Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Windows 10’da Gereksiz Dosyaları Temizleme

Bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyorsanız yavaşlamalar meydana gelir. Artık bilgisayara iyi bir temizleme şarttır. Bilgisayara yüklenen oyunları, programları ve uygulamaları sildiğinizde tamamen kaldırılmazlar. Kullanıcı profil ayarları ve kayıt dosyaları gibi birçok program veya oyunun tekrar yüklenmesine karşı sistem klasöründe tutulur. Bu makalede size gereksiz dosyalar nasıl temizlenir onu göstereceğiz. Windows 10’da gereksiz dosyaları temizleme rehberiyle birlikte Windows 10’da gereksiz dosyalar nasıl temizlenir? Şeklindeki sorulara yanıt bulacağız.

Windows 10, Microsoft geleneği olan karışık arayüz tasarımı ile kullanıcıları zorladığı için çok özelliğin keşfedilmesi zor bir işletim sistemi. Eski sürümlerinde yer alan Disk Temizleyici veya Disk Birleştirici araçlarının yanı sıra, yepyeni bir hafıza temizleme seçeneği sunan Microsoft, bu özelliği alıp derin yerlerde saklamaya karar vermiş. Bizde size ne işe yaradığını göstereceğiz. Silinen uygulamalar bıraktıkları çöp dosyaları, eski Windows Güncellemelerinden geri kalan parçalar ve internet sayesinde depolamayı şişiren gereksiz dosyalar, bilgisayarı yavaşlatıyor. Bunları nasıl temizleyeceğinizi bu makalede göstereceğiz.

Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?

  1. Windows Disk Temizleme
  2. Kullanılmayan Uygulamaları Silin
  3. Bleachbit ile Geçici, Önemsiz Dosyaları Silin

Disk Temizleme

Windows’un kendi içinde Disk temizleme adında bir uygulama var. Bu uygulama sayesinde Diskinizin içindeki gereksiz dosyaları, geri dönüşüm kutusundaki dosyaları ve geçici internet dosyalarını temizler bunları yaparak diskte yer açabilirsiniz. Bunu yapmak için masaüstündeki “Bu Bilgisayar’a” girip Yerel Diskinize sağ tıklayıp Özelliklere tıklayacaksınız. Daha sonra karşınıza çıkan Disk Temizlemeye tıklayacaksınız. Bundan sonra diskiniz temizlenmek için analiz edilecek. Daha sonra diskinizde ne kadar yer açabileceğinizi göreceksiniz.

Fakat bu yöntem gereksiz görülen sistem dosyalarını temizlemez onu da temizlemek isterseniz aynı ekrandaki “Sistem dosyalarını temizleye” tıklayacaksınız. Yeni bir pencere çıkacaktır diğer seçeneklere tıklayarak Sistem geri yükleme ve Gölge Kopyalarını silerek daha çok yer açabilirsiniz.

Disk Temizleme Sistem Dosyalarını Siler Mi?

Windows Disk Temizleme aracı sistem dosyalarını siler mi? Bu soru gerçekten merak ediliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu sorunun cevabı hayır, zaten direkt olarak Windows tarafından geliştirildiği için önemli sistem dosyalarını tanıyarak o dosyaları listeye dahil etmemekte. Zaten orada temizlenmesi gerekmeyen şeyleri tiklemeyerek listeden dışarı çıkartabiliyorsunuz. Tabii siz bazı önemsiz görülen sistem dosyalarını dahil de ettirebilirsiniz.

Kullanılmayan Uygulamaları Silin

Eminim birçok kişinin bilgisayarında merak ettiğiniz veya bir gün lazım olur diye indirdiğiniz uygulamalar vardır ve bu uygulamalar fazla yer kaplayabiliyor. Bunları kaldırmak için arama çubuğuna “Depolama ayarları” yazarak Uygulama Ve Özelliklere girin Sıralama kısmından Boyuta tıklayan ve neyin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz Windows’un kendi program kaldırma uygulamasının dışında Uninstaller ve benzeri uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Depolama Ayarlarını açtıktan sonra yukarıdaki görselde kırmızı ok işaretiyle gördüğümüz yerden diskinizde yer kaplayan çeşitli dosyalar hakkında bilgiler alabilirsiniz. Üzerine tıkladığınız zaman ise silme kısmına geçiş yapabiliyorsunuz.

Bleachbit Yazılımıyla Geçici Dosyaları Silin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi geçici dosyaları silmeyi gösterdik fakat hepsini silmiyor. Bunu daha detaylı yapan uygulamalar var bunlardan biri ise Bleachbit diyebiliriz. Diğer yazılımlara göre bu yazılımın en büyük avantajı açık kaynak kodlu bir yazılım olması ve ücretsiz olarak dağıtılması. Programı BURADAKİ linkten indirebilirsiniz, size önerimiz portable olarak indirip ihtiyaç halinde kullanmanız. Fakat temizlenecek dosyaları seçerken açıklamalara kesinlikle dikkat etmenizi öneririz; tarayıcı ayarlarınızın, verilerinizin silinmesini istemezsiniz.


 

Windows 10’da gereksiz dosyaları temizleme rehberimizle birlikte gereksiz dosyalar nasıl temizlenir? Windows 10’da disk temizleme nasıl yapılır? Gibi sıkça karşılaşılan sorulara yanıtlar bulduk. Aklınıza takılan yerleri yorum yazarak sorabileceğinizi unutmayın.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games’in ücretsiz oyun akımı son zamanlarda gerçekten çok büyük bir gündem yaratıyor. Fakat ücretsiz oyun verme işini yine yıllardır yapan Humble Bundle ise...

Rehber

Windows 11 sızıntısı kısa sürede büyük gündem oldu tahmin edebileceğiniz gibi. Haliyle insanlar yeni Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji odaklı üretim faaliyetlerini etkisi altına alan küresel çip krizi, dev şirketleri yeni çözümler bulmaya itiyor. Son olarak grafik birimi üreticisi NVIDIA, ticari ömrünü...

Sistem Tavsiyeleri

Günümüzde sistem toplama dendiği zaman akıllara maalesef çok yüksek bütçeler gelebiliyor. Ekran kartı stoklarının azalması, kur fiyatlarının artması falan derken düzgün bir sistem toplamak...