Google Türkiye’den “Android Lisansı” Açıklaması!

Google’ın Türkiye’de satılan Android telefonlar ile ilgili dün ortaya çıkan kararı teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Gelen her yeni bilgi kafaları biraz daha karıştırırken, Google Türkiye cephesinden yeni bir basın açıklaması yayınlandı.

Google: Türkiye’den Çekilmiyoruz, Android Lisans Programını Durduruyoruz!

“​Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme” başlığıyla yapılan basın açıklaması, kafalardaki soru işaretlerine net cevaplar veriyor. Rekabet Kurumu ile yaşanan 3 yıllık bir süreçten söz eden Google, iş ortakları ile sürdürdüğü programda yasal normlara göre değişiklikler yapıldığını belirtiyor. Rekabet Kurumu’nun yapılan değişiklikleri kabul etmemesinin ardından da Kasım ayında yeni akıllı telefon modelleri için lisans verme sürecini durdurdukları belirtiliyor.

Google’ın yeni açıklamasına göre, Android işletim sistemine sahip mevcut akıllı telefon modelleri Türkiye’de aynı şekilde satılmaya ve güncelleme almaya devam edecek. Ancak yeni modellere lisans verilemediği için bu cihazlar Google servislerinden mahrum kalacak. Öte yandan Play Store ve diğer Google uygulamalarının yeni cihazlarda ne şekilde kullanılabileceğine dair bir bilgi ise bulunmuyor.

Çözüm için görüşmelere devam ettiklerini belirten Google Türkiye’nin basın açıklamasının tamamını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.


Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin