Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

UEFI Nedir?
UEFI Nedir?

Rehber

UEFI Nedir?

İlk önce 1998 senesinde karşımıza çıkan bu yazılımın adını format gibi işlemlerden kabaca hatırlıyor olabilirsiniz. Peki ne işe yaradığını biliyor muyuz? Eğer bilmiyorsanız bu rehber içeriğimiz ile “UEFI Nedir?” sorusuna cevap vereceğiz.

UEFI Nedir?

UEFI Nedir?

Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (UEFI), bir işletim sistemi ile platform sabit yazılımı arasındaki bir yazılım arabirimini tanımlayan, genel kullanıma açık bir belirtimdir. UEFI, orijinal olarak tüm IBM PC uyumlu kişisel bilgisayarlarda bulunan eski Temel Giriş/Çıkış Sistemi (BIOS) sabit yazılımı arabiriminin yerini alır ve çoğu UEFI sabit yazılım uygulaması, eski BIOS hizmetleri için destek sağlar. UEFI, işletim sistemi kurulu olmasa bile bilgisayarların uzaktan tanılanmasını ve onarımını destekleyebilir.

Intel, orijinal Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (EFI) özelliklerini geliştirdi. EFI’nin bazı uygulamaları ve veri biçimleri, Microsoft Windows’unkileri yansıtır. 2005’te UEFI, EFI 1.10’u (EFI’nin son sürümü) kullanımdan kaldırdı. Birleşik EFI Forumu, baştan sona UEFI özelliklerini yöneten endüstri kuruluşudur. 1998 senesinde Intel IBI (Intel® Boot Initiative) adıyla geliştirmeye başladı. 2000 yılında ise EFI adını aldı.

Peki UEFI Neden Piyasaya Sürüldü?

UEFI Nedir?

EFI için orijinal motivasyon, 1990’ların ortalarında ilk Intel-HP Itanium sistemlerinin erken gelişimi sırasında geldi. BIOS sınırlamaları (16-bit gerçek mod, 1MB adreslenebilir bellek alanı, Assembly dili programlama ve PC-AT donanımı gibi), Itanium’un hedeflediği daha büyük sunucu platformları için çok kısıtlayıcı hale gelmişti. Bu endişeleri giderme çabası 1998’de başladı ve başlangıçta Intel Boot Initiative olarak adlandırıldı. Daha sonra Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (EFI) olarak yeniden adlandırıldı.

Bununla birlikte bu rehber içeriğimizde de “UEFI Nedir?” gibi birçok soruyu yanıtlayarak akıllardaki sorulara cevap verdik, daha fazlası için takip edip yorum yapmayı unutmayın.

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...