Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

MediaTek Dimensity 9200 İşlemcisi Tanıtıldı

Tayvan merkezli yarı iletken çip üreticisi olan MediaTek yeni amiral gemilerinde kullanılacak işlemcisi Dimensity 9200’ü resmi olarak tanıttı. Şirkete göre yeni işlemci, hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli performansta önemli iyileştirmeler sağlarken, aynı zamanda daha az güç tüketiyor.

CPU Özellikleri

MediaTek’in en yeni amiral gemisi işlemcisi, 3.05GHz’de çalışan ARM’s Cortex-X3‘ü içeriyor. Zorlu uygulamalarda yüksek performanslı sonuçlar verecek bu çekirdeğin bu saat hızını sürdürüp sürdüremeyeceklerini göreceğiz. Diğer üç çekirdek, 2.85 GHz hızında çalışan Cortex-A715’e ait, kalan dördü ise 1.80 GHz hızında çalışan daha verimli Cortex-A510 çekirdeğinden oluşuyor.

Dimensity 9200, daha önce de haberini yaptığımız Snapdragon 8 Gen 2’nin güncellenmiş 1 + 4 + 3 yapılandırmasından biraz farklı olan ‘1 + 3 + 4’ CPU konfigürasyonunu kullanıyor. Ancak MediaTek en son amiral gemisi yonga setinin Dimensity 9000’e kıyasla tek çekirdek performansında yüzde 12 ve çoklu çekirdek performansında yüzde 10 artış sağladığını iddia ediyor. Ayrıca yeni bir termal katman kullanarak daha az ısınacağı belirtilen Dimensity 9200’ün de doğrudan selefine kıyasla yüzde 25 daha az güç tükettiği söyleniyor.

GPU Özellikleri

Yeni işlemcisinde GPU tarafında da geliştirmeler yapan MediaTek, önceki nesle kıyasla yüzde 32’lik büyük bir performans artışı ve güç tüketiminde yüzde 41’lik bir düşüş olduğunu iddia ederken, yeni GPU ışın izleme desteği getiriyor. Ayrıca diğer özellikler arasında 240Hz’e kadar FHD+, 144Hz’e kadar WQHD ve 60Hz’e kadar 2,5K panel desteği bulunuyor.

Kamera Desteği Ve Diğer Özellikleri

Kameraya gelince, Dimensity 9200, hareket bulanıklığı giderme ve yüzde 35 yapay zeka performans artışı gibi çok çeşitli özellikleri destekleyen yeni Imagiq 890 ISP (Görüntü Sinyali İşlemcisi) ile RGBW renkleri yakalamak için yerel destek alıyor. Diğer değişiklikler arasında entegre Wi-Fi 7, mmWave 5G, stüdyo sınıfı kablosuz ses özellikli Bluetooth 5.3 ve Bluetooth LE yer alıyor.

Resmi Tanıtım Videosu

Son olarak MediaTek Dimensity 9200 ile gelecek ilk telefonun bu yıl içinde tanıtılması bekleniyor. Ancak bu işlemciyi cihazlarında ilk olarak kullanacak telefon üreticisi hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

 

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sinema Haberleri

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından birisi olan Netflix, mevcut yapımlarını devam ettirmeye ve yeni yapımlar ile izleyicinin karşısına çıkmaya devam ediyor. Zor günlerden...

Oyun İndirimleri

Birçok oyuna ev sahipliğe yapan ve yediden yetmişe bütün oyuncu kitlesinin aşina olduğu oyun platformu Steam için “Steam İlkbahar İndirimleri” başladı. Birçok AAA ve...

Oyun Haberleri

Sayısız ipucu ve sızıntının ardından, CS:GO Source 2 güncellemesi hakkındaki spekülasyonlar üzerine açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Peki CS:GO 2 gerçek mi? İşte CS:GO 2 beta ile...