Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 kullananların en korktuğu hatalardan biri olan siyah ekran sorunu hiç umulmayan bir anda karşınıza çıkabilmektedir. Bu hata oldukça ciddi bir sorun olarak algılansa da çözümleri bulunmaktadır. Bu rehberimizde Windows 10 Siyah ekran sorunu nasıl çözülür? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık.

Windows 10 Siyah Ekranda Kalma Hatası Nedir?

Bilgisayar açılırken siyah ekran hatası veriyor ise veya bilgisayar açıldıktan sonra ekran bir anda siyaha dönüyor ise işletim sisteminiz ile ilgili büyük bir problem vardır. Siyah ekran hatası, özellikle Windows 10’da başınıza gelebilecek bir sorun değildir. Tüm versiyon ve sürümleri kullanan Windows kullanıcıları bu sorun ile karşı karşıya kalabilir. Ancak istatistiksel olarak en çok Windows 10 kullanıcıları siyah ekran hatası ile karşılaşmaktadır, hatta genellikle masaüstü bilgisayar kullanmayı tercih eden kullanıcılar da denilebilir.

Windows 10 siyah ekran sorununun çözümü için bir çok basit yöntem vardır. Bu işlemler sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, size uygun görünen sorunu tespit ederek bu çözüm adımlarını gerçekleştirmektir.

Windows 10 Siyah Ekran Hatası Neden Olur?

Windows 10 siyah ekran sorunu

Windows 10 siyah ekran hatasının basit çözümleri olsa bile yapılacak işlemler bazı durumlarda bilgisayardaki verileriniz kaybolmasına sebep olabilir ve yeni bir sabit disk sürücüsüne (HDD) veya katı hal sürücüsüne (SDD) ihtiyaç duyulabilmektedir.

Siyah ekran sorununun temel sebebi bozuk sistem dosyalarıdır. Diğer nedenleri ise Windows Gezgini ile ilgili sorunlar, sabit disk sürücüsü ile ilgili sorunlar veya katı hal sürücüsü ile ilgili sorunlar, kullanılan sürücülerdeki hatalar ve bozulmalardır. Bilgisayar doğru bir şekilde kapatılmadığında da Windows 10 siyah ekran hatası ile karşılaşılabilmektedir. Bilgisayarın direkt fişinin çekilmesi, bataryasının sökülmesi gibi aniden güç kesilmesi ile beklenmedik bir şekilde kapatılmaya zorlanması bu hataya sebep olmaktadır.

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 siyah ekran sorununun çözülebilmesi için bir çok çözüm yolu bulunmaktadır. Bu çözüm yollarını uygularken önemli verileriniz varsa bunları yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Donanımlar ile ilgili Hatalar:

Bilgisayar kullanılırken daha rahat ve daha konforlu bir kullanım için cihaza birden fazla donanım eklenebilmektedir. Bu donanımlar her ne kadar kullanım kolaylığı sağlıyor olsa da doğru bir şekilde yüklenmediğinde veya doğru bir şekilde bağlantı sağlanılmadığında bilgisayar açıkken bir anda siyah ekran hatası alınmasına sebep olabilmektedir.

Windows 10 siyah ekran sorununun bu sebeple alabileceğinizi düşünüyorsanız öncelikli olarak bilgisayarınıza bağlı tüm donanımların bilgisayarınız ile bağlantısını kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer hiçbir hata vermeden açılıyor ve hatasız bir şekilde kullanıma devam edilebiliyorsa hatanın sebebi yüksek ihtimalle kullandığınız donanımdan kaynaklanmaktadır.

Hangi donanımın siyah ekran hatasına sebep olduğunu bulabilmek için donanımları tekrar birer birer takarak siyah ekran hatası gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Hataya sebep olan donanımı bulduktan sonra bilgisayarınıza doğru bir şekilde bağlandığından emin olmak için bu donanımın resmi sitesinden sürücüsünü indirebilir veya bilgisayarınızda doğru yere takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak bilgisayarınızda takılı olan USB aygıtları, kulaklıkları ve internet bağlantısını da keserek deneme yapmayı unutmayın.

Güncellemeler ile ilgili Hatalar:

Windows 10 siyah ekran sorunu

Bilgisayarınızdaki her donanım kendine ait sürücüler bulundurmaktadır. Bu sürücüler ve işletim sistemi güncelleştirmeleri doğru bir şekilde yapılmadığında bilgisayarınız açılırken siyah ekran hatasında kalabilir veya çalışırken aniden siyah ekran hatası karşınıza çıkabilir.

Güncelleştirmelerin tam olduğuna emin olmak için öncelikle:

 1. Adım : Klavyenizde Windows tuşuna basarak veya sol altta bulunan Başlat’a tıklayarak Windows Update Ayarları’nı aratılarak açılır.
 2. Adım : Windows Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklanır.
 3. Adım : Güncelleştirmelerin tamamlandığına emin olunduktan sonra bilgisayar yeniden başlatılır. Siyah ekran hatasının çözüldüğü görülecektir.

Windows Gezgini’nin Düzgün Çalışmaması Nedeni ile Oluşan Hatalar:

Windows Gezgini biline diğer adı ile explorer.exe ile ilgili bir problem varsa ise bilgisayar açılıyor ama ekran siyah kalıyor demektir. Windows Gezgini’nin doğru çalışmıyor olması bilgisayarınızın masaüstünün açılmasını engelleyecektir.

 1. Adım : Açılan siyah ekran hatasında CTRL + ALT + DEL tuş kombinasyonuna aynı anda basınız.
 2. Adım : Açılan ekran Görev Yöneticisi seçilir.
 3. Adım : Açılan Görev Yöneticisi penceresinde sol üstte bulunan Dosya sekmesinde Yeni Görev Çalıştır butonuna tıklanır.
 4. Adım : Açılan Çalıştır penceresinde kısmına explorer.exe yazılarak Tamam butonuna tıklanır.
 5. Adım : Bu işlemin ardından masaüstü yüklenerek açılacaktır. Siyah ekran hatası giderilmiş olacaktır.

Sürücü Kaynaklı Hatalar:

Sürücü kaynaklı hatalardan dolayı bilgisayarınız siyah ekran sorunu oluyoesa sürücüyü değiştirmekten başka bir seçenek bulunmamaktadır. Windows 10 siyah ekran hatası sürücü kaynaklı ise bilgisayar açılırken siyah ekranda takılı kalacaktır.

 1. Adım : Windows Masaüstü’nden “Bu Bilgisayar” simgesine tıklayıp açın.
 2. Adım : İşletim sisteminin yüklü olduğu sürücüye (Farklı bir seçim yapmadıysanız bu sürücü çoğunlukla Yerel Disk C olarak adlandırılır.) sağ tıklanarak Özellikler butonuna tıklanır.
 3. Adım : Üst sekmelerdeki Araçlar sekmesi seçilir.
 4. Adım : Hata denetimi kısmındaki Denetle butonuna tıklanır.
 5. Adım : Hata Denetimi penceresinde Sürücüyü Tara butonuna tıklanır.
 6. Adım : Hata denetiminin tamamlanması beklenir.

Bu adımların ardından sorunun sürücü ile ilgili olup olmadığı anlaşılacaktır. Windows 10 siyah ekran hatası sürücüden kaynaklı ise bu adımda Windows bu tarama ile durum ile ilgili bilgilendirme verecektir. Hatanın sürücüden kaynaklanmadığı durumda “Windows bu sürücüyü başarılı bir şekilde taradı. Hiçbir hata bulunmadı.” ifadesi görülecektir. Bu ifade görülürse diğer çözüm yolları uygulanmaya devam edilmelidir.

Bozuk Sistem Dosyaları ile İlgili Hatalar:

Sistemde bulunan bozuk veya eksik dosyalar Windows 10 siyah ekran hatasının en bilinen sebeplerinden biridir. Her ne kadar bu seçenek kulağa korkutucu ve ciddi bir sorun olarak gelse de Windows 10 kısa ve basit bir komut ile bu hatayı kendisi giderebilmektedir.

 1. Adım : Windows tuşuna basın ve “CMD” şeklinde bir arama yapın. Daha sonra bulunan “Komut İstemi” dosyasına sağ tık yapıp yönetici olarak çalıştırın.
 2. Adım : Açılan Çalıştır penceresinde kısmına cmd yazılarak Tamam butonuna tıklanır.
 3. Adım : Komut İstemi ekranında sfc /scannow komutunu çalıştırılır. Bu komut sistem dosyalarında eksik veya bozuk dosyalar olup olmadığını kontrol edecek ve sorunlu dosya var ise bu dosyaları düzeltecektir. Bu işlemler sırasında bilgisayarınızda başka hiçbir işlem yapılmaması ve bilgisayarın kapatılmaması gerekmektedir.

Bu rehberimizde sizlere Windows 10 siyah ekran sorunu nasıl çözülür? Konusunu derledik ve bu hata ile karşılaşılmaması için neler yapılması gerektiğine değindik.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun Haberleri

Bugün Riot Games ve VALORANT 12 Haziran 2024’te çıkacak olan en yeni haritası Abyss’i duyurdu. Abyss VALORANT’ın sınırları olmayan ilk haritası ve oyuncuları yetenek...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6, Xbox Games Showcase etkinliğinde geniş bir tanıtım yaptı ve ardından düzenlenen detaylı bir etkinlikte oyun...