Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Renault 4CONTROL Sistemi Nedir?

Renault’un 2015 yılından beridir belirli araçlar ile sunmuş olduğu 4CONTROL sistemi, birçok kişide merak uyandırmış durumda. Özellikle 4CONTROL‘e sahip araçların Renault ürün gamında bağımsız süspansiyon ile geldiği ve dönüş açısı olarak oldukça kıvrak araçlar olduğunu bilen ve merak eden kullanıcılar bir hayli fazla. Bu rehber başlığında ise sizlere Renault 4CONTROL nedir, Renault 4CONTROL teknolojisi nasıl çalışır, Renault 4CONTROL hangi araçlarda var başlıklarını cevaplayacağız.

Renault 4CONTROL Sistemi Nedir?

Renault 4CONTROL sistemi, esasında 4 tekerleğin de birbirinden bağımsız çalışması ve bağımsız dönüş açısına sahip olması olarak açıklanabilir. Özellikle Talisman modeli ile bir hayli rağbet gören bu özellik, aslında 1990‘lı yılların başında Japon araç üreticilerinde denenmiş bir sistemdi ancak şehir içinde pek de pratik kullanıma sahip olmadığı için sonradan kaldırılmıştı. Renault’un burada hedeflediği amaç ise uzun yolda maksimum yol tutuşu ve şehir içi kullanımlarda manevra kolaylığı sağlaması olarak açıklanıyor.

Renault 4CONTROL Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Renault‘un açıkladığı çalışma şekline bakacak olursak ön tekerlere her 15 derecelik bir manevra uygulandığında, arka tekerler de 1-3 derece arasında manevraya göre yön değiştiriyor. Özellikle yüksek hızlarda virajlarda yüksel yol tutuş kabiliyetleri ve park manevralarında kolaylık sağlaması ile çıkan bu özellik, Renault‘un belli araçlarında sunuluyor.

Renault 4CONTROL Hangi Araçlarda Var?

Renault, 4CONTROL‘ü 4 farklı araçta sunuyordu. Bu araçların içerisinde Scenic, Megane GT, Megane RS (Trophy modeli de dahil) ve Talisman modelleri bulunuyor. Scenic modelinde bu donanım sonradan kaldırılsa da Megane RS, Trophy ve Talisman araçlarda bu sistem yukarıda anlattığımız şekilde çalışıyor. Ancak Megane GT‘de ise durum biraz daha farklı diyebiliriz. GT, yarış moduna alındıktan sonra yaklaşık 100 km/s hızda iken manevra yapılırsa arka tekerler ön tekerlerin aksi yönde yaklaşık 3 derecelik açı ile dönmekte.

Renault 4CONTROL nedir, Renault 4CONTROL teknolojisi nasıl çalışır, Renault 4CONTROL hangi araçlarda var sorularını bu başlığımızda sizler için yanıtladık. Bu rehber hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da Donanım Arşivi Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin statüsü maalesef bu sezon düşürüldü. Yani ülkemizde şampiyon olan takımlar artık MSI, Worlds gibi dünya çapındaki büyük turnuvalara...

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistem incelemelerine bu sefer Itopya’nın SIGMA-RULES kod adlı toplama oyuncu bilgisayarıyla devam ediyoruz. Bu sistem fiyat/performans oranıyla öne çıkan nispeten düşük bütçeli...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi aslında genel anlamda başarılıydı. Fakat insanların beklentisi bu seriden çok daha yüksekti diyebiliriz. Üstüne Ryzen 7 5800X3D işlemcinin yüksek oyun...

Oyun Haberleri

Black Friday henüz gelmedi ancak Microsoft Store’un Xbox Black Friday İndirimi tüm hızıyla devam ediyor ve Halo Infinite, Gotham Knights, FIFA 23, NBA 2K23, Dying Light...