Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

SteelSeries Rival 3 RGB İncelemesi

SteelSeries markası oyuncu ekipmanı dendiği zaman akla ilk gelen markalardan biri diyebiliriz. Çünkü yıllardır bu tarafta iddialı ürünlere imza addılar ve bu ürün grubuna odaklandılar. Bugün incelemesini yapacağımız SteelSeries Rival 3 RGB model oyuncu faresi ise bu markanın fiyat/performans odaklı modellerden biri.

Bu model TrueMove Core model sensörü, daha çok ufak eller için tasarlanmış hafif yapısıyla birlikte öne çıkmakta. Yani büyük ele sahip kullanıcıların ilk tercihi olmamalı, diğer bir artı noktası ise sol ele sahip kullanıcıların da bu fareyle çok zorluk çekmemesi diyebiliriz.

SteelSeries Rival 3 RGB Oyuncu Faresi

SteelSeries Rival 3 RGB oyuncu faresi görebileceğiniz gibi küçük-orta boyutlarda diyebileceğimiz bir fare olmuş. Yani büyük ele sahip kullanıcıların ilk tercihi olmaması daha iyi olacaktır. Diğer önemli detay ise hem sağ hem de sol el ile kullanılabilecek bir yapıda olması. Firma bunu sağ el odaklı üretmiş fakat simetrik yapısı sayesinde aslında sol el kullanan kullanıcıların da genel olarak çok rahatsız olacağını sanmıyoruz.

SteelSeries Rival 3 RGB farenin üst yüzeyi hafıf matımsı, ele iyi tutuyor ve kaymıyor diyebiliriz. Renk tarafında da zaten mat bir yapıda olduğu için parlak fareler kadar leke göstermiyor. Click taraflarına gelecek olursak gövdeden ayrı bir yapıdalar, bu çoğu kullanıcının aradığı bir şey aslında ama çok bir modelde bulunamıyor. Farenin anahtarları ise 60 milyona kadar tık ömrü sunabilen oldukça dayanıklı ve üst seviye anahtarlar.

Cihazın alt tarafında gördüğünüz gibi RGB bir şerit bulunuyor, bu şeridi SteelSeries GG yazılımı sayesinde istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde orta alt tarafta kalan SteelSeries logosunda da RGB aydınlatma bulunuyor ve bu da ayarlanabilir bir yapıda. RGB aydınlatmanın genel kalitesi ise gayet iyi durumda diyebiliriz, istemeyenler tabii ki komple kapatabiliyor. Hatta desteklenen oyunlarda duruma özel renkler bile ayarlanabiliyor.

Rival 3 RGB’nin sol tarafında 2 adet ufak ileri-geri tuşları bulunuyor. Bu tuşlar varsayılan olarak tarayıcılarda vs. ileri-geri görevi görmekte. Fakat GG yazılımı üzerinden bu tuşlara farklı görevler ve makrolar atayabiliyorsunuz. Bu tarafta ise çoğu farede görülen tırtıklı yüzeyi göremiyoruz, burası da düz bir yapıda olduğu için o tırtıklı yüzey kadar iyi bir tutuculuğa sahip değil.

Farenin alt tarafına baktığımızda oldukça geniş fare ayakları görüyoruz. Teflon malzemeden imal edilen bu ayaklar mousepad üzerinde oldukça iyi bir hareket imkanı sunmakta. Dayanıklılık tarafında da uzun bir ömre sahipler. Farenin kablosuna geldiğimiz zaman ise 1.8 metrelik kauçuk bir kablo görüyoruz, kablo genel olarak hafif fakat yüzeyi biraz tutucu olduğu için özel kablolar kadar iyi bir kayganlık sunmayabilir.

SteelSeries Rival 3 RGB Teknik Detaylar

 • DPI: Maksimum 8500 DPI, Kademesi Ayarlanabilir
 • Sensör: TrueMove Core
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Tarama Frekansı: 1000 Hz (1 Ms) Ayarlanabilir
 • Hızlanma: 35G
 • Maksimum Hız: 300 IPS
 • Tıklama Ömrü: Sağ-Sol 60 Milyon
 • RGB Desteği: 3 RGB Alanı
 • Kablo: 1.8 Metre Kauçuk
 • Yazılım: BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ
 • Ağırlık: 77 Gram (Kablo Hariç)
 • Boyutlar: Uzunluk 120 MM, Genişlik 67 MM, Yükseklik 37.9 MM

Sensör

SteelSeries Rival 3 RGB modelinde TrueMove Core model bir optik sensöre yer veriliyor. Bu sensör fiyat/performans oranı olarak gayet iyi bir konumda. 300 IPS maksimum hız ve 35G hızlanmayla birlikte ani hareketlerde, dönüşlerde bile iyi bir performans sunabiliyor. Evet tepe seviye bir sensör değil fakat profesyonel bir e-spor oyuncusu değilseniz bu sensör çoğu kullanıcıya bir sorun çıkartmayacaktır.

SteelSeries Rival 3 RGB modelinin oyun performansı küçük-orta boy ele sahip kullanıcılar için gayet yeterli olacaktır. Daha büyük ele sahip kullanıcıların bu fareyi kontrol etmesi iyice zorlaşabilir o yüzden eli büyük kullanıcıların ilk tercihi olmamalı. Performans tarafına gelecek olursak iyi bir mousepad ile bu fare oldukça keskin algılamalar yapıyor, ani dönüşlerde de herhangi bir takılma, algılamama yaşanmıyor. Tabii ki üst seviye bir sensör değil fakat fiyat/performans odaklı düşününce iyi bir konumda diyebiliriz.

SteelSeries Rival 3 RGB Genel Değerlendirme

Tasarım
Ergonomi
Sensör
Switch / Anahtarlar
Yazılım

Özet

SteelSeries Rival 3 RGB modeli küçük-orta ele sahip kullanıcılar için iyi bir alternatif olmuş diyebiliriz. 77 gram ağırlığıyla birlikte kullanıcıyı uzun süreli kullanımlarda bile yormuyor, ergonomisi de gayet iyi düzeyde olmuş. TrueMove Core model sensörü ise bu fiyat seviyesi için iyi işlere imza atabiliyor.

4

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

3 Yorumlar

3 yorum var

 1. Talha

  Eki 5, 2022 at 18:18

  Wireless versiyonuda gelirmi hocam yada yapıldımı daha önce almayı dusunuyorumda

  • Mehmet Yılmaz

   Eki 5, 2022 at 19:50

   Şu an için o konuda bir bilgi veremiyorum.

 2. Furkan

  Ara 31, 2022 at 09:40

  1 yılı aşkın kullandığım fare. Fiyatına göre gayet başarılı tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Oyun Haberleri

Sons of the Forest‘ın 1.0 sürümüyle resmi olarak piyasaya sürülmesi, oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. Endnight Games‘in yaptığı muazzam güncelleme, oyunculara oyunun...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok tercih edilen bilgisayar markası belli oldu. Önceki yıllara göre zirve değişmeyerek Lenovo yine pazar payında çoğunluğu elde etti. En...

Teknoloji Haberleri

Twitch.Tv platformu özellikle son yıllarda büyük bir tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda da Bit hırsızlığı ile gündeme gelen platformda bazı yayıncılar için tutuklamalar söz...