Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Bilim Haberleri

Uzayda Robot Cerrahlar Dönemi Başlıyor!

Uzayda yaşanan tıbbi problemler ciddi sorunlar teşkil edebiliyor. Yer yüzünde bulunan insanlar için hastaneye gidip tedavi olabilme imkânı varken, uzaydaki araştırmacılar için ne yazık ki böyle bir alternatif yok. Bu sebeple gerektiğinde uzaydaki insanlara cerrahi müdahalede bulunabilecek bir robot geliştirildi. 

Canlı için minyatürleştirilmiş robotik asistan (Miniaturized in vivo Robotic Assistant) ya da kısaca Mira adı verilen robot, uzayda yaşanabilecek cerrahi problemleri çözebilmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) test amacıyla gönderilecek.

Mira ISS’de bulunan ve önceden hazırlanmış bir düzenek üzerinde otonom olarak çalışıp bazı veriler toplayacak. Bu veriler ışığında hatalar varsa giderilecek.

Robotu geliştiren ekipten Rachael Wagner, “Testler sırasında toplayacağımız tüm veriler nedeniyle bu simülasyonlar çok önemli.”

Cerrahi Robotun Mars Görevlerinde de Kullanılması Hedefleniyor

Bilim insanları 2030 yılında yapılması hedeflenen Mars görevlerinde, kızıl gezegene yollanacak astronotların karşılaşabileceği cerrahi acil durumlara karşı Mira adlı robotu geliştirmeye devam edecekler.

Mira’yı geliştiren ekipten Profesör Shane Farritor, “İnsanlar uzayın daha da derinliklerine gittikçe, bir gün ameliyat yapmaları gerekebilir. Biz de bu hedef için durmaksızın çalışıyoruz.”

Otonom teknolojiler gelecekte bizlere çok daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam imkânı tanıyacak gibi duruyor. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Bu haber ilginizi çekebilir: Bir Kanser Türü Beyni Ele Geçirip Kendisinin Tedavi Edilememesini Sağlıyor

Kaynak: https://news.sky.com/story/remote-surgery-robot-to-be-tested-aboard-international-space-station-12664171

 

Yazar

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...