine sahip olarak şirketin medya ve film/dizi kütüphanesini yönetecek. Apollo Global Management ise, CBS dahil olmak üzere şirketin TV kanalları bölümünü yönetecek.

Son olarak eğer ki görüşmeler olumlu sonuçlanırsa Sony Pictures Entertainment; Paramount bünyesinde yer alan Top Gun, Star Trek, Scream, Teenage Mutant Ninja Turtles, G.I. Joe, Lara Croft: Tomb Raider, Mission: Impossible, Rugrats, Beverly Hills Cop, SpongeBob SquarePants ve Peanuts gibi önemli yapımların haklarına sahip olacak.

Apple‘ında Paramount Pictures‘in bazı iştiraklerini satın alabilmek için görüşmeler gerçekleştirdiğini de belirtelim.

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...