Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Sistem Tavsiyeleri

Intel Core i9-12900K & GeForce RTX 3070 Sistem Toplama

Intel’in 12. nesil işlemcileriyle birlikte DDR5 bellekler hayatımıza girdi. Aslında bu geçiş kısa sürmedi çünkü DDR4 bellekleri yıllardır oldukça aktif bir şekilde kullandık ve bir süre daha kullanmaya devam edecekmişiz gibi görünüyor. Fakat DDR5 bellekler çıkalı kısa bir süre geçti ve fiyatları bir hayli yüksek ülkemiz için. Haliyle pek yaygınlaşamadı kısa süre içerisinde.

Bugün topladığımız DDR5 sistemde ise Intel Core i9-12900K model tepe seviye bir işlemcimiz bulunuyor. Bu işlemciye ise MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio model yine yüksek performanslı bir ekran kartı eşlik ediyor. Sistemin ana bileşenleri üst seviye, aynı şekilde diğer donanımlarda da oldukça üst seviye modeller kullanarak genel anlamda yüksek performanslı bir sistem elde ettik.

MSI MEG Z690 Unify Anakart

Intel’in 12. nesil işlemcilere geçmesiyle birlikte yenilenmiş bir mimariye adım atılmış oldu. Haliyle soket tarafında büyük değişiklikler oldu, görebileceğiniz üzere işlemciler artık dikdörtgen formunda. Bu da anakartların değişmesine sebep oldu. Sistemde kullandığımız MSI MEG Z690 Unify anakart ise yine üst seviyelere hitap eden ve yüksek performans iddialı bir model. Zaten Intel Core i9-12900K gibi çok güçlü bir işlemciye böyle bir anakart gerekiyor.

Bu anakart 19+2 fazlı bir güç kurulumuyla geliyor. Yani söylediğimiz gibi üst seviyeye uygun şekilde tasarlanan bu güç tasarımı Intel Core i9-12900K gibi yüksek güç tüketen bir işlemci için bile rahatlıkla yetebiliyor. Hatta 7W/MK termal pedle birlikte desteklenen devasa soğutucu bloğuyla birlikte yine yüksek hız aşırtma işlemleriniz içinde oldukça uygun bir anakart olmasıyla öne çıkıyor.

Intel’in yeni işlemcisi ve çipsetiyle birlikte PCI Express 5.0 teknolojisi de hayatımıza girdi. Bu anakartla birlikte metal bariyerle desteklenen ekran kartı yuvalarında PCI Express 5.0 standartını görüyoruz. Fakat henüz bu standartı destekleyen bir ekran kartı olmadığını belirtmeden geçmeyelim, tabii ki geriye dönük uyumluluk var. SSD tarafında ise bu anakart gerçekten çok dolu olmuş, çünkü tam 5 adet PCI Express 4.0 M.2 SSD desteği sunuyor.

Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1700
 • Çipset: Intel Z690
 • İşlemci Desteği: 12. Nesil i9 (Maksimum)
 • Bellek Desteği: DDR5 4800-6666 MHz Arası
 • Maksimum Bellek: 128 GB, Toplam 4 Slot, Çift Kanal
 • Depolama: 6 x Sata 3.0, 5 x M.2 PCIe 4.0 SSD
 • Genişleme Yuvaları: 2 x PCI Express 5.0 X16, 1 x PCI Express 3.0 x4
 • Arka Usb Portları: 1 x USB 3.2 Gen2x2, 7 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 2.0
 • Bağlantı: Bluetooth 5.2, Intel Wi-Fi 6E, 2 x I225-V 2.5 Gbit Ethernet
 • Görüntü Çıkışları: Bulunmuyor
 • Ses: Realtek ALC4080 7.1 Surround
 • Boyut: ATX

Intel Core i9-12900K İşlemci

İşlemcimiz ise Intel’in 12. nesille birlikte tanıttığı en güçlü modellerden biri olan Core i9-12900K modeli oldu. Bu model hibrit çekirdek yapısıyla birlikte çekirdek başına performans konusunda çok iyi işlere imza atıyor. Hyper-Threading destekli 8 performans çekirdeği, Hyper-Threading desteklemeyen 8 adet verimlilik çekirdeğiyle birlikte toplamda 24 izlekli bir işlemci. Frekans tarafında ise 5.2 GHz seviyelerine varan çok yüksek frekanslara kadar çıkabiliyor, haliyle oldukça yüksek bir performansa sahip.

Intel Core i9-12900K İşlemci İncelemesi

Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1700
 • Performans Çekirdekleri: 8 Çekirdek, Hyper-Threading Destekli
 • Verimlilik Çekirdekleri: 8 Çekirdek, Hyper-Threading Yok
 • Performans Çekirdekleri Boost Frekansı: 5.2 GHZ
 • Verimlilik Çekirdekleri Boost Frekansı: 3.9 GHZ
 • Önbellek: 30 MB Smart Cache
 • Gpu Modeli: Intel UHD 770 1.55 GHz Max
 • TDP: 125W / Maximum Turbo Güç 241W
 • Üretim Teknolojisi: 10 NM

MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio Ekran Kartı

Tıpkı diğer parçalarda da olduğu gibi ekran kartımız da üst seviyeye hitap eden bir model. MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio model ekran kartı gördüğünüz gibi 3 fanlı devasa tasarımıyla öne çıkıyor. Üzerinde MSI’ın üst seviye 3 adet fanı, RGB aydınlatması falan derken gerçekten çok başarılı bir model. Üstelik sessizlik odaklı bir model olduğu için fan sesinden rahatsız olanlar için gayet uygun, tabii ki performans BIOS’una geçerek daha düşük sıcaklıklar elde edebiliyorsunuz.

Ekran kartının arka tarafını kaplayan gri renklerde bir arka plaka da bulunuyor. Bu arka plakanın üzerinde MSI’ın ejderha logosu ve “GeForce RTX” yazısını görmekteyiz. Ayrıca gördüğünüz gibi üst tarafında da ARGB aydınlatmaya sahip bir şerit bulunuyor, burayı MSI Mystic Light yazılımı üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

 

MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio İncelemesi

Teknik Detaylar

 • GPU: GA104-300-A1
 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 5888
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1500 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1830 MHz
 • Bellek Frekansı: 14 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
 • RT Çekirdekleri: 46
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 174
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DirectX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 2 x 8 Pin
 • TDP: 220W

Kingston FURY 16+16 GB 5200MHz CL40 Bellekler

DDR5 bellekler yavaşça bile olsa hayatımıza girmeye başlayacak. 4800 MHz üstü frekansları rahatlıkla gördüğümüz DDR5 belleklerde üzücü kısım ise gecikme değerleri tarafında, çünkü kullandığımız Kingston Fury bellekler 5200 MHz gibi çok yüksek bir frekansa sahip olmasına rağmen CL40 gecikme değeriyle geliyor. Frekans çok yüksek olduğu için bu gecikme değeri çok sırıtmıyor fakat bu değerlerin düşmesini isteriz açıkçası.

MSI Spatium 1 TB M2 NVMe SSD 

Sistemde MSI’ın yeni piyasaya sürdüğü Spatium M480 model 1 TB M.2 SSD modeli bulunuyor. Bu M.2 SSD modeli PCI Express 4.0 standartını destekliyor ve 7000 MB seviyelerine varan hızlara ulaşabiliyor. Üstelik kutusunda dahili olarak oldukça büyük bir soğutucuyla geliyor, yani dilerseniz bu soğutucuyla da kullanabilirsiniz.

MSI MEG CoreLiquid S360 Sıvı Soğutma

Bu sistemde Intel Core i9-12900K gibi hem güçlü hem de güç tüketimi yüksek bir model kullandık. Haliyle bu işlemci termal başarım konusunda çok iyi düzeyde değil diyebiliriz. Bu işlemciyi verimli olarak kullanmak için üst seviye bir soğutucu kullanmak zorundasınız. Buradaki tercihimiz MSI MEG CoreLiquid S360 model sıvı soğutma oldu. Bu sıvı soğutma 360MM radyatörü, yüksek performanslı fanları ve Asetek imzalı pompasıyla öne çıkıyor.

Bu sıvı soğutma gerçekten üst seviye bir performansa sahip. Fakat performansı bir kenara bırakacak olursak bu sıvı soğutmanın pompa kısmında gerçekten kaliteli bir ekran bulunuyor. 2.4 inç boyutunda IPS ekrana sahip olan bu kısımda sistemin anlık durumunu gösterebiliyorsunuz, GIF oynatabiliyorsunuz, çeşitli görselleri ekrana yansıtabiliyorsunuz. 320 * 240 çözünürlüğe sahip olduğu için bu ekran boyutunda gerçekten iyi bir kalite sunabiliyor.

MSI A650GF 80+ Gold Güç Kaynağı

Güç kaynağı tarafında ise MSI’ın MPG A650GF model 80+ Gold sertifikalı yine üst seviye bir modele yer verdik. Bu model full modüler tasarımıyla birlikte kablo kirliliğinin büyük ölçüde önüne geçmeyi başarıyor. Diğer dikkat çeken kısım ise %100 japon malı kapasitörlerin kullanılıyor olması, böylelikle hem daha kararlı hem de daha dayanıklı olması hedeflenmiş. Zaten MSI bu ürüne 10 yıl garanti veriyor pek şaşırmamak gerek…

MSI Sekira 500X Kasa

Sistemin kasası ise MSI Sekira 500X modeli oluyor. Bu model MSI’ın tepe seviye kasa modellerinden biri olmasıyla öne çıkıyor. Kasanın önü kapalı fakat sol ve sağ tarafta ızgaralı yapı bulunuyor ve kasanın önünde 20 CM boyutunda yüksek performanslı fanlar bulunduğu için kasanın hava akışı genel anlamda başarılı düzeye getirilmiş. Kasanın solunda ise menteşeli yapıda ve kolay açılıp kapanabilen bir temperli cam bulunuyor.

Aynı şekilde kasanın sağ tarafında da temperli cama yer verilmiş. Aslına bakılırsa kasanın neredeyse her yanında temperli camlar bulunuyor, hemen yakınına ise mesh ızgaralı havalandırma boşlukları eklenmiş ve bu sayede hava akışı iyileştirilmiş durumda. Kasa üst seviye modellerden biri olduğu için dahili olarak 8 ARGB aygıt destekleyen bir kontrolcü de bulunuyor. Yani bu kasaya bol bol ARGB fan, LED takıp kontrol edebilirsiniz.

Sistemin Performans Testleri

Sistemin ilk oyun testini Apex Legends ile yaptık. Sizlerden bir süredir bu oyun için talepler geliyordu, eskisi kadar olmasa bile tekrar bir yükselişteymiş gibi görünüyor. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında yaptığımız testlerde sahneden sahneye değişecek şekilde 150 ile 220 FPS civarlarında oldukça yüksek değerler almayı başardık.

Diğer bir oyun testini yeni Halo Infinite oyununun multiplayer moduyla yaptık. Yine 1080P çözünürlükteydik ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. Ortalamada 120 FPS alıyoruz, oyunun grafik kalitesini düşünecek olursak gayet iyi. Bu testte ekran kartımız 62 derece civarlarındayken işlemci sıcaklığımız ise 70 derecelere kadar dayandı.

DDR5 sistemin üçüncü oyun testini yeni oyunlardan biri olan Back 4 Blood isimli oyun ile yaptık. 1080P çözünürlük, ultra ayarlar ve DLSS modu kalitede iken test ettik. Bazı sahnelerde 150 FPS alıyorken bazı sahnelerde ise 230 FPS’e varan değerler almayı başardık.

Sistemin son oyun testini Call of Duty Cold War ile yaptık. 1080P çözünürlük, en yüksek grafik ayarları ve DLSS kalite modundayken yaptığımız multiplayer testinde ortalamada 190 FPS civarlarında gayet iyi değerler elde etmeyi başardık.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

1 Yorum

1 yorum

 1. Ömer Salihoğlu

  Nis 29, 2022 at 23:04

  Fiyat kaç TL

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sistem Tavsiyeleri

Bugünkü sistem toplama rehberimiz diğerlerine göre biraz daha özel olacak. Çünkü bugünkü sistemimiz Donanım Arşivi Forum üyelerine özel olarak satılacak bir sistem. Belirli kriterleri...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Teknoloji Haberleri

Nvidia’dan son zamanlarda giriş seviyesine hitap edebilecek fiyat/performans bir ekran kartı aslında göremedik. Evet RTX 3050 modeli de aslında giriş seviyesi bir model fakat...

Teknoloji Haberleri

Giriş seviyesi ekran kartı bekleyenler aslında bir süredir mutsuzdu diyebiliriz. Çünkü Nvidia ve AMD tarafında düşük bütçeye hitap edecek modeller göremiyorduk. Fakat son aylarda...