STEELSERIES APEX PRO MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde dünyanın en dolu özelliklere sahip ve en sağlam klavyelerinden biri olan SteelSeries Apex PRO bulunuyor. Bu klavyeyi diğerlerinden ayıran kısımlardan en önemlileri üzerinde bir OLED ekran bulunması ve üzerindeki OmniPoint mekanik anahtarların basım hassasiyetinin ayarlanabilir olması. Dayanıklılık açısından ise bu klavyede 5000 serisi alüminyum malzeme kullanılmış.

TASARIM

Klavyeyi kutusundan çıkarttığımızda kauçuk bilek desteğinin ayrı olarak geldiğini görüyoruz. Bilek desteğini üzerindeki mıknatıslar sayesinde kolaylıkla takıp çıkarmanız mümkün kılınmış. Bu bilek desteğinin üstünde kauçuk bir malzeme kullanılmış. Hissiyat olarak bir hayli güzel fakat biraz kir tuttuğunu söylemeden geçmeyelim, ayrıca köşelerde ufak açıklıklar bulunuyor.

Klavyenin tuş düzenine baktığımızda numerik bir klavye görüyoruz. Üstelik bu düzene tam boy bir enter tuşuyla eşlik edilmiş bu güzel bir detay olmuş. Fakat burada büyük bir eksiklik var! Bu kadar pahalı bir klavyede Türkçe tuş düzeni görmek isterdik, tabii bu Türkçe yazmanızı engelleyen bir olay değil.

Klavyeyi çevirip altına baktığımızda burada oldukça kalın olan kablo için kablolama yollarını görüyoruz. Siz kendiniz masa düzeninize göre bu kablonun çıkış yerini düzenleyip kablo karmaşasının önüne birazda olsa geçebilirsiniz…

Klavyenin sağ üst kısmına baktığımızda burada 3 adet detay dikkat çekiyor. Biri OLED ekran, diğeri ses tekerleği ve onun hemen altında bulunan çok fonksiyonlu multimedya tuşu. Bu multimedya tuşu bir basmada şarkı durdurma gibi özelliklere sahip fakat bunun yerine bizce normal bir düzende multimedya tuşları daha iyi olabilirmiş.

Ses tekerleğine gerecek olursak klavyenin genel yapısı gibi oldukça premium bir hissiyata sahip, gerek dokusu olsun gerek size verdiği hissiyatı olsun oldukça başarılı olmuş. Bu ayrıca bu tekerleğe basarsanız sistemin sesini açıp-kapatma özelliği de bulunuyor.

Gelelim bu klavyeyi ayıran en önemli nokta olan sağ üstteki OLED ekrana! Ufak boyutlardaki bu ekrana SteelSeries Engine 3 yazılımı ile çeşitli logolar ve yazılar eklemeniz mümkün. Bunun yanı sıra desteklediği oyunlarda ekranda sağlık, mermi gibi oyun içi detaylar anlık olarak yansıtılabilmekte. Tabii SteelSeries diğer yazılım ve oyunlarla anlaştıkça bu ekranın kullanım alanı gerçekten sonsuz!

Klavyenin kablosunda 2 adet USB ucu bulunmakta. Bunlardan biri klavyenin sağ üst köşesinde kalan USB 2.0 portuna güç vermekte. Buraya farenizin alıcısı, flaş bellek gibi şeyleri takmanız mümkün fakat böylesine pahalı bir klavyede bu portun en azından USB 3.0 standartında olmasını görmek isterdik açıkçası…

Bu klavyenin dayanıklılık iddiasını sağlayan kısım ise gövdesinde kullanılan 5000 serisi alüminyum malzeme. Uçak sınıfı olan bu malzeme pahalı alüminyum çeşitlerinden biri, çünkü normal alüminyum malzemeye oranla çok daha dayanıklı bir yapıda.

Tabii böyle pahalı bir klavyede RGB olmazsa olmazdır. Bu klavyede her tuşa özel renk atayabileceğiniz Per-Key RGB özelliği bulunuyor. SteelSeries Engine 3 yazılımı ile istediğiniz tuşa istediğiniz rengi atayabiliyorsunuz. Üstelik bu aydınlatmanın çeşitli renk modları ve oyunlara özel tepkiler içeren özellikleri de bulunmakta.

TEKNİK DETAYLAR

 • Tuş Dizilimi: Numerik 104 Tuş
 • Bağlantı: USB
 • Raporlama Hızı: 1000 HZ
 • Switch: OmniPoint Mekanik
 • Tepkime Süresi: 0.7 MS
 • Switch Ömrü: 100 Milyon Tık
 • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
 • Aydınlatma: Her Tuşa RGB
 • Yazılım Desteği: SteelSeries Engine 3
 • Kablo: 1.8 Metre
 • Ağırlık: 0.95 KG

OmniPoint tuşları özel kılan kısım ise algılama noktasını ayarlayabilmeniz. 0.4MM ve 3.6MM değeri arasında harekete geçme aralığı bulunmakta. Bu değeri 10 kademe olarak şekilde SteelSeries Engine 3 yazılımı üzerinden her tuşa özel ayarlayabiliyorsunuz.

Örneğin yazı yazarken eliniz yanlışlıkla tuşlara çarpıyorsa tuşa daha derin basıldığında algılanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ya da rekabetçi bir oyun oynarken tuşa ufak bir baskı yapınca harekete geçmesini sağlamanız mümkün. İşte bu özellik bu klavyeyi diğerlerinden ayıran en büyük noktalardan biri!

Gelelim bu klavyenin anahtarlarına. OmniPoint özel anahtarlar F tuşları ve sağ kısım hariç bölgelerde kullanılmış. Yani oyunlar için en çok kullanılan kısımlar bu anahtarlara sahip, diğer kısımlarda ise kırmızı anahtarlar bulunmakta.

SONUÇ

SteelSeries Apex Pro özellikle yüksek bütçeli oyuncular için tasarlanan dolu dolu bir klavye olmuş. Gerek 5000 serisi alüminyum gövdesiyle dayanıklılığı olsun gerek OLED ekran ve OmniPoint tuşlar gibi yenilikçi özellikleri olsun gerçekten en üst seviyeye oynayan bir ürün ortaya çıkmış.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin