Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Telefon Haberleri

Xiaomi ve Apple Arasındaki Makas Daralıyor

Pazar araştırma şirketi Gartner, yılın ilk çeyreğine ilişkin küresel akıllı telefon satış istatistiklerini yayınladı. Geçtiğimiz çeyrekte liderliği kaybeden Samsung yerini geri alırken, Xiaomi başta olmak üzere Çinli markalar ise yükselişini sürdürüyor.

Çinliler Geliyor: Xiaomi, Akıllı Telefon Satışlarında Apple’ı Yakaladı!

2020’nin ilk çeyreğinde sert bir düşüş yaşayan akıllı telefon pazarı, aradan geçen 1 yıllık zaman zarfında yaralarını sarmış görünüyor. Ocak-Mart ayları arasında 377.9 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapılırken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %26 oranında artış yaşandı. Lakin sektör bu ciddi toparlanmaya rağmen 2019’daki satış verilerine henüz ulaşabilmiş değil.

Markalar bazındaki listenin ilk sırasında ise Samsung yer alıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda tahtını Apple’a kaptıran Güney Koreli teknoloji devi, %20.3’lük pazar payıyla liderliği elinde bulunduruyor. İkinci sırada da %15.5 pazar payına sahip olan Apple bulunuyor. iPhone 12 serisiyle beraber küresel pazarda liderliğe yükselen Apple, 5G destekli orta seviye cihazlardaki yükselişten etkilenmişe benziyor.

Listenin üçüncü basamağındaki Xiaomi ise yerini sağlamlaştırıyor. Küresel pazar payını %12.9’a yükselten Çinli marka, Apple ile arasındaki farkı ilk kez 10 milyon cihazın altına indirdi. BBK Electronics markaları Vivo ve Oppo da sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. Bu 3 markanın yükselişinin altında ise rakiplerinin düşüşü dikkat çekiyor. Ciddi yaptırımlardan dolayı beli bükülen Huawei ilk 5’in dışına çıkarken, LG de akıllı telefon işinden çekildi. Dolayısıyla Huawei ve LG’nin pazar payı için Çinli markalar arasında yoğun bir rekabet yaşanıyor.

5G cihazlara bulunulan yüksek talep, Gartner’a göre akıllı telefon sektörünü şekillendirmeyi sürdürecek. Zira premium seviyede Apple rakipsiz şekilde ilerlerken, diğer üreticiler ise ağırlıklı olarak orta seviye için savaşmaya devam edeceğe benziyor.

Kaynak: https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2021-06-07-1q21-smartphone-market-share

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...