Sapphire RX 570 Nitro+ 8GB Ekran Kartı İncelemesi

8409

Sapphire RX 570 Nitro+ Ekran Kartı İncelemesi

Bugünkü incelememizin konuğu AMD’nin yeni Vega mimarisinden önce piyasaya sürdüğü RX 500 serisinden RX 570 modeli oluyor. Elimizde bulunan model Sapphire’in Nitro+ modeli oluyor Sapphire Nitro+ modellerinde performansı gerçekten çok üst düzeyde tutmayı başaran bir marka. Gelin bu ekran kartı bize neler sunuyormuş yakından bakalım.

2.Nesil Polaris

AMD RX 500 serisi ekran kartlarında Polaris’in 2.nesil GPU’larına geçildiği belirtmişti bu geçişin kullanıcılarına sunduğu en büyük gelişmelerden biri artırılmış overclock yeteneği olmuş kesinlikle. RX 500 serisindeki diğer farklılıklara göz attığımızda ise bizi çok bir yeniliğin karşılamadığını belirtelim.

Önceki nesil olan RX 400 serisi ekran kartlarına göre daha yüksek saat hızları sunan RX 500 serisi kartlarda verimlilik konusunda yapılan değişikliklerden biri ise çift monitör kurulumunda ve masaüstü kullanımında yapılan güç tüketimi iyileştirmesi oluyor, ekran kartı çift monitör bağlıyken bellek hızlarını eski nesile oranla daha fazla düşürerek enerjiden tasarruf etmenizi sağlıyor.

Tasarım

Siyah ve gri renklerin hakim olduğu ekran kartımızda Sapphire’in RX 400 serisi kartlarında kullandığı tasarım neredeyse aynı kalıyor. Ekran kartının ön yüzeyine baktığımızda bizi belirli bir düzenle yerleştirilmiş noktacıklar karşılıyor ve kartın hemen orta yüzeyinden geçen gri şerit ise buna eşlik ediyor. Ekran kartımızdaki fan yaprakları özel tasarımı sayesinde hava akışına önemli bir katkıda bulunuyor ayrıca bu fanların kolayca tak çıkar özelliğine sahip olduklarını da belirtelim.

Sapphire RX 470 Nitro+ modeline göre soğutmasını biraz daha ileriye taşımayı başarmış bunun asıl nedenlerinden biri ise artan TDP değeri ile yükselecek olan sıcaklık oluyor. Soğutma bloğuna baktığımızda 4 adet nikel kaplanmış bakır ısı boruları bizleri karşılıyor ve bakır ısı borularından alınan ısıyı dağıtmakla görevli olan oldukça büyük alüminyum yapraklar ise bu seride daha da kalınlaşmış.

Ekran kartımızın arkasına baktığımızda ise bizi gri ve siyah tonlarında metal arka plaka karşılıyor. Bu plaka hem ısıyı düzenli olarak dağıtmaya bir miktar destek oluyor hem de kartın yapısal bütünlüğünü koruyarak görüntüsüne de katkıda bulunmayı başarıyor. Arka plakanın altına baktığımızda ise bizi termal pad karşılıyor onun altında ise çeşitli güç besleme bileşenlerinin soğutulduğunu görmek mümkün.

Ekran kartımızın güç girişlerine baktığımızda ise önceki nesil RX 470 modeline göre bir artış farkediyoruz. Önceki nesil RX 470 Nitro+ modelinde tek 8 pin güç ile beslenen ekran kartımızda bu değer artık 6 pin+8 pin şeklinde oluyor, bunun asıl sebebi artan performans ile yükselen güç tüketim değeri oluyor.

Teknik Detaylar

Stream İşlemci: 2048 Stream Processors
Yonga Boyutu: 232 mm2

Üretim Teknolojisi: 14 nm FinFET
GPU Saat Frekansı: 1325 MHz Engine Boost Clock
Bellek Arayüzü: 256 bit
Bellek Tipi: GDDR5
Bellek Hızı: 1750 MHz Memory Clock
Bellek Boyutu: 8 GB
MAX İşlem Gücü: 5.1 TFLOP
MAX TDP: 150W

Kartın Performans Testleri

Intel’in i7-6700K işlemcisiyle yaptığımız performans testlerine bakalım.Sapphire RX 570 Nitro+ modeliyle yaptığımız Tıme Spy Total testinde ekran kartımız RX 570 stok hızıyla Asus 3 GB GTX 1060 modelini 109 puan farkla geçmeyi başarıyor. Ekran kartımıza overclock yaptığımızda ise bir önceki nesilden RX 480 modeliyle neredeyse denk konuma gelmeyi başarıyor, Sapphire gerçekten başarılı bir iş çıkartmış.

RX 570 Nitro+ model ekran kartımızın oyun testlerine Grand Theft Auto 5 ile başlıyoruz.
Oyun her ne kadar eskimeye başlamış olsa da hala sistemleri gerçekten zorlamayı başaran nadir oyunlardan biri.

Tabloya baktığımızda bizi gerçekten şaşırtmayı başaran sonuçlar görüyoruz, Fabrika çıkışı frekans değerinde çalışan RX 570 modelimiz 80 FPS alarak bir önceki nesil RX 480’i 4 FPS farkla geçmeyi başarıyor diğer rakibi olan Asus GTX 1060 3GB modeli ise 2 FPS gerisinde kalıyor. Ekran kartımızda overclock yaptığımızda ise gerçekten verimli bir sonuçla karşılaşıyoruz ve fazladan 5 FPS kazanmayı başarıyoruz.

Battlefıeld 1 oyununda yaptığımız testlerde ise tablo yine benzer oluyor, RX 570 Nitro+ model ekran kartımız fabrika çıkışı hızında 87 FPS alarak RX 480 modelini yine geçmeyi başarıyor. Diğer rakibi olan Asus GTX 1060 3GB modeli ise 7 FPS kadar gerisine kalıyor.
Overclocklu halde yaptığımız testte ise bu sonuç 92 FPS değerlerine çıkıyor, kartın overclock potansiyeli gerçekten çok iyi.

Vulkan API’si ile yaptığımız DOOM testinde ise AMD kartlar yüksek Vulkan başarısını gözler önüne seriyor. Ekran kartımız bu testte 121 FPS almayı başarıyor, eski nesilden rakibi RX 480 burada 130 FPS ile önüne geçmeyi başarıyor ama overclock ile yaptığımız testte kartımız RX 480’e neredeyse yetişmeyi başarıyor. Ekran kartımızın diğer rakibi Asus GTX 1060 3GB ise testte bir hayli geride kalarak 101 FPS değer alabiliyor.

Sonuç

AMD bir önceki Polaris GPU’suna belki çok bir yenilik katmasada ekran kartında artan overclock verimliliği gerçekten başarılı işlere imza atmamıza imkan veriyor. Ayrıca Sapphire’in Nitro+ model ekran kartları hem tasarımları hem de başarılı soğutma performansı ile AMD ekran kartları arasında gerçekten güzel bir konumda bulunuyor ve bize oldukça başarılı bir performans sunmayı başarıyor.

BİZDEN ALDIĞI ÖDÜL

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Merhabalar, Bu tarz 6+8 pin güç gereksinimli ekran kartlarına sadece belli başlı güç kaynaklarımı uyum sağlıyor yoksa örneğin Corsair VS650 gibi bir güç kaynağınıda kullanabilir miyim?

  • 8+8 pin çıkıyor üst seviye güç kaynaklarında, tabi isterseniz internetten çeviric alıp molexi dönüştürüp kullanabilirsiniz.

   • 8+6 pin üst seviye güç kaynaklarında var yani bu tarz bir güç kaynağı alıcaksam dönüştürücü alıp kullanmalıyım öyle mi?

    • Hayır, şöyle anlatayım üst seviye güç kaynaklarında zaten 8+8 pin gelmekte, siz o pinler 6+2 şeklindedir isterseniz +2 pini söküp 8+6 ya da 6+6 yapabilirsiniz. Ayrıca VS650 bu desteği size sunuyor 🙂

   • Youtube’da videosunu yapmış olduğunuz 3300 TL’lik toplama bilgisayar benim bütçeme tam uydugundan dolayı sistem olarak onu tercih etmiştim fakat RX 570 Sapphire Nitro+ 8GB ekran kartının GTX1060’tan daha iyi oldugunu söyledigini duydum bu nedenle bu ekran kartını almak daha mantıklı geldi fakat alacagım VS650 model güç kaynagına pin konusunda uyum sağlamıyormuş anladıgım kadarıyla. Peki RX 570 Sapphire Nitro+ 8 GB için VS650 fiyatlarında önerebileceginiz bir güç kaynağı var mı ?

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin