Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

MediaTek Dimensity 9200 İşlemcisi Tanıtıldı

Tayvan merkezli yarı iletken çip üreticisi olan MediaTek yeni amiral gemilerinde kullanılacak işlemcisi Dimensity 9200’ü resmi olarak tanıttı. Şirkete göre yeni işlemci, hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli performansta önemli iyileştirmeler sağlarken, aynı zamanda daha az güç tüketiyor.

CPU Özellikleri

MediaTek’in en yeni amiral gemisi işlemcisi, 3.05GHz’de çalışan ARM’s Cortex-X3‘ü içeriyor. Zorlu uygulamalarda yüksek performanslı sonuçlar verecek bu çekirdeğin bu saat hızını sürdürüp sürdüremeyeceklerini göreceğiz. Diğer üç çekirdek, 2.85 GHz hızında çalışan Cortex-A715’e ait, kalan dördü ise 1.80 GHz hızında çalışan daha verimli Cortex-A510 çekirdeğinden oluşuyor.

Dimensity 9200, daha önce de haberini yaptığımız Snapdragon 8 Gen 2’nin güncellenmiş 1 + 4 + 3 yapılandırmasından biraz farklı olan ‘1 + 3 + 4’ CPU konfigürasyonunu kullanıyor. Ancak MediaTek en son amiral gemisi yonga setinin Dimensity 9000’e kıyasla tek çekirdek performansında yüzde 12 ve çoklu çekirdek performansında yüzde 10 artış sağladığını iddia ediyor. Ayrıca yeni bir termal katman kullanarak daha az ısınacağı belirtilen Dimensity 9200’ün de doğrudan selefine kıyasla yüzde 25 daha az güç tükettiği söyleniyor.

GPU Özellikleri

Yeni işlemcisinde GPU tarafında da geliştirmeler yapan MediaTek, önceki nesle kıyasla yüzde 32’lik büyük bir performans artışı ve güç tüketiminde yüzde 41’lik bir düşüş olduğunu iddia ederken, yeni GPU ışın izleme desteği getiriyor. Ayrıca diğer özellikler arasında 240Hz’e kadar FHD+, 144Hz’e kadar WQHD ve 60Hz’e kadar 2,5K panel desteği bulunuyor.

Kamera Desteği Ve Diğer Özellikleri

Kameraya gelince, Dimensity 9200, hareket bulanıklığı giderme ve yüzde 35 yapay zeka performans artışı gibi çok çeşitli özellikleri destekleyen yeni Imagiq 890 ISP (Görüntü Sinyali İşlemcisi) ile RGBW renkleri yakalamak için yerel destek alıyor. Diğer değişiklikler arasında entegre Wi-Fi 7, mmWave 5G, stüdyo sınıfı kablosuz ses özellikli Bluetooth 5.3 ve Bluetooth LE yer alıyor.

Resmi Tanıtım Videosu

Son olarak MediaTek Dimensity 9200 ile gelecek ilk telefonun bu yıl içinde tanıtılması bekleniyor. Ancak bu işlemciyi cihazlarında ilk olarak kullanacak telefon üreticisi hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games‘in ücretsiz oyunlar kampanyası kapsamında bu hafta, aksiyon dolu bir deneyim sunan Ghostrunner ücretsiz olarak sunuluyor. Ghostrunner, oyuncuları nefes kesici bir cyberpunk dünyasına...

İnceleme

Yıllardır çok sayıda oyuncu monitörü inceledik. Bunlar arasında uygun fiyatlı ürünler de bulunuyorken çok daha pahalı ürünler de bulunuyordu. Bugün inceleyeceğimiz Gamepower Rapid 27...

Oyun Haberleri

Sony Interactive Entertainment, Nisan 2024 için PlayStation Plus üyelerine sunulacak yeni oyunlarını duyurdu. Nisan ayının oyun kataloğu, çeşitli platformlarda oynanabilecek birçok başlığı içeriyor. Animal...

Telefon Haberleri

Oppo, yeni fiyat performans odaklı telefonu Oppo A3 Pro  modeli ile akıllı telefon pazarında yeni bir sayfa açıyor. İşte telefonun teknik özellikleri. Oppo A3...