Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

AMD Ryzen 5 7500F İncelemesi

AMD tarafı DDR5’e geçeli biraz zaman oldu. Fakat insanlar DDR4 platformundan DDR5’e geçmek için pek acele ediyormuş gibi görünmüyor. Çünkü DDR4 platformunda hâlâ çok güçlü işlemciler var. AMD ise bu algıyı kırıp insanları AM5 sokete çekmeye kararlı gibi. AMD Ryzen 5 7500F incelemesinde de bunu fark ediyoruz. Çünkü nispeten daha uygun fiyatıyla çekici bir işlemci ortaya çıkmış.

Aslına bakılırsa AMD Ryzen 5 7500F modeli Ryzen 5 7600 modeliyle neredeyse aynı işlemci. AMD burada tıpkı Intel gibi “F” takısı kullanarak dahili grafik birimini çıkartmış ve ortaya daha uygun fiyatlı bir model çıkartmış. Fakat Türkiye’de bu iki model arasındaki fiyat farkının biraz daha açılması gerekiyor bizce.

AMD Zen 4 Mimarisi

AMD Ryzen 5 7500F incelemeden önce tabii ki Zen 4 mimarisinden bahsetmemiz gerekiyor. AMD’nin Zen 4 mimarisinin önemi büyük. Çünkü Zen 4 mimarisiyle birlikte yeni bir sokete geçiliyor ve bununla beraber DDR5 bellek desteği de sunuluyor. Intel’e göre AMD DDR5’e geçme konusunda pek aceleci davranmadı ve daha sonra geçiş yaptı. Zen 4 mimarisiyle birlikte değişen şeyleri sizler için burada derliyoruz.

Büyük Performans Farkı

DDR5 bellek desteği ve AM5 sokete geçilmesi önemli bir hamle tabii ki. Peki bunlarla birlikte bu mimarideki diğer farklılıklar ne? Zen 3 işlemcilere göre performans kazanımı tahmin edebileceğiniz gibi bir hayli yüksek. IPC yani döngü başına komut performansında %13’lük bir artış başarılmış. Bu da işlemcinin genel performansını ciddi anlamda etkileyen bir unsur. Yani işlemciler çok daha verimli bir konumda artık.

Bunun yanı sıra en büyük fark aslında çekirdek frekanslarında yaşanmış. Zen 3 mimarili işlemcilerde en iyi ihtimalle 4.9 GHz gibi hızlar görebiliyorduk, fakat all core boost tarafında o frekanslara ulaşmak gerçekten çok zordu. Zen 4 işlemcilerde ise 5.7 GHz gibi çok yüksek boost frekanslarını görüyoruz. All core tarafında ise AMD’nin iddiasına göre 5.2 GHz seviyelerinde bile rahat ve stabil bir çalışma elde edilebiliyor. Frekans artışı bildiğiniz üzere işlemcinin genel performansı üzerinde büyük etkiye sahip. Bununla da birlikte tekli çekirdek performansında önceki nesle göre %30 civarlarında daha yüksek bir performans elde edilmiş.

AMD Ryzen 5 7500F Teknik Detaylar

 • Soket: AMD AM5 / LGA1718
 • Çekirdek: 6
 • İzlek: 12
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.7 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 5.0 GHZ
 • Toplam L3 Önbellek: 32 MB
 • Toplam L2 Önbellek: 6 MB
 • Toplam L1 Önbellek: 384 KB
 • Gpu Modeli: Bulunmuyor
 • TDP: 65W
 • Üretim Teknolojisi: TSMC 5 NM / Zen 4 Mimarisi
 • Soğutucu: AMD Wraith Stealth

Bu işlemci genel anlamda Ryzen 5 7600 ile aynı diyebiliriz. Aralarında sadece 100 MHz bir frekans farkı bulunuyor bu da kayda değer bir frekans farkı değil açıkçası. Haliyle dahili grafik birimine ihtiyacı olmayanlar için AMD Ryzen 5 7500F modeli çok daha iyi bir tercih olacaktır.

AMD Ryzen 5 7500F İşlemci Performans Testleri

AMD Ryzen 5 7500F işlemcinin tam potansiyelini gösterebilmesi adına güçlü yan bileşenler seçmek gerekiyordu. Bu yüzden iyi bir anakart ve soğutma seçmeyi ihmal etmedik. Bu testte soğutucu olarak Asus ROG Ryuo III 360 ARGB modelini kullandık. Bu bir hayli üst seviye bir sıvı soğutma olduğu için işlemci serin çalışarak tam performansını gösterebildi. Ekran kartını da Nvidia GeForce RTX 4090 olarak tercih ettik çünkü darboğaz seviyesini ölçmek önemli.

Cyberpunk 2077 oyununda 1080P çözünürlükte AMD Ryzen 5 7500F ve Ryzen 5 7600 arasında sadece 1 FPS oynuyor. Rakip görülebilecek Intel Core i5-13400F 105 FPS larak bir hayli gerilerinde kalıyor.

Forza Horizon 5 oyununda FPS değeri arttığı için aralarındaki fark iyice büyüyor. Ryzen 5 7500F ve 7600 aynı FPS’i alıyor. Fakat Intel Core i5-13400F modeli 190 FPS alarak yine bir hayli gerisinde kalıyor. Üstelik i5-13400F işlemci biraz daha pahalı.

Hogwart Legacy testinde FPS değerleri genel anlamda daha düşük olduğu için aradaki farklar biraz daha daralıyor. AMD Ryzen 5 7500F modeli i5-13400F modeline 5 FPS fark atmayı başarmış. 7600 ile aralarındaki fark ise yine çok az.

Red Dead Redemption 2 testi ise aslında bir hayli şaşırtıcı görünüyor. Çünkü aradaki performans farkı ciddi anlamda açılmış. AMD Ryzen 5 7500F modeli burada Intel Core i5-13400F modeline 16 FPS gibi kayda değer bir fark atmayı başarıyor. Ryzen 5 7600 ile ise aynı FPS değerini vermeyi başarıyor.

Spider-Man Remastered oyununda aradaki farkın yine daraldığını görmekteyiz. AMD Ryzen 5 7500F modeli 105 FPS alıyor, Ryzen 5 7600 ise 107 FPS almış aralarında yine çok minimal bir fark görünüyor.

Bu işlemciyle birlikte Wraith Stealth model stock soğutucu da geliyor bu oldukça güzel bir şey aslında. Fakat bu stock soğutucuyla oyun testleri yaptığımızda gerçekten şaşırtıcı sonuçlar görüyoruz. Çünkü bu işlemci stock soğutucuyla 97 derecelere kadar çıkıyor, ki bu gerçekten aşırı yüksek bir sıcaklık. Eğer Apex Legends’tan biraz daha zorlu bir oyun açarsanız frekans kısmaya kadar gidiyor bu durum.

God of War oyununda RTX 4070 ekran kartıyla birlikte herhangi bir darboğaz olmuyor bu olumlu. Fakat bu oyunun işlemci kullanımı biraz daha fazla olduğu için işlemci yine 97 derecelere kadar çıkıyor fakat bu sefer frekansını ufaktan düşürmeye başlıyor. Üstelik mesh bir kasa kullandık. Bu sorun umarız bir BIOS güncellemesi ile çözülür yoksa bu stock soğutucunun açıkçası hiçbir esprisi yok.

Sonuç

https://www.youtube.com/watch?v=2ZFuBGOzrbQ

AMD Ryzen 5 7500F incelemesinin sonuna geldik. AMD Ryzen 5 7500F model işlemci DDR5’e geçmek isteyip bütçesi yetmeyenlere yönelik oldukça çekici bir model olmuş diyebiliriz. Ryzen 5 7600 modeliyle neredeyse aynı performansı veriyor fakat 50 dolar kadar daha uygun fiyatlı. Intel tarafındaki rakibi Intel Core i5-13400F modeline göre ise oyun testlerinde çok net bir üstünlüğe de sahip olmasıyla aslında bu bütçelerdeki mantıklı işlemcilerden biri olmuş diyebiliriz. Tabii bu platformda DDR5 RAM kullanmak zorundasınız.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir sessizliğini koruyarak oyun dünyasındaki meraklı gözleri üzerine çekiyordu. Steam platformu ve ikonik oyunlarıyla tanıdığımız bu dev şirket, nihayet yeni bir oyun...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...