Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

UEFI Nedir?
UEFI Nedir?

Rehber

UEFI Nedir?

İlk önce 1998 senesinde karşımıza çıkan bu yazılımın adını format gibi işlemlerden kabaca hatırlıyor olabilirsiniz. Peki ne işe yaradığını biliyor muyuz? Eğer bilmiyorsanız bu rehber içeriğimiz ile “UEFI Nedir?” sorusuna cevap vereceğiz.

UEFI Nedir?

UEFI Nedir?

Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (UEFI), bir işletim sistemi ile platform sabit yazılımı arasındaki bir yazılım arabirimini tanımlayan, genel kullanıma açık bir belirtimdir. UEFI, orijinal olarak tüm IBM PC uyumlu kişisel bilgisayarlarda bulunan eski Temel Giriş/Çıkış Sistemi (BIOS) sabit yazılımı arabiriminin yerini alır ve çoğu UEFI sabit yazılım uygulaması, eski BIOS hizmetleri için destek sağlar. UEFI, işletim sistemi kurulu olmasa bile bilgisayarların uzaktan tanılanmasını ve onarımını destekleyebilir.

Intel, orijinal Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (EFI) özelliklerini geliştirdi. EFI’nin bazı uygulamaları ve veri biçimleri, Microsoft Windows’unkileri yansıtır. 2005’te UEFI, EFI 1.10’u (EFI’nin son sürümü) kullanımdan kaldırdı. Birleşik EFI Forumu, baştan sona UEFI özelliklerini yöneten endüstri kuruluşudur. 1998 senesinde Intel IBI (Intel® Boot Initiative) adıyla geliştirmeye başladı. 2000 yılında ise EFI adını aldı.

Peki UEFI Neden Piyasaya Sürüldü?

UEFI Nedir?

EFI için orijinal motivasyon, 1990’ların ortalarında ilk Intel-HP Itanium sistemlerinin erken gelişimi sırasında geldi. BIOS sınırlamaları (16-bit gerçek mod, 1MB adreslenebilir bellek alanı, Assembly dili programlama ve PC-AT donanımı gibi), Itanium’un hedeflediği daha büyük sunucu platformları için çok kısıtlayıcı hale gelmişti. Bu endişeleri giderme çabası 1998’de başladı ve başlangıçta Intel Boot Initiative olarak adlandırıldı. Daha sonra Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (EFI) olarak yeniden adlandırıldı.

Bununla birlikte bu rehber içeriğimizde de “UEFI Nedir?” gibi birçok soruyu yanıtlayarak akıllardaki sorulara cevap verdik, daha fazlası için takip edip yorum yapmayı unutmayın.

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...