Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Zoom Ses Sorunları
Zoom Ses Sorunları

Rehber

Zoom Ses Sorunları Nasıl Çözülür?

Karantina sürecine girmemiz ile yaygınlaşan uzaktan eğitim ve toplantıların gözdesi olan Zoom uygulaması kısa sürede herkes tarafından bilinir bir hâle geldi. Ancak Zoom uygulamasında yaşayacağınız bir ses sorunu dersinize veya toplantınıza girerken oldukça can sıkıcı anlar yaşatabilir.

Bu rehberimizde sizler için bu ses sorunlarını ele alacak, “Zoom ses sorunları nasıl çözülür?“, “Zoom ses gelmiyor ne yapmalıyım?“, “Zoom sesim karşıya gitmiyor ne yapmalıyım?” sorularını yanıtlayacak ve “Zoom ses sorunlarının çözüm yöntemlerini” sunacağız.

Zoom Ses Ayarları Nasıl Yapılır?

Zoom Ses Sorunları

 1. Zoom Masaüstü istemcisine giriş yapın.
 2. Profil kısmından Ayarlar kısmına giriş yapın.
 3. Ses kısmına giriş yapın.

Bu aşamadan sonra kimlerin mikrofonu açabileceği ayarlar dahil işitilen ses seviyeleri ve kulaklık kapatma ayarlarını da buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Zoom Ses Sorunlarının Çözüm Yöntemleri

Zoom Ses Sorunları

 • Giriş ve Çıkış Cihazlarını Kontrol Etmek
 • Windows ve Sürücüleri Güncelleştirmek

Giriş ve Çıkış Cihazlarını Kontrol Etmek

Giriş ve çıkış cihazlarının yanlış olması ses alamama ve sesin karşıya gitmemesi gibi problemlerde en yaygın yapılan hatadır.

Zoom Giriş ve Çıkışlarını Kontrol Etmek
 1. Zoom’a uygulamasını açın
 2. Zoom pencersinin sağ üstünde bulunan profil fotoğrafınızın altındaki çark ikonuna tıklayarak “Ayarlar” penceresini açın.
 3. Ardından soldaki panelden “Ses” seçeneğine tıklayarak ses ayarlarını açın.
 4. Açılan Ses ayarları penceresinde “Hoparlör” ve “Mikrofon” yanında bulunan seçeneklerde doğru aygıtın seçili olduğundan emin olun.
 5. Doğru aygıt seçili olmasına rağmen çalışmıyorsa her ikisi için de “Sistem ile aynı” seçeneğine tıklayın.
Windows Giriş ve Çıkışlarını Kontrol Etmek
 1. Başlat menüsüne “Ses ayarları” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Ardından “Giriş” ve “Çıkış” ayarlarının altında doğru cihazların seçildiğinden emin olun.

Doğru cihazlar seçili ve hâlen ses gelmiyor veya cihazlar gözükmüyorsa bir sonraki seçeneği deneyin.

Windows ve Sürücüleri Güncelleştirmek

Windows’u veya cihazlarınızın sürücülerini güncelleştirmek cihazlarınızın daha stabil çalışmasını sağlar. Bu yüzden Windows’un ve cihazlarınızın son sürüm sürücüleri kullandığından emin olmalısınız.

Hoparlör, Kulaklık veya Mikrofon sürücünüzü güncelleştirmek

 1. Ekranınızın sol altındaki Windows ikonuna sağ tıklayıp “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin.
 2. Açılan Aygıt yöneticisi penceresinden “Ses girişleri ve çıkışları” sekmesinin altında bulunan cihazlarınıza sağ tıklayıp “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.
 3. Ardından açılan pencereden “Sürücüleri otomatik olarak ara” seçeneğini seçin.
 4. Bu şekilde bulunamıyorsa cihazınızın modelini internete yazarak sürücü güncelleştirmelerine bakabilirsiniz.
 5. Cihazlarınızı Aygıt Yöneticisinde göremiyorsanız bilgisayarınızla olan bağlantılarını kontrol edin ve başka bir cihaz ile test edin.
 6. Her şey normal gözüküyorsa aşağıdaki çözüme geçin.

Windows Update İle Güncelleştirmek

Zoom Ses Sorunları

Windows’un güncelleştirme servisi Windows Update aynı zamanda cihazlarınıza uygun sürücüleri de güncellemenizde yardımcı oluyor. Cihazlarınızı göremiyor iseniz Windows Update cihazlarınızın sürücülerini güncelleyebilir veya Windows’u güncellemek cihazlarınızın adapte olmasını sağlayabilir.

 1. Windows + I kombinasyonunu tuşlayın ve açılan ayarlar penceresinden “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 2. Bulunan tüm güncellemelere “İndir ve yükle” butonuna basın.
 3. Ardından “İsteğe bağlı güncelleştirmeler” seçeneğine tıklayın ve içerisinde bulunan sisteminiz, cihazlarınız ile ilgili sürücüleri kurun.

Zoom ses sorunları çevre birimlerinize, sisteminize ve cihazınızda yüklü olan uygulamalara ve sürücülere göre değişiklik göstereceği için kişisel destek almanız en doğru ve hızlı çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kişisel destek almak için Donanım Arşivi Forumunda sorununuzu net şekilde açıklayan bir konu açmanız halinde hızlıca sorunuza cevap alabilir ve sorununuzu giderebilirsiniz. Donanım Arşivi forumuna ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Donanım Arşivi Forum


Bu rehberimizde sizler için bu ses sorunlarını ele aldık, “Zoom ses sorunları nasıl çözülür?“, “Zoom ses gelmiyor ne yapmalıyım?” ve “Zoom sesim karşıya gitmiyor ne yapmalıyım?” sorularını yanıtladık ve “Zoom ses sorunlarının çözüm yöntemlerini” sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan “Ücretsiz Oyun Günleri“ni duyurdu. Bu kampanya, oyunseverlere...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunculara hoş sürprizler yapmaya devam ediyor. Bu hafta, bulmaca ve strateji sevenler için harika bir fırsat...

Sinema Haberleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...