Google Türkiye’den Android İle İlgili Flaş Karar!

Google Türkiye, bugün Android işletim sistemi ve servislerini etkileyecek önemli bir açıklama yayınladı. Alınan flaş karara göre Türkiye’de satılan Android işletim sistemli telefonlar, Google servislerinden mahrum kalacak!

Google Türkiye: Android İş Ortaklarına Yeni Lisans Yok!

Rekabet Kurumu, 2018 yılında Google’a Android’deki haksız rekabetten doğan tekelleşme nedeniyle 93 milyon TL ceza kesmişti. ABD’li dev şirket, gerekli düzenlemeler için verilen sürede anlaşma sağlanamamasının ardından şok bir açıklama yaptı.

Açıklamada Rekabet Kurulu’nun yapılan değişiklikleri uygun bulmadığını belirten Google Türkiye, kanuni zemine uygunluk için Android iş ortaklarının yeni cihazlarına lisans vermeyeceklerini duyurdu. 12 Aralık’tan itibaren yürürlüğe giren değişiklik, üreticilerin yeni modellerinde Play Store, Google Arama, Youtube, Gmail gibi servisleri ön yüklü olarak sunamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca Android One programının ülkemizde durdurulduğu, bu programdaki cihazlara güncelleme sağlanamayacağı belirtiliyor.

Sorunun çözülmesi için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Google Türkiye, mevcut cihazların ise durumdan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini ifade ediyor. Ancak Android sürüm güncellemeleri gibi hayati konular açıklığa kavuşmuş değil. Bu noktada tıpkı Huawei’nin ABD ile yaşadığı lisans krizi gibi bir durumdan söz edebiliriz.

Yeni duyurulacak akıllı telefon modellerinde özellikle Play Store uygulama marketinin olmaması, kullanıcılar tarafında büyük bir sıkıntı doğurabilir. Bununla beraber Türkiye’de satılan her 10 telefonun 9’unun Android işletim sistemine sahip olması ve iOS dışında herhangi bir alternatifin bulunmaması ise durumu bir hayli karışık hale getiriyor.,

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.

1 YORUM

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin