Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Intel Core i9-12900K İncelemesi

Bugünkü incelememizde yeni Intel Core i9-12900K model işlemci bulunuyor. Bildiğiniz gibi 12. nesil işlemcilerle birlikte büyük değişiklikler söz konusu oldu. Haliyle insanlar bu yeni nesil işlemcileri merakla bekliyordu. İşlemcilerin satışa çıkmasıyla birlikte bu merak artık sona eriyor. Bugünkü incelememizle birlikte bu üst seviye işlemciyi rakipleriyle kıyaslayacağız, artıları ve eksileriyle değerlendireceğiz.

Intel Core i9-12900K şu an için bu serinin en güçlü işlemcisi olma ünvanına sahip. Haliyle beklentilerin yüksek olduğu bir model olduğunu söyleyebiliriz. 8 çekirdek hyper-threading destekli performans çekirdekleri ve 8 adet hyper-threading desteklemeyen verimlilik çekirdeklerine sahip bir model bu. Yani artık hibrit yapıdaki işlemciler masaüstü bilgisayarlarda da aktif olarak kullanılacak.

Detaylarıyla Intel Core i9-12900K

Intel Alder Lake 12. nesil işlemciler yıllar sonra büyük değişimlerin olduğu bir nesil oldu. Çünkü artık DDR5 bellek teknolojisi, PCI Express 5.0 ve hibrit mimariye geçiş yapılmış oldu. Haliyle bu yeni nesil işlemcilerin önemi gerçekten büyük. Fakat bazı insanların kafasını karıştıracak değişikliler yok değil. Örneğin performans ve tasarruf çekirdeklerinin ayrılması çoğu insanın kafasını karıştırmayı kısa sürede başardı.

Böylesine köklü değişikliklere ev sahipliği yapan bu yeni mimarinin en büyük eksisi ise 10 NM üretim süreciyle üretiliyor oluşu. Çünkü rakibi olan AMD yıllar öncesinde çok daha verimli olan 7 NM üretim süreciyle tanıştı. Haliyle AMD tarafında çok daha güncel ve verimli bir üretim süreci bulunurken Intel tarafı için bu güncel teknolojiye geçiş henüz sağlanabilmiş değil. Zaten bundan dolayı ortaya çıktığını düşündüğümüz bazı eksi yanlar yok değil.

Intel 10 NM üretim sürecini henüz aşamamasına rağmen hibrit mimariye AMD’den önce geçti, bu aslında güzel bir hamle. Fakat bu hamle için çok erken davranmış olabilirler mi? Gibi sorular insanların aklına gelmiyor değil. Çünkü her ne kadar mimari tarafında başarılı olsanız bile 10 NM üretim süreci sizi büyük anlamda kısıtlayacaktır. Zaten bunu toplam 16 izlekli performans çekirdeği sayısından anlayabilirsiniz.

Üretim sürecini bir kenara bırakacak olursak DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği gibi çok güzel yenilikler beraberinde geliyor. DDR5 belleğe geçiş aslında büyük bir dönüm noktası, çünkü DDR4 bellek teknolojisini yıllardır aktif olarak kullanıyoruz. Artık yavaş bile olsa DDR5 belleklere geçiş başlıyor ve 4800 MHz üstü bellekler standart hale bile gelebilir.

DDR5 ile birlikte XMP 3.0 desteği geliyor, bu gerçekten büyük bir yenilik. Çünkü DDR4 belleklerde yüksek frekanslarda yaşanan sorunlar XMP 3.0 ile birlikte büyük ölçüde aşılmış olacaktır. Yüksek frekanslar için daha yüksek stabilite gerçekten önemli. Çünkü işlemciler ve ekran kartları büyük hızla gelişiyorken belleklerin buna uyum sağlaması gerekmekte.

Size hibrit mimariden bahsetmiştik. Peki bu hibrit mimari tam olarak nedir? Kafası karışan okuyucularımız için en basit şekilde anlatmak isterim. Aslında bu yeni bir teknoloji değil. Cebimizdeki akıllı telefonların yongalarında yıllardır aktif bir şekilde kullanılıyordu. Bildiğiniz gibi bazı çekirdekler yüksek frekanslarda çalışırken bazıları ise daha düşük frekansta çalışıp güç tasarrufunu hedefliyor. Düşük frekanslı çekirdekler video izlemek, internette gezmek gibi basit işlerde çalışarak büyük oranda tasarruf sağlıyor. Performans çekirdekleri ise oyun oynamak, video işlemek gibi ağır görevlerde devreye girerek size akıcı bir deneyim hedefliyor.

Aslında Intel’in Alder Lake-S işlemcilerinde de tam olarak bu hedefleniyor. Örneğin Intel Core i9-12900K modelinde 8 adet hyper-threading destekli performans çekirdekleri bulunuyor. Yani toplamda 16 izlek yüksek performansa sahip. Fakat 8 adet enerji verimliliği çekirdeği ise hyper-threading desteği sunmuyor ve çok daha düşük frekansta çalışarak güç tasarrufu yapmayı hedefliyor. İşte bu yüzden ortaya 16 çekirdek ve 24 izlek gibi alışılmışın dışında bir yapıda işlemci çıkıyor.

12. nesil işlemcilerle birlikte Intel’in soketi büyük ölçüde değişti. Artık dikdörtgen yapıda LGA1700 sokete geçiş yapıldı. Haliyle önceki anakartlar yine yeni nesil işlemcilerle birlikte kullanılamaz hale geldi. Fakat LGA1700 soketinin bir süre daha kullanılacağı iddiası şu an için kullanıcıları mutlu edecektir. Çünkü AMD tarafında AM4 soket yıllardır verimli bir şekilde kullanılıyor, insanlar Intel’in soket değiştirmesinden bir hayli şikayetçi.

Intel Core i9-12900K Özellikleri

  • Soket: Intel LGA 1700
  • Performans Çekirdekleri: 8 Çekirdek, Hyper Threading Destekli
  • Verimlilik Çekirdekleri: 8 Çekirdek, Hyper-Threading Yok
  • Performans Çekirdekleri Boost Frekansı: 5.2 GHZ
  • Verimlilik Çekirdekleri Boost Frekansı: 3.9 GHZ
  • Önbellek: 30 MB Smart Cache
  • Gpu Modeli: Intel UHD 770 1.55 GHz Max
  • TDP: 125W / Maximum Turbo Güç 241W
  • Üretim Teknolojisi: 10 NM

Intel Core i9-12900K Test Sistemi

Intel Core i9-12900K çok üst seviye bir model. Bu tarz yüksek performanslı işlemcileri test etmek için bu güce uygun bileşenler kullanmak zorundasınız. Bunlardan en önemlisi ise anakart ve bellekler diyebiliriz. İşte bu yüzden test sisteminde Asus ROG Maximus Z690 Hero model anakart kullandık. Bu anakart işlemcinin tam potansiyeline ulaşması konusunda herhangi bir engel teşkil etmeyecek. Bellekler ve diğer bileşenlerle de birlikte bu hedefimizi sürdürüyoruz.

Asus ROG Maximus Z690 Hero

İncelememizdeki model Intel’in şu an için en güçlü masaüstü işlemcisi diyebiliriz. Haliyle böylesine güçlü bir modeli yüksek performanslı bileşenlerle test etmek zorundayız. Burada ilk akla gelen şey ise tabii ki anakart olmuştur. Sistemde Asus ROG Maximus Z690 Hero model anakarta yer verdik. Bu anakart Maximus ailesinin bir üyesi olduğu için üst seviyeye hitap eden yüksek performanslı bir model.

20+1 fazlı 90 amperlik güç beslemesi ve üzerindeki devasa soğutucularla birlikte bu anakart çok yüksek bir performans sunmayı hedefliyor. Bellek tarafında da 6400 MHz seviyelerini aşan bellek frekansı desteği sunabiliyor. Bütün bu yüksek performans odaklı özelliklerinin yanı sıra tasarım tarafında da yine üst seviye bir anakart olmuş. Özellikle mosfet ve çipset soğutucularının üzerindeki “Polymo Lighting” ismi verilen renkli ekranlar gerçekten çok şık bir görüntü ortaya koyuyor.

Intel 12. nesille birlikte PCI Express 5.0 desteğinin geldiğinden bahsetmiştik. Bu destek gerçekten geldi fakat bazı ilginç şartları var aslında. Şu an için PCI Express X16 yuvalarında PCI Express 5.0 standartı sunulmakta, gördüğünüz M.2 yuvaları henüz PCI Express 4.0 standartını kullanıyor. Fakat bu anakartın kutusundan çıkan M.2 SSD kartını ortadaki PCI Express yuvasına takarsanız ileride çıkacak olan PCI Express 5.0 SSD’leri de tam hızda kullanmanızın önü açılmış.

Asus ROG Maximus Z690 Hero model anakartın performansına ve teknik detaylarına değindik, peki bu anakart ekstra olarak neler sunabiliyor? Üst seviye bir model olduğu için yine üst seviye seçenekler bize sunulmuş. SupremeFX teknolojisi altında ESS 9018Q2C model DAC ile üst seviye ses kalitesi hedeflenmekte, bu anakartla birlikte üst seviye kulaklıkları bile kullanabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Asus’un bir süredir kullandığı yapay zeka destekli teknolojiler bu anakart modelinde de devam etmekte. Yapay zekayla birlikte gürültü engelleyici, otomatik hız aşırtma, soğutma ve ağ kontrolü gibi çok güzel bazı artıları bulunuyor.

Üst seviye bir anakart olduğu için haliyle yine çok çeşitli giriş-çıkış birimlerinin bulunması şart. Bu tarafta USB 3.2 Gen 2×2, Thunderbolt 4 destekli 2 adet Type-C yuvası gibi avantajları bulunuyor. Bu giriş-çıkış birimleri sayesinde yüksek hızlı cihazlarınızla bağlantı kurabiliyorsunuz. Dezavantaj tarafında ise tek bir 2.5G ethernet portu olması, daha iddialı çözümler görmüştük açıkçası.

 

Corsair Dominator Platinum RGB

Artık DDR5 belleklere geçiş yapıldığından bahsetmiştik. Test sistemimizde Corsair’ın Dominator Platinum RGB model 5200 MHz CL38 belleklerini kullandık. Gördüğünüz gibi böylesine yüksek frekanslar artık hız aşırtmasız bir şekilde sunulabiliyor. Zaten Corsair’ın Dominator Platinum serisi bellekleri en üst seviyeye hitap eden ve çok yüksek performans odaklı serilerden biri. Eksi yanı ise DDR4 neslindeki tasarımda bir değişiklik yapılmaması olmuş diyebiliriz.

Asus ROG Ryujin 360 2. Nesil

Intel Core i9-12900K modeli 125W TDP’ye sahip fakat turbo güçte 241W gibi değerlere ulaşabilen bir model. Haliyle böylesine güçlü bir işlemcide üst seviye soğutma kullanmak şart. Burada 2. nesil Asus ROG Ryujin 360 model sıvı soğutmaya yer verdik. Bu sıvı soğutmanın en güzel yanı pompa tarafındaki yüksek kaliteli ekranı. Burada sistemin durumunu görebiliyorsunuz ya da çeşitli görsellere yer verebiliyorsunuz. Radyatör fanları ise dünya devi Noctua’nın endüstriyel tip tepe seviye fanları.

XFX Speedster MERC 319 Radeon RX 6900 XT

İşlemcinin oyun testlerinde de en üst seviye bir ekran kartı modelini 1080P çözünürlükte kullanıp darboğaza zorlamak önemli. Bu yüzden XFX Speedster MERC 319 Radeon RX 6900 XT Black model ekran kartını kullandık. RX 6900 XT GPU’su şu an için AMD’nin tepe seviyedeki ekran kartı olma ünvanına sahip ve rahatlıkla RTX 3090 modeliyle yarışabiliyor. İşte bu yüzden işlemci testlerinde kullandık.

XFX özelleştirmesinde ise oldukça büyük bir kart bizleri karşılıyor. Siyah renklerin hakim olduğu bu tasarımda 3 adet fan bulunuyor ve devasa bir soğutma bloğuyla destekleniyor. Ayrıca yine oldukça şık bir arka plakayla geldiğini söylemeden geçmeyelim. Yani RX 6900 XT gibi tepe seviye bir modele yakışacak özelleştirmeler bu kartla birlikte sunuluyor.

Intel Core i9-12900K Performans Testleri

Aslına bakılırsa Intel Core i9-12900K’yı şu an için Ryzen 5000 serisiyle kıyaslamak çok mantıklı bir hamle değil. Çünkü aralarında 1 yıl civarlarında bir süre var ve DDR5 bellek teknolojisine geçiliyor. Fakat kıyaslama yapmak adına rakibin en güçlü işlemcilerine bu testlerde yer verdik. Bu durumu biraz daha nötrlemek adına aynı testleri DDR5 bellek frekansını 3800 MHz seviyesine düşürerek yaptık, görsellerin alt kısmından ulaşabilirsiniz.

Intel Core i9-12900K Benchmark

Intel Core i9-12900K’nın performans testlerine ilk olarak Cinebench R20 benchmark testleriyle başlıyoruz. Çoklu çekirdekte 10490 alan işlemcimiz AMD’nin 32 izlekli Ryzen 9 5950X modelinden biraz daha yüksek bir skor almayı başarıyor. Üstelik bunu toplamda 24 izlek ile başarması gerçekten güzel. Çekirdek sayısı çok değil fakat performans çekirdekleri gerçekten güçlü olmuş.

TimeSpy’ın CPU testinde ise fark ilginç şekilde bir hayli açılmış. Core i9-12900K modeli 18812 skor alarak zirveye otururken Ryzen 9 5950X modeli ise 14410 skor alarak rakibinin bir hayli gerisinde kalıyor. Anlaşılan bu test işlemciyi oldukça verimli bir şekilde kullanabiliyor.

İşlemcinin render performansını ölçen Blender BMW testinde ise yine oldukça yakın sonuçlar söz konusu. Intel Core i9-12900K modeli bu testi 1 dakika 28 saniyede bitirebilirken 32 izlekli AMD Ryzen 9 5950X ise 1 dakika 31 saniyede bitirebilmiş. Yani bu test için genel anlamda denk sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Intel Core i9-12900K Oyun Performansı Testleri

Intel Core i9-12900K incelememize Dirt 5 oyun testiyle devam ediyoruz. Performans farkını iyi görebilmek adına 1080P çözünürlük sonuçlarına bakıyor olacağız. En yüksek grafiklerde i9-12900K modeli 183 FPS verebilmiş, Ryzen 9 5950X ise 177 FPS alarak biraz daha gerisinde kalıyor. i9-12900K’daki belleklerin frekansını düşürdüğümüzde ise sonuçta herhangi bir değişim olmadı.

Counter Strike: Global Offensive oyununa geldiğimizde ise işlerin biraz değiştiğini görmekteyiz. Intel Core i9-12900K bu oyunda da yine lider konumunda fakat bellek frekansını 3800 MHz yaptığımız zaman FPS değeri 545’lere kadar düşüyor ve Ryzen 9 5900X’ten bile daha düşük bir sonuç verebiliyor. Açıkçası bu kadar performans düşüşü biraz garip görünüyor.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege testine geçiyoruz. Yine en yüksek grafik ayarlarında Core i9-12900K modeli 580 FPS alabilmiş. Fakat bu testte AMD Ryzen 9 5950X model işlemci 2 FPS daha fazla alarak rakibinin bir tık önüne geçiyor.

Shadow of the Tomb Raider testinde i9-12900K modeli 212 FPS ile liderliğini sürdürmüş. AMD Ryzen 9 5950X modeli bu testte 204 FPS alabiliyor. 3800 MHz bellek frekansına çektiğimizde ise FPS değeri 186’lara kadar düşmekte.

Far Cry 6 oyununda da Intel Core i9-12900K liderliği ele almış. 1080P çözünürlüğünde 148 FPS almayı başarmış. AMD Ryzen 9 5950X ise 135 FPS alarak rakibinden bir hayli geride kalıyor.

Borderlands 3 oyununun testine geldiğimizde ise Intel Core i9-12900K’nın 185 FPS alarak lider konumuna geldiğini görmekteyiz. AMD Ryzen 9 5950X ise 179 FPS alabilmiş. Bu testte garip olan ise bellek frekansını 3800 MHz yaptığımız zaman FPS değerinin 187’ye çıkması, gerçekten ilginç bir sonuç.

Intel Core i9-12900K incelememizdeki son oyun testini Red Dead Redemption 2 ile yapıyoruz. Burada da sonuçlar pek değişmiyor açıkçası. Intel Core i9-12900K modeli 168 FPS alarak liderliğini sürdürürken Ryzen 9 5950X modeli ise 158 FPS alabilmiş.

Bu oyunlardaki genel tabloya bakacak olursak ŞU AN İÇİN piyasadaki en güçlü oyun işlemcisinin Intel Core i9-12900K olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Bazı oyunlarda farklar değişse bile toplamda daha iyi FPS değerleri vermeyi başarmış.


Gelelim Intel’in son yıllarda başarısız olduğu konulara, yani güç tüketimi ve sıcaklıklar. 12. nesilde de bu durum çok değişmişe benzemiyor. Yük altındayken prizden toplamda 272W gibi bir güç çekimi yapmış. AMD Ryzen 9 5950X ise 215W güç tüketmiş. İşte burada 10 NM üretim sürecinin dezavantajları ortaya çıkmakta.

Sıcaklık tarafında önceki nesile göre biraz daha iyi bir sonuç elde etmişiz gibi görünüyor, tabii burada 2. nesil Asus ROG Ryujin 360 sıvı soğutmanın da etkisi büyük. Yük altında 74 derecelere varan fena olmayan sıcaklıklar gördük. AMD Ryzen 9 5950X ise 62 derecelerde kalarak daha verimli bir görüntü çiziyor.

Sonuç

Intel Core i9-12900K işlemci incelememizin sonuna geldik. Sizlere bu incelemede yeni nesildeki değişikliklerden bahsettik ve Intel Core i9-12900K model işlemcinin hem benchmark hem de oyun testlerini sizlere sunduk. İşlemci genel anlamda oldukça başarılı bir görüntü çizerken verimlilik tarafındaki sıkıntıların henüz devam ettiğini gördük. 10 NM üretim süreci buradaki gücü kısıtlamış gibi görünüyor…

 

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Empires of the Undergrowth sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden önce...

Oyun Haberleri

KRAFTON, Inc., hem Dereceli moda bir dizi önemli yenilik getiren hem de yayınladığı Geliştirici Mektubu’nda detayları açıklanan HMS Dengelemesi’ni içeren PUBG: BATTLEGROUNDS 30.1 Güncellemesi‘ni duyurdu. Bu değişiklikler, oyunculara daha...