Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Unreal Engine 5.1 Sürümü Yayınlandı

Günümüzde birçok oyunun geliştirildiği popüler oyun motoru Unreal Engine 5 yeni bir sürüm güncellemesi aldı. Yeni Unreal Engine 5.1 sürümü Nanite “mikro çokgen geometrisi” sistemindeki iyileştirmeler dahil, geliştiriciler için pek çok kullanışlı araç içeriyor.

Yeni sürümle birlikte Nanite, geliştiricilerin film kalitesindeki varlıkları gerçek zamanlı olarak oyunlara aktarmalarına izin veriyor, ancak şimdiye kadar yalnızca statik nesneler için kullanılabiliyordu. Artık rüzgarda sallanan ve hareket eden ağaçlar gibi daha dinamik şeyler için kullanılabiliyor. Ayrıca bu sürümle Unreal Engine 5 artık Nanite ve aydınlatma sistemi Lumen ile 60 fps oyunları destekliyor. Aşağıda bu güncellemenin diğer önemli ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Unreal 5.1 İle Gelen Yenilikler Ve Geliştirmeler

Lumen, Nanite ve Sanal Gölge Haritaları Güncellemeleri

“Yeni nesil konsollarda ve yetenekli PC’lerde 60 fps’de çalışan oyunları ve deneyimleri desteklemek için Lumen dinamik küresel aydınlatma ve yansıma sistemi, Nanite sanallaştırılmış mikro çokgen geometri sistemi ve Sanal Gölge Haritaları (VSM) için temelleri attık. gecikme olmadan çalışacak hızlı tempolu rekabetçi oyunlar ve ayrıntılı simülasyonlar.

Bu arada Nanite, opaklık maskelerinin yanı sıra Dünya Konumu Ofseti aracılığıyla malzeme odaklı animasyonlara ve deformasyonlara izin vermek için Programlanabilir Bir Rasterleştirici ile güncellendi. Bu heyecan verici gelişme, sanatçıların Nanite’ı belirli nesnelerin davranışını programlamak için kullanmalarının yolunu açıyor, örneğin yaprakları rüzgarda uçuşan Nanite tabanlı yapraklar.”

Gelişmiş Dünya Oluşturma Araçları

“World Partition artık Büyük Dünya Koordinatlarını destekleyerek hassasiyet kaybı olmadan çok büyük açık dünyalar oluşturmanıza olanak tanır. Bu arada, dosyaları yönetme, filtreleme, arama ve görüntüleme konusundaki gelişmiş kullanıcı deneyimi sayesinde World Partition ile hızlandırılmış kaynak kontrolü iş akışlarının keyfini çıkarabilirsiniz. ve değişiklik listeleri.Ayrıca, değişiklik listelerinizden Dünya’daki içeriği bulmanızı kolaylaştırdık ve bunun tersini de yaptık. Ayrıca daha iyi performans ve daha küçük bir bellek alanı ile su işleme ve akış için yeni HLOD (Hiyerarşik Ayrıntı Düzeyi) desteği, büyük su kütleleri oluşturabileceğiniz anlamına gelir.”

Yapay Zeka Araç Seti

Bu sürümde, UE 5.0’da tanıtılan bir dizi yapay zeka (AI) aracı Deneysel durumundan çıkıyor: Akıllı Nesneler ve Durum Ağacı Üretime Hazır, MassEntity Beta’ya. MassEntity, büyük ölçekli dünyaları verimli bir şekilde doldurmanıza ve on binlerce inandırıcı yapay zeka temsilcisiyle kalabalıklar oluşturmanıza olanak tanıyan, veri odaklı hesaplamalar için oyun odaklı bir çerçevedir. Bu sürüm, UX iyileştirmeleri, CPU performansı kazanımları ve bellek kullanımı optimizasyonları sunar. Ek olarak, MassEntity işlemcileri artık otomatik olarak çok iş parçacıklıdır.

Akıllı Nesneler, Yapay Zeka Temsilcilerinin ve Oyuncuların etkileşime girebileceği bir düzeye yerleştirilmiş nesnelerdir. Bu nesneler, bu etkileşimler için gereken tüm bilgileri içerir. Akıllı Nesneler, Akıllı Nesne Tanımlarını kurmayı daha kolay hale getiren genel kararlılık ve iş akışı iyileştirmeleri aldı.

Durum Ağacı, davranış ağaçlarından Seçicileri durum makinelerinden Durumlar ve Geçişlerle birleştirerek, esnek ve düzenli kalan yüksek performanslı bir mantık oluşturmanıza olanak tanıyan genel amaçlı bir hiyerarşik durum makinesidir. Bu sürüm, geliştirilmiş Actor ve Blueprint merkezli iş akışlarını, artırılmış esnekliği ve modülerliği ve bellek optimizasyonlarını içerir.

Animasyon ve Modelleme Geliştirmeleri

“Artık Beta sürümünde olan Makine Öğrenimi (ML) Deformer, gerçek zamanlı olarak çalışan bir makine öğrenimi modelini eğitmek için özel bir Maya eklentisi kullanarak karmaşık tescilli donanımların (veya herhangi bir isteğe bağlı deformasyonun) aslına uygun tahminlerini oluşturmanıza olanak tanır. Unreal Engine’de Diğer karakter deformasyon geliştirmeleri arasında, daha kolay grafik oluşturma ve düzenleme için Deformer Grafik Düzenleyicide yapılan geliştirmeler yer alır.

Control Rig, bir grafik aracılığıyla donanım hiyerarşileri oluşturmanıza olanak tanıyan yeni bir İnşaat Etkinliği ve “FK’den IK’ye Geç” gibi donanım olaylarını oluşturmak ve tetiklemek için Özel Kullanıcı Etkinlikleri dahil olmak üzere çekirdek çerçevede yapılan birçok güncellemeyle tamamen prosedürel donanıma doğru genişlemeye devam ediyor. ” Bu güncellemelerle, farklı iskelet oranlarına ve özelliklerine sahip olabilecek karakterler için teçhizat oluşturmayı otomatik hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, Unreal Engine’in çok kanallı doğrusal olmayan animasyon düzenleyicisi olan Sequencer’ı, kısıtlamalar için destek ekleyerek ve Blueprint ve Python betik oluşturma aracılığıyla ek işlevsellik göstererek genişlettik. Ek olarak, artırılmış kararlılık ve genişletilebilirlik ve animasyon yazma ve düzenleme iş akışlarını iyileştirmek için UI/UX’i yeniden düzenledik. Son olarak, geometri araçlarındaki geliştirmeler, Geometry Scripting için yeni işlevleri, daha karmaşık varlıkları işlemek için UV Düzenleyici iyileştirmelerini ve ek ağ düzenleme ve oluşturma araçlarını içerir.”

Son olarak Epic Games Store’dan erişebileceğiniz Unreal Engine 5.1 sürümünün tam yama notlarını buradan okuyabilirsiniz.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sinema Haberleri

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından birisi olan Netflix, mevcut yapımlarını devam ettirmeye ve yeni yapımlar ile izleyicinin karşısına çıkmaya devam ediyor. Zor günlerden...

Oyun İndirimleri

Birçok oyuna ev sahipliğe yapan ve yediden yetmişe bütün oyuncu kitlesinin aşina olduğu oyun platformu Steam için “Steam İlkbahar İndirimleri” başladı. Birçok AAA ve...

Oyun Haberleri

Sayısız ipucu ve sızıntının ardından, CS:GO Source 2 güncellemesi hakkındaki spekülasyonlar üzerine açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Peki CS:GO 2 gerçek mi? İşte CS:GO 2 beta ile...